Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienka tradycyjna czy nowoczesna?

Ewa Stroik

Jak wygląda współczesna, modna łazienka? Czy chodzi o jej wyposażenie, aranżację, kolorystykę czy użyte materiały? I czy jest uniwersalna, klasyczna, czy zaaranżowana zgodnie z najnowszymi trendami? Jedno jest pewne – obecnie łazienki mają sporo przestrzeni i światła, są higieniczne, wygodne oraz pozwalają użytkownikom na prawdziwy relaks.

Łazienka tradycyjna czy nowoczesna?
Łazienka tradycyjna czy nowoczesna?
Fot. Invena

Wanny tradycyjne

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem do większości łazienek jest wanna do zabudowy. Dostępność wielu modeli  dopasowanych do różnych wnętrz pozwala na idealne dobranie wanny, a tym samym na ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Zabudowa wanny pozwala również na zaaranżowanie dodatkowych półek na kosmetyki. Dodatkową zaletą tego typu wanny jest możliwość montażu parawanu nawannowego, który rozszerza jej użyteczność o funkcję prysznica. Klasyczny, prostokątny kształt gwarantuje wygodną kąpiel. Klasyczna, prostokątna wanna zwykle ma 170 cm długości i 70 cm szerokości.

 

Wanny nowoczesne

Na czasie są wanny wolno stojące, kształtem nawiązujące do klasycznej misy. Ale jej forma może być jak najbardziej współczesna – opływowa, pozbawiona kantów. Jeśli dobierzemy do niej wygodny stolik na świeczki i książkę, wieczorna kąpiel będzie wspaniałym przeżyciem. Jeśli chodzi o materiał, modne są wanny z metalu i żeliwa – odporne na zarysowania, działanie naturalnego światła, odkształcenia, a także z drewna. Wybór wanny z tak unikatowego materiału gwarantuje, że łazienka stanie się miejscem zaskakującym. Marmur, złoto, kamień w niespotykanych kolorach też mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Wanna w całości wykonana z kamienia to kwintesencja elegancji i ekstrawagancji.

 

Tradycyjne zestawy natryskowe

Niezmiennie popularne są zestawy natryskowe, które tworzy rączka prysznicowa, zamontowana wraz z wężem zasilającym ją w wodę oraz specjalny drążek, który ma uchwyt o regulowanej wysokości. Zestaw może być montowany do ściany na ustalonej wysokości. Jeśli zestaw ma służyć jedynie do szybkiego umycia, zdecydujmy się na tradycyjny model, bez dodatkowych elementów. Warto jednak pamiętać, że oprócz rączek jednostrumieniowych, możemy wybierać także spośród trójstrumieniowych. Te z kolei, oprócz tradycyjnego strumienia deszczowego, oferują również strumień delikatny i strumień do hydromasażu.

Modne deszczownice

Deszczownice to element prysznica, który rozprasza strumień wody, przypominający ciepły deszcz. W nowoczesnych modelach strumień rozprowadzany jest szeroko, obejmując swoim zasięgiem całe ciało. Deszczownica montowana jest na szczycie kabiny lub integrowana z sufitem, tworząc monolit i dopełniając kompozycyjnie aranżację.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje deszczownic prysznicowych. Pierwszą z nich jest głowica prysznicowa, która montowana jest na drążku w miejsce klasycznej słuchawki. Jest ona mocowana na stałe do drążka lub panelu prysznicowego i łączona z baterią prysznicową za pomocą elastycznego węża.

Częstszym rozwiązaniem są deszczownice podtynkowe. Taki model jest podłączany za pomocą sztywnej rury do baterii prysznicowej (często umieszcza się konstrukcję pod płytkami). Do trzeciej grupy zalicza się zestawy do zabudowy sufitowej. Jest to efektowne rozwiązanie, jednak musi być zaplanowane na etapie projektowania łazienki.

 

Umywalki standardowe

Dobrze, jeśli kształt i rozmiar umywalki mają standardowe parametry – łatwo je wtedy zaaranżować w każdym wnętrzu. Do najpopularniejszych należą modele prostokątne, okrągłe i owalne. Dużą popularnością wciąż cieszą się umywalki wiszące. Mocuje się je na ścianie lub specjalnym stelażu, a także na postumencie lub półpostumencie. Sprawdzają się zwłaszcza w małych łazienkach. Wygodne są też umywalki nablatowe. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie ciekawej aranżacji wnętrza i uzyskanie dodatkowej przestrzeni wokół umywalki. Jeśli chodzi o materiały, nadal najpopularniejsze są umywalki ceramiczne. Słyną nie tylko z niewygórowanych cen, ale także z wysokiej odporności na środki chemiczne czy zarysowania. Mają wiele kształtów, wymiarów i kolorów. Łatwo jest je utrzymać w czystości.

 

 

Umywalki przyciągające wzrok

Każdy liczący się producent chce mieć przynajmniej jeden flagowy produkt, który zaskakuje kształtem. Im bardziej wymyślny, tym lepiej. Nie inaczej jest w przypadku umywalek. Sprawdzają się wzory inspirowane naturą, jak na przykład kształt muszli. Dużą popularnością cieszą się też geometryczne kształty - romby, pikowania. Dla miłośników owalnych kształtów dostępna jest szeroka gama umywalek jak łezka, czy wszelkiego rodzaju esy-floresy, inspirowane falą. W oryginalnych aranżacjach sprawdzają się umywalki na wymiar. Takie rozwiązanie sprawia, że łatwiej nam wykorzystać każdą przestrzeń, a do tego możemy liczyć na wyjątkowy, niepowtarzalny wygląd. Modne są umywalki kamienne – dekoracyjne i oryginalne, ale ciężkie; szklane – zazwyczaj pięknie zaprojektowane; stalowe – bardzo wytrzymałe, twarde i niepodatne na korozję.

 

Miski w.c. dla tradycjonalistów

Miski w.c. stojące wybierane są często przez tych, którzy nie są przekonani do nowoczesnych toalet wiszących. Toaleta wisząca ma duży stelaż, który wbudowywany jest w ścianę. Nie zawsze w łazience znajduje się odpowiednia do tego ściana o regularnych kształtach. Problem ten dostrzegli producenci, którzy stworzyli nowoczesne modele toalet stojących, których kształty nawiązują do stylu nowoczesnego, a sama miska w niczym nie przypomina modeli sprzed lat. Jest w czym wybierać. Miski stojące to nie tylko modele owalne z widocznymi rurami. Dostępne są także monolityczne, czyli takie, które tworzy jedna bryła. Poza owalnymi można kupić również prostokątne czy okrągłe.

Toaleta dla nowoczesnych

Alternatywą dla misek w.c. stojących stały się modele wiszące. Są doskonałą propozycją dla właścicieli mniejszych pomieszczeń, w których miski stojące zajmowałyby dużo więcej miejsca. Modele tego typu doskonale prezentują się w każdych wnętrzach. Innowacją są miski myjące. Toaleta myjąca nie różni się wyglądem od zwykłej, ponieważ podłączenia do instalacji wodnej i elektrycznej oraz elementy niezbędne do programowania funkcji i sterowania są schowane wewnątrz miski ceramicznej. Można bez kłopotu wybrać urządzenie wyglądające jak elegancka stojąca lub wisząca miska ustępowa o nowoczesnej, kompaktowej stylistyce z wolno opadającą deską i pokrywą.

    Więcej o:

Skomentuj:

Łazienka tradycyjna czy nowoczesna?