Modna narzuta na łóżko do sypialni
Urządzając sypialnię, większość z nas zwraca szczególną uwagę na umeblowanie i wystrój pokoju, zapominając jednocześnie, że główną częścią funkcjonalną tego pokoju jest łóżko. Dobre poduszki, puszysty koc, piękna i wysokiej jakości pościel – to wszystko ma ogromny wpływ na komfort i przytulność sypialni. Z kolei narzuta nie tylko pomoże umieścić akcenty we wnętrzu pokoju, ale także wpłynie na czystość łóżka.
Jak prawidłowo określić rozmiar narzuty na łóżko?
Określenie rozmiaru narzuty może być dość trudne - tutaj trzeba wziąć pod uwagę pewne niuanse, na które wielu z nas po prostu nie zwraca uwagi. Zanim zdecydujesz się na rozmiar narzuty, musisz najpierw zmierzyć swój materac. Obecnie producenci oferują materace o różnych szerokościach (od 80 do 200 cm), długościach (190, 195 lub 200 cm) i wysokościach (od 15 do 32 cm). Najprościej dobrać rozmiar narzuty, korzystając ze standardowych wzorów:
- Szerokość narzuty = wysokość materaca * 2 + szerokość materaca.
- Długość narzuty (do łóżka bez podnóżka) = wysokość materaca + długość materaca.
- Długość narzuty (do łóżka z podnóżkiem) = długość materaca.
Na przykład twój materac ma standardowe wymiary 160 * 200 cm, wysokość - 20 cm Twoje łóżko nie ma podnóżka. Rozmiar narzuty dobiera się w następujący sposób:
- Szerokość = 20*2+160 = 200cm.
- Długość = 20+200 = 220 cm.
W tym przypadku narzuta 200 * 220 jest idealna - całkowicie zakryje materac, chroniąc tym samym łóżko przed zabrudzeniem. W przypadku łóżeczek narzuta musi być dobrana zgodnie z rozmiarem górnej płaszczyzny materaca (standard - 60 * 120 lub 65 * 125 cm). W przypadku wyboru narzuty sprawdza się zasada „więcej nie znaczy lepiej”. Zbyt duży koc będzie wisiał nad podłogą, psując wygląd pomieszczenia. Jeśli wolisz, aby narzuta opadała pod materac, dodaj 10-20 cm do szerokości. Jeśli chodzi o łóżeczka dziecięce, pamiętaj, że najczęściej stoją one długim bokiem do ściany, więc narzuta nie powinna być dużo szersza niż materac.
Jaki kolor narzuty wybrać?
Jeśli zdecydowałeś się już na rozmiar, powinieneś pomyśleć o tym, jaka powinna być narzuta, aby pasowała do wystroju pomieszczenia. Kolor powinien harmonizować z ogólnym stylem sypialni. Nie oznacza to, że jeśli tapeta jest beżowa, to narzuta powinna być taka sama. Wręcz przeciwnie. Teraz projektanci proponują jaśniejsze i odważniejsze rozwiązania oparte na kombinacji kilku kolorów (zwykle nie więcej niż 3-4, ale każdy może być w 1 lub 2 odcieniach). Na przykład – granatowa wykładzina, szare meble, wiśniowa narzuta na łóżko i dodatkowe białe dodatki (lampy, figurki, pudełka do przechowywania drobiazgów itp.). Inna opcja to orzechowa podłoga, niebieskie ściany, białe meble i szara narzuta, a dla kontrastu możesz rzucić na łóżko kilka niebieskich poduszek.
Narzuta na łóżko — wybieramy materiał
Dziś w sklepach, można znaleźć różnorodne opcje materiału — od taniej i praktycznej mikrofibry i polaru po drogie i elitarne materiały, takie jak jedwab czy gobelin. W przypadku łóżeczek dziecięcych należy wybrać trwałe tkaniny, które można łatwo prać. W sypialni dla dorosłych należy wybrać materiał narzuty na podstawie charakterystyki wnętrza — luksusowa narzuta żakardowa będzie wyglądać śmiesznie w pokoju w stylu loftu lub w nowoczesnych wnętrzach. I odwrotnie — do sypialni w klasycznym stylu lepiej wybrać satynową narzutę z lambrekinem.
Polar i mikrofibra to najbardziej praktyczne tkaniny. Idealne do łóżeczek dziecięcych. Łatwo je prać w zwykłej pralce, nie kurczą się, bardzo szybko schną i nie tracą swojego wyglądu nawet po wielu praniach. Satyna to ekologiczny materiał, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jeśli w domu mieszka zwierzę satynowa narzuta będzie doskonałym rozwiązaniem - dzięki specjalnemu splotowi nici powierzchnia tkaniny jest gładka, dzięki czemu sierść zwierzęcia się do niej nie przykleja.
Naturalne materiały są teraz u szczytu popularności. Lniane narzuty są piękne, trwałe, nie pochłaniają zapachów, niestraszne im pranie w pralce. Jedynym minusem jest to, że dość trudno je wyprasować (należy albo nie wysuszyć ich do końca przed prasowaniem, albo użyć mocnej parownicy). Inne materiały to:
- Żakard. Piękna tkanina, która sprawdza się w luksusowych sypialniach. Najczęściej te narzuty są pikowane - dodaje im to szczególnego szyku.
- Gobelin. Drogie tkaniny, a jednocześnie bardzo trwałe. Takie pokrycie wytrzyma bardzo długo i przy odpowiedniej pielęgnacji nie straci swoich pierwotnych właściwości.
- Sztuczne futro. Wygląda stylowo i oryginalnie. Puszysta narzuta wpasuje się w niemal każde wnętrze, ma jednak oczywistą wadę – materiał ten łatwo się elektryzuje.
- Jedwab. Uważany jest za jeden z najlepszych materiałów na pościel, w tym narzuty. Doskonale wchłania wilgoć, „oddycha”, a ogromna ilość kolorów i możliwości projektanckich pozwoli dobrać idealną jedwabną narzutę do każdej sypialni. Wady - wysoka cena.
Warto również zwrócić uwagę na kolor pościeli – najlepiej, aby narzuta pasowała do odcienia poszwy na kołdrę i poszewki na poduszki.
Jak dbać o narzutę?
Głównym celem narzuty jest ochrona łóżka przed kurzem i drobnymi zanieczyszczeniami. Zasady pielęgnacji wspólne dla wszystkich typów narzut:
- Nie przeciążaj pralki - jeśli planujesz prać narzuty, to bez innych rzeczy (nawet jeśli bez problemu mieszczą się w bębnie).
- Uważaj na dozowanie detergentów. Jeśli na narzucie są plamy, przed praniem można polać je odplamiaczem do delikatnych tkanin (lepiej nie używać wybielacza).
- Staraj się używać produktów płynnych i żelowych (lepiej rozpuszczają się nawet w zimnej wodzie i łatwiej się spłukują).
- Więcej o:
Jak urządzić przytulną sypialnię?
Pomysły na dekorację ściany w sypialni
Szafy albo garderoba - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Łóżko dopasowane do potrzeb
Sypialnia idealna na jesień - przytulny kącik do wypoczynku
Elegancka sypialnia - porady i inspiracje
Jakie łóżko i materac wybrać do sypialni?
Jak urządzić aneks sypialny w salonie?