Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Meble do nauki w pokoju dziecka

Tekst: Magdalena Graczyk

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne dla ucznia jest wygodne miejsce do nauki. Pozwala się nie tylko skupić na wykonywanej czynności, ale też zdrowo się dziecku rozwijać. Jak urządzić kącik do nauki na piątkę?

Meble do nauki w pokoju dziecka
Meble do nauki w pokoju dziecka
BRW

Na początek warto przemyśleć miejsce, w którym stanie biurko. Oczywiście najczęściej jest o pokój dziecka. Jednak gdy uczeń nie ma wnętrza tylko dla siebie, znajdź najspokojniejszy kąt w innym pomieszczeniu. Podczas nauki potrzebne jest dobre oświetlenie, warto więc wykorzystać światło dzienne. Ustaw więc meble blisko okna, najlepiej w taki sposób, by światło padało lewej strony, gdy dziecko jest praworęczne lub z prawej, gdy jest leworęczne (ta sama zasada obowiązuje w przypadku światła sztucznego, padającego z lampki biurkowej). Gdy już miejsce jest wybrane, należy zdecydować o tym jakie w nim staną meble. Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od wieku dziecka. Najłatwiej sprawdzić jak wysokie powinno być biurko i krzesło w stacjonarnym sklepie, gdzie uczeń będzie mógł usiąść. Zasada jest prosta – jeśli siedząc na krześle przy biurku mamy stopy na podłodze, kolana zgięte pod kątem prostym, plecy wyprostowane, a ręce ułożone na blacie (również zgięte w łokciach pod kątem 90 st.), to meble mają dobrą wysokość.

W wieku przedszkolnym dzieci szybko rosną, więc dobrym rozwiązaniem jest fotelik z regulowaną wysokością, np. model Vimund.
W wieku przedszkolnym dzieci szybko rosną, więc dobrym rozwiązaniem jest fotelik z regulowaną wysokością, np. model Vimund.
ikea.pl

Przedszkolne wyposażenie pokoju

Na szczęście kilkulatek jeszcze nie musi poświęcać wielu godzin na odrabianie lekcji, ale i tak przyda mu się miejsce gdzie mógłby rysować lub lepić z plasteliny. Dobierz meble do wzrostu malca. Dwu-, trzylatkowi wystarczy nieduży stolik ze stołkiem, dla cztero-, pięciolatka wybierz biurko z krzesłem z oparciem, najlepiej z regulowaną wysokością. Sprawdź też ich stabilność i wykonanie (najlepiej gdy nie ma ostrych krawędzi). W tak przygotowanym kąciku przydadzą się też pojemniki do przechowywania i regał, na który można odłożyć przybory i kolorowanki.

Podstawowa wiedza

Pierwsze 8 klas, które uczeń spędzi w szkole podstawowej, to nie tylko intensywna nauka, ale też rozwój fizyczny. Właśnie dlatego wybór mebli w tym czasie jest bardzo ważny. Wiemy już jak wybrać wysokość biurka, natomiast wielkość blatu zależy od tego czy oprócz zeszytu i książek będzie na nim stał monitor z klawiaturą czy laptop. Zazwyczaj przyjmuje się, że w tym wieku uczeń potrzebuje mebla o wymiarach 120 x 60 cm, ale to zależy w dużej mierze od indywidualnego systemu pracy. Warto natomiast wybrać mebel z szafką lub przynajmniej szufladą, gdzie ukryć można przybory szkolne. Jeszcze większą uwagę warto poświęcić wyborowi krzesła. W tym czasie wręcz konieczne jest, by miało regulowaną wysokość. Dobrze gdy oparcie podpiera całe plecy. Jeśli uczeń dużo korzysta z komputera wygodną pracę zapewnią mu też regulowane podłokietniki.

Biuro dla nastolatka

Nie da się ukryć, że w dobie Internetu młodzież coraz więcej czasu spędza przy komputerze, a ich miejsce do nauki prawie nie różni się od miejsca pracy dorosłych. Przy wyborze wielkości mebli postępujemy podobnie jak dla ucznia szkoły podstawowej, z tą różnicą, że blat biurka powinien być nieco większy, mieć minimalne minimum 130 x 70 cm. Gdy nastolatek dużo czasu spędza nie tylko na nauce, ale też na graniu w gry komputerowe, można rozważyć kupno fotela gamingowego, który jest dużo wygodniejszy i zapewnia podparcie w najważniejszych miejscach ciała.  

Skomentuj:

Meble do nauki w pokoju dziecka