Najlepsza ochrona przed upałem
Posiadanie klimatyzacji może okazać się prawdziwym wybawieniem w czasie upałów. Aby jednak móc z niej korzystać w upalne dni, trzeba wybrać urządzenie dopasowane do potrzeb i preferencji domowników. Miły chłód zapewniają nam też nawilżacze i niezastąpione osłony okienne.
Zasłanianie okien w ciągu dnia i chłodzenie powietrza we wnętrzach za pomocą klimatyzacji to najlepsze sposoby na przetrwanie upałów w mieście. Nie zapominajmy także o tym, że klimatyzatory w okresach przejściowych, czyli wczesną wiosną i jesienią, można wykorzystać do dogrzewania pomieszczeń.
Nowoczesna klimatyzacja
Mimo że na rynku dostępne są różne rodzaje klimatyzacji – klimatyzator może być nie tylko ścienny, ale też podsufitowy i przypodłogowy, to ich główne zadanie jest takie samo – obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Klimatyzacja ścienna to znane powszechnie klimatyzatory typu split lub multisplit, montowane w pomieszczeniu w postaci klimatyzatora o zwykle prostokątnym kształcie, oczywiście na ścianie, poniżej sufitu. Jest to najbardziej powszechnie stosowany rodzaj klimatyzacji, głównie ze względu na łatwy montaż i przystępną cenę.
Do ogrzewania najczęściej jest stosowana klimatyzacja typu multisplit, czyli taka, gdy jednostki wewnętrzne sązamontowane w każdym pomieszczeniu. Klimatyzator ścienny z funkcją grzania jest ekologiczny, łatwy w obsłudze, a także pozwala na zachowanie estetyki wnętrza (brak dodatkowych lub dużych grzejników).
Jedno urządzenie pozwala spełnić dwie potrzeby związane z komfortem cieplnym – ogrzanie i ochłodzenie powietrza w pomieszczeniu. Jednak w przypadku naprawdę niskich temperatur wydajność takiego rozwiązania może być zbyt niska. Warto rozważyć zatem klimatyzator ścienny z funkcją grzania jako dodatkowe, a nie jedyne źródło ciepła w mieszkaniu. W takim przypadku klimatyzator pozwoli szybko dogrzać pomieszczenie na przykład w sytuacji awarii lub w sytuacji nagłego ochłodzenia w sezonie przejściowym. Dzięki nawiewowi klimatyzator ścienny z funkcją grzania poradzi sobie z zapewnieniem pożądanej temperatury w pomieszczeniu szybciej niż grzejnik.
Przydatne funkcje klimatyzatorów
Nowoczesny klimatyzator pomoże nie tylko utrzymać stałą temperaturę (w sytuacji gdy nie ma sterowania urządzeniem grzewczym), ale też na przykład oczyści powietrze z kurzu czy drobnoustrojów. Gdy mamy klimatyzator, nie trzeba inwestować w dodatkowe urządzenie oczyszczające.
Klimatyzatory często wyposażane są w filtry elektrostatyczne. Generują one ujemnie jony, które neutralizują bakterie, wirusy, roztocza oraz alergeny. W zależności od potrzeb możemy doposażyć urządzenie w specjalny filtr, rozwiązujący problem dymu tytoniowego czy zapachów z otwartej kuchni. Niektóre klimatyzatory mogą także sterylizować powietrze dzięki lampom UV.
Jakie jeszcze funkcje – oprócz grzania i chłodzenia – może mieć klimatyzator ścienny? Dużo mówi się o konieczności zapewnienia w pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności, która nie powinna być większa niż 60% oraz funkcji osuszania, która jest szczególnie przydatna np. podczas remontu, choćby malowania ścian.
Z kolei funkcja turbo pozwala w wyjątkowo szybki sposób nadać pomieszczeniu pożądaną temperaturę, a samooczyszczanie sprawia, że eksploatacja klimatyzacji jest higieniczna i łatwa. Warto postawić także na klimatyzator z funkcją eco i trybem nocnym.
Klimatyzator ścienny ma wiele zalet i możliwości stosowania. Można używać go do chłodzenia pomieszczeń, ale także do ich osuszania, nawilżania i ogrzewania.
Parametry klimatyzacji
• Moc klimatyzatora. Skutecznie działanie systemu split lub multisplit będzie zapewnione, m.in. pod warunkiem odpowiedniego doboru mocy jednostek. Do wstępnych obliczeń można skorzystać z uproszczonej metody, przyjmując, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 40 W/m3 klimatyzowanego pomieszczenia. Zatem we wnętrzu o powierzchni 20 m2 i wysokości 2,8 m należy wziąć pod uwagę zakup jednostki o mocy około 2 kW (20 x 2,8 x 40 = 2240 W). Zawsze jednak przed zakupem należy te wartości ustalić z fachowcem.
• Klasa efektywności energetycznej. Im wyższa klasa, tym lepiej, bo daje nam to pewność, że klimatyzacja nie będzie stanowić dużego obciążenia dla budżetu.
• Parametry SEER i SCOP. Pierwszy z nich określa sezonową efektywność chłodzenia, drugi – sezonową efektywność grzania. SEER i SCOP oznaczają stosunek uzyskanej mocy chłodniczej (lub grzewczej) do zużytej energii elektrycznej. Im liczbowo te parametry są wyższe tym, klimatyzator jest bardziej wydajny.
• Poziom hałasu. Większość jednostek wewnętrznych na najniższym biegu ma głośność poziomie 20-25 dB (wartość porównywalna do szeptu). Z kolei poziom hałasu emitowany przez jednostkę zewnętrzną nie może przekraczać 55 dB w ciągu dnia oraz 45 dB w nocy.
Nawilżacze z funkcją chłodzenia
W schładzaniu pomieszczeń niezwykle pomocny jest oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. To urządzenie 3 w 1, które oczyszcza, higienicznie nawilża i wentyluje. Automatycznie wykrywa i niszczy wszechobecny w środowisku domowym formaldehyd. Jest idealny na ciepłe dni dzięki specjalnej technologii, która zapewnia przyjemne uczucie chłodu, a jednocześnie doprowadza oczyszczone powietrze do każdego zakątka pomieszczenia. Automatycznie utrzymuje docelowy poziom wilgotności, poprzez równomierne rozprowadzenie nawilżonego i wolnego od bakterii strumienia powietrza. W pełni uszczelniony system filtracji HEPA H13, wychwytuje 99,95% cząsteczek o wielkości zaledwie 0,1 mikrona, takich jak alergeny, bakterie, pyłki czy zarodniki pleśni.
Osłony wewnętrzne
Rolety montowane po wewnętrznej stronie okien pozwalają wygodnie regulować dopływ światła, a dzięki bogatej kolorystyce ładnie uzupełniają i ożywiają wystrój wnętrz. Nadmiar słońca bywa równie uciążliwy jak jego brak – powinniśmy to łatwo kontrolować. Lubimy też zapewnić sobie prywatność czy po prostu czasami przesłonić widok. Najprostszym antidotum na słońce i są akcesoria montowane od wewnątrz okien.
Dla miłośników ponadczasowej klasyki, ale w nowoczesnym, funkcjonalnym wydaniu przeznaczone są eleganckie, matowe tkaniny ze spodnią srebrną powłoką skutecznie zaciemniającą pomieszczenie i chroniącą je przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Kreatywni dekoratorzy mogą sięgnąć po roletę z nadrukowanymi motywami roślinnymi, rysunkowymi, abstrakcyjnymi czy 3D. Można też zamówić unikatową roletę z własną grafiką, podkreślając indywidualny styl swojej przestrzeni. Jeśli szukamy rozwiązania w systemie top-down, czyli z wygodną obsługą za pomocą górnej i dolnej belki, to rozwiązaniem jest roleta plisowana. Materiał o strukturze plastra miodu z wewnętrzną powłoką aluminiową przesuwa się wzdłuż bocznych prowadnic. Pozwala to na zaciemnienie wnętrza, a przy okazji ogranicza nieco jego nagrzewanie.
Dla zwolenników zaciemnienia częściowego dostępna jest opcja z delikatniejszą tkaniną. Chłód we wnętrzach latem zapewniają też okiennice wewnętrzne, zwane amerykańskimi lub shuttersami. Najprostszym sposobem korzystania z osłon jest oczywiście obsługa ręczna. Nowoczesne rolety można również obsługiwać zdalnie, za pomocą przycisku na ścianie lub pilota albo aplikacji na smartfonie.
Osłony zewnętrzne
Najskuteczniejszą ochronę przed słońcem zapewniają nowoczesne akcesoria montowane na zewnątrz okna, czyli żaluzje fasadowe, markizy (rolety screenowe, reflesole) i tradycyjne rolety. Dzięki osłonom zewnętrznym większość promieniowania słonecznego nawet nie dociera do przeszklenia. Jest ono absorbowane przed szybą, a ciepło emitowane jest na zewnątrz, a nie do wnętrza. Dlatego szczególnie ważne jest ich stosowanie w oknach od strony południowej i zachodniej.
- Więcej o:
Sprzątanie mieszkania jesienią
Mieszkanie z rynku wtórnego
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Ile kosztuje nowa kawalerka?
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Dlaczego warto remontować mieszkanie?
Skarby ziemi: minerały i kamienie szlachetne
Letnie promocje na mieszkania – co oferują deweloperzy?