Łazienki w różnych stylach
To zazwyczaj niewielkie wnętrze może być prawdziwą ozdobą domu pod warunkiem, że nadasz mu określony styl. Wybierz taki, który odzwierciedla gust i charakter domowników.
Łazienka to intymne wnętrze, w którym powinniśmy czuć się dobrze. Właśnie dlatego warto stworzyć w niej spójną, harmonijną aranżację. Najłatwiej to osiągnąć, nadając jej konkretny styl i trzymając się wytycznych mu przypisanych. Zobacz, jakie są charakterystyczne cechy kilku najpopularniejszych trendów w urządzaniu łazienki.
Łazienka industrialna
Popularność fabrycznych wnętrz nadal nie maleje, lubimy ich surowość, prostotę i nadgryzione zębem czasu wyposażenie. Trudno w małej łazience przywołać loftowy charakter, bo to były przestronne, jasne wnętrza. Warto jednak odwołać się do charakterystycznych materiałów – betonu, cegły, starego drewna i metalu. Dobrze, gdy w pomieszczeniu zamiast tradycyjnej szafki znajdzie się postarzana, metalowa komoda, industrialne oświetlenie lub stylizowany grzejnik. Wybierz też natynkową armaturę lub pozostaw część rur na wierzchu. Kolory loftowych wnętrz zazwyczaj oscylują wokół barw charakterystycznych materiałów, dominuje szary, ceglany, ciemnobrązowy, miedziany. Warto do nich dodać odrobinę czerni, np. na umywalce, baterii lub dekoracyjnym dekorze na ściankach kabiny prysznicowej.
Elegancka klasyka
Poszanowanie tego, co było, ponadczasowość, dobry smak – to tylko niektóre z zagadnień, które przychodzą na myśl, gdy mówimy o stylu klasycznym we wnętrzach. Nie odnosi się on do żadnej konkretnej epoki, raczej kojarzymy go z tym, co minęło w szerszym znaczeniu. Jego podstawowymi cechami są zachowanie symetrii, dobrej jakości materiały, eleganckie zdobienia i stonowana kolorystyka. Unikaj prostych form, jednolitych ścian i współczesnych materiałów, np. tworzywa sztucznego. Wybierz ozdobne wyposażenie, stworzone z dbałością o szczegół – ale zachowaj w tym umiar, bo pomiędzy elegancją a kiczem czasem jest delikatna granica. W doborze armatury i oświetlenia warto kierować się stylem minionych epok, np. wybrać baterie z dwoma uchwytami, lampy z tkaninowym kloszem. Na ścianie sprawdzą się płytki przypominające tapetę lub imitujące angielską boazerię.
Hollywoodzki glamour
Wywodzący się z wielkiego ekranu styl glamour ma zachwycić ciebie i twoich gości, a także onieśmielać swoim przepychem. Tutaj prostota i minimalizm są wręcz zakazane, liczą się dekoracje, świecące drobiazgi, błyszczące powierzchnie. Styl ten narodził się we wnętrzach bogatych mieszkańców Ameryki, więc wykorzystywał szlachetne materiały, np. marmur, kryształ, dobrego gatunku drewno i aksamit. Chociaż słowo „glamour” nie ma dosłownego tłumaczenia na język polski, najczęściej kojarzone jest z blaskiem, dlatego łazienka musi lśnić. Osiągniesz to dzięki powierzchniom odbijającym światło – płytkom wykończonym na wysoki połysk, lustrom, srebrną lub złotą armaturą. Kolorystyka stylu kiedyś kojarzyła się z różem, fioletem, fuksją, dziś częściej nawiązuje do jasnych barw – bieli i beżu lub wręcz przeciwnie bardzo ciemnych – czerni, głębokiej zieleni, burgundu lub granatu.
Minimalistyczna nowoczesność
Styl nowoczesny charakteryzuje się prostymi liniami, małą ilością wyposażenia i okrojoną, raczej stonowaną paletą barw. Te cechy sprawiają, że wnętrze robi wrażenie przestronnego i uporządkowanego, co oczywiście jest zamierzonym efektem. W takim wnętrzu łatwo się więc wyciszyć i zrelaksować. Zwłaszcza gdy wykorzystasz inne jego cechy – funkcjonalność i wygodę. Meble powinny być proste, ale łatwe w obsłudze i posiadające wewnątrz dobrze zorganizowaną przestrzeń (wysuwane szuflady, organizery, wieszaki, kosze itp.). Do tego wnętrza warto wybrać duży format płytek, im mniej fug, tym łatwiej utrzymać je w czystości, a to też jest ważny element stylu. Będzie też tu pasować minimalistyczna, podtynkowa armatura i odpływ liniowy zamiast brodzika.
Skandynawska prostota
Ciekawym faktem jest to, że styl wywodzący się z zimnego regionu świata emanuje ciepłem i światłem. Miało to pomóc Skandynawom uporać się z długimi, pozbawionymi światła słonecznego miesiącami. Tak więc ich wnętrza stały się jasne, doświetlone przez duże okna i sztuczne oświetlenie. Również kolorystyka pomaga w rozświetleniu wnętrz. Na ścianach królują biele, jasne beże i szarości. Meble i dekoracje również utrzymane są w jasnych barwach, ale pojawiają się tu pastelowe błękity, róże i zielenie. Styl skandynawski czerpie też ze swoich naturalnych zasobów, zwłaszcza drewna, a sprzęty z niego zrobione są niemal obowiązkowym elementem wnętrza. Oczywiście częściej wybierane są jasne jego odcienie. Skandynawowie lubią też minimalizm i wygodę, ale nie tak daleko posuniętą jak w stylu nowoczesnym. Tutaj częściej spotkamy dekoracyjne elementy, ozdoby czy żywe rośliny, które mają stworzyć nastrój przytulności.
- Więcej o:
Modna łazienka 2025
Bestsellery łazienkowe 2024 – eksperci polecają
150 lat Geberit: historia ukrytej technologii
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania