Baterie do łazienki. Funkcjonalne i stylowe baterie łazienkowe
Baterie do łazienki, jeśli dokonamy właściwego wyboru, będą gwarancją, że przez wiele lat będziemy cieszyć się nie tylko ciekawym elementem dekoracyjnym, ale również bezawaryjną pracą. Odpowiednio dopasowane baterie do łazienki powinny pasować do rodzaju wanny, prysznica i umywalki, a także do stylu wnętrza.
Armatura do łazienki - dopasowane elementy
Wybór baterii do łazienki jest ogromny, dlatego łatwo znajdziemy model, który będzie idealnie pasował do aranżacji łazienki. Nowoczesne technologie sprawiły też, że do wyboru mamy urządzenia wyposażone w wiele unikalnych rozwiązań. Pamiętajmy, że baterie do łazienki powinny mieć odpowiedni wymiar. Musimy wziąć pod uwagę wielkość wanny, prysznica i umywalki. Zbyt krótka wylewka sprawi, że woda nie trafi wprost do niecki, ale będzie rozbryzgiwać się na powierzchni blatu. Dyskomfortem jest także niewielka odległość od wylewki do krawędzi misy. Popularnością cieszą się obecnie wysokie baterie do łazienki. Jest to świetny element dekoracyjny, ale warto wiedzieć, że musi być dobrany do głębokiej wanny lub umywalki. Płytka niecka i zbyt wysoki kran również spowodują, że woda będzie rozpryskiwała się na boki.
Zobacz także: Dlaczego warto wybrać baterie podtynkowe? >>
Baterie łazienkowe: w duecie z umywalką
Baterie łazienkowe to ważna część wystroju – w połączeniu z elegancką misą stanowią zwykle centrum tego pomieszczenia. Jej rodzaj, wielkość i funkcjonalność decydują o wygodzie i bezpieczeństwa użytkowania umywalki. Na rynku dostępne są baterie do łazienki przeznaczone do instalacji sztorcowej w specjalnych otworach montażowych umieszczonych w umywalce lub blacie zabudowy łazienkowej oraz baterie ścienne. Bateria stojąca jest prosta w montażu, a producenci coraz częściej stosują systemy błyskawicznej instalacji i przyłącza w postaci elastycznych wężyków. Bateria ścienna instalowana jest bezpośrednio na murze. Jej zaletą jest nieco większa wysokość nad umywalką, co zapewnia swobodę użytkowania. Baterie umywalkowe stojące w większości produkowane są w wersji jednootworowej, ale spotkać można także modele dwu- lub trzyotworowe. Szczególną kategorią są podtynkowe baterie do łazienki, które wyróżniają się kompaktową konstrukcją i wysoką estetyką. Elementy sterujące i przyłącza znajdują się w ścianie łazienki, a jedynymi widocznymi elementami są uchwyt i wylewka.
Zobacz także: Bidet w łazience. Dlaczego warto zainstalować bidet? >>
Baterie do łazienki: w strefie prysznica
Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru baterii do łazienki, która ma się pojawić w strefie prysznica, jest jej kształt. Można wybrać prostą konstrukcję, pasującą niemal do każdego wnętrza lub model w kształcie prostokąta bądź okrągłej tulei. Nawet rączka do włączania i regulacji strumienia wody może być usytuowana w nietuzinkowych miejscach. Ciekawym pomysłem jest bateria prysznicowa retro, pasująca do rustykalnych aranżacji. Duże znaczenie ma także materiał i powierzchnia, jaką ma taka bateria do łazienki. Większość elementów wykonuje się z odlewów mosiężnych lub odpowiedniej mieszanki metali. Ważne jest, żeby zastosowany stop był nierdzewny. Głowice baterii wykonuje się z ceramiki, która również jest odporna na działanie wilgoci. Powierzchnia najczęściej pokryta jest warstwą chromu, który odpowiada za połysk elementu. Można również wybrać baterię o powierzchni matowej. Baterie do łazienki najczęściej montuje się do gwintów rur, których wyloty znajdują się na powierzchni ściany. Istnieje jednak inna możliwość, którą daje bateria podtynkowa. Ten element armatury w większości schowany jest w ścianie. Na zewnątrz wystaje tylko pokrętło i estetyczna część osłony. Ciekawym rozwiązaniem, jakie stosuje się w bateriach prysznicowych, jest termostat. Ta funkcja odpowiada za utrzymanie temperatury na jednostajnym poziomie. Niektóre baterie występuje w formie zestawu. Dołączono do nich wąż i rączkę natryskową, a także uchwyty do zamocowania.
Aby komfortowo korzystać z prysznica, bateria natryskowa musi być zainstalowana na odpowiedniej wysokości. Wysokość montażu to przeważnie 110-130 cm nad podłogą. Baterię wannową najlepiej zamontować od 10 do 20 cm nad krawędzią wanny. Taka przestrzeń pozwoli swobodnie umyć rant wanny pod baterią.
Zobacz: Kabina prysznicowa w różnych odsłonach. Jaką kabinę prysznicową wybrać? >>
Zobacz także: Prysznic: jak urządzić strefę kąpielową w łazience? >>
Baterie do łazienki: produkty dopasowane do wanny
Atutem baterii do łazienki, dedykowanej strefie wannowej, może być uniwersalny wygląd lub przeciwnie – interesujący styl, który dopasujemy tylko do niektórych aranżacji łazienki. Wybierając konkretny model trzeba zwrócić uwagę nie tylko na estetykę wykonania, lecz przede wszystkim funkcjonalność. Jeżeli w łazience nie ma osobnego brodzika, zdecydujmy się na baterię zawierającą dodatkową głowicę prysznicową na elastycznej przedłużce. Dzięki takiemu rozwiązaniu w każdej chwili można wziąć szybki prysznic zamiast długiej kąpieli. Do wanien, które nie muszą pełnić funkcji prysznica, wybierzmy baterie z pojedynczą dolną wylewką. Ich tradycyjna funkcja jest wystarczająca do stworzenia idealnych warunków do kąpieli. Jeżeli jednak po relaksie w domowym SPA chcemy opłukać ciało z piany, warto rozważyć zamontowanie modelu z dodatkowym natryskiem. Do wyboru mamy baterie wannowe klasyczne, z mieszaczem lub termostatyczne. Tradycyjne modele wyróżniają się obecnością dwóch pokręteł do regulacji strumienia ciepłej i zimnej wody (bateria dwuuchwytowa). Baterie do łazienki z mieszaczem wyróżniają się pojedynczym pokrętłem lub przyciskiem, dlatego bywają nazywane jednouchwytowymi. Dzięki takiej konstrukcji jednym ruchem ustawimy takie natężenie strumienie, jakie nam odpowiada, i skontrolujemy jego temperaturę. Z kolei model wyposażony w termostat uchroni nas przed zbyt wysoką temperaturą wody. Wyjątkowym rozwiązaniem jest bateria wolno stojąca. Jest montowana bezpośrednio do podłogi, co wymaga uprzedniego przygotowania jej miejsca podłączenia z instalacją wodną.
- Więcej o:
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Jak suszyć ubrania zimą? Praktyczny poradnik na chłodniejsze miesiące
Łazienka doskonała
10 trendów łazienkowych na 2025 rok – co będzie modne?