Nastrojowe oświetlenie wnętrz
W jesienno-zimowych miesiącach chyba najbardziej brakuje nam naturalnego światła. Na szczęście łatwo je zastąpić sztucznym oświetleniem, które potrafi wyczarować w domu wyjątkowy klimat.
Trudno byłoby o tej porze roku funkcjonować w domu bez światła, które daje nam sztuczne oświetlenie. To jego podstawowa funkcja, jednak nie jest jedyną. Już od dawna lampy pełnią w domu rolę dekoracyjną, są wyznacznikiem poszczególnych stref we wnętrzach, podkreślają ozdobne detale, tworząc niepowtarzalny nastrój. Obecnie mamy wiele możliwości dekorowania za pomocą światła. Możemy wykorzystać nie tylko oprawy, ale też barwę cieplną oświetlenia a nawet różne kolory światła. Warto wiedzieć, że od barwy cieplnej jaką emitują źródła światła zależy nasze samopoczucie. Ciepła sprzyja relaksowi, zimna pomoże gdy czujemy zmęczenie, a powinniśmy pracować, a neutralna towarzyszyć nam powinna podczas zwykłego funkcjonowania w domu. Kolorowe światło natomiast możemy wykorzystać podczas oglądania telewizji, grania w gry komputerowe lub spotkań towarzyskich. Różną barwę cieplną oraz kolory możemy uzyskać montując do poszczególnych lamp różne rodzaje źródła światła i sterując nimi manualnie. Łatwiejszą w obsłudze opcją są oprawy świecące różnym światłem (np. ciepłym i zimnym lub białym i kolorowym). Najczęściej są one częścią inteligentnego domu, czyli wszystkie oprawy połączone są w jeden system, którym sterujemy za pomocą jednego przycisku, pilota lub smartfonu.
Barwa światła potrafi wyczarować odpowiedni klimat, ale to często sama oprawa jest dekoracją i to nie tylko gdy włączymy światło. Często wiszące żyrandole zachwycają kunsztem wykonania, lampy podłogowe i stołowe przypominają rzeźby, a kinkiety dekoracje ścienne.
Wykorzystajmy więc w pełni wszystkie możliwości oświetlenia, wybierając różne rodzaje lamp i rozplanujmy ich montaż tak, by dom stał się jasnym, wyjątkowym miejscem, nawet w najciemniejsze miesiące w roku.
Wiszące światło
Zazwyczaj wiszą w centralnym puncie sufitu i pełnią funkcję oświetlenia ogólnego, jednak coraz częściej stosuje się je jako do doświetlenia stref roboczych (np. wyspy kuchennej) lub miejsca spożywania posiłku (stołu lub stolika kawowego). W drugim przypadku najlepiej sprawdzą się nieprzepuszczające światła klosze, z których skupione światło skierowane jest w dół. Lampę, która ma pełnić rolę oświetlenia ogólnego najlepiej wyposażyć w szklany, transparentny klosz, aby nic nie blokowało światła. Natomiast gdy chcemy we wnętrzu stworzyć przytulny nastrój wybierzmy klosz z tkaniny, która rozproszy światło.
Światło jako ścienna dekoracja
Kinkiety stanowią dodatkowe źródło światła, które pomoże nam w doświetleniu dużych wnętrz lub oświetleniu fragmentu pokoju. Często też wykorzystujemy je jako oświetlenie dekoracji, np. galerii plakatów lub sztukaterii. Czasem służy jako światło pomocnicze, np. przy łóżku w sypialni lub w kąciku czytelniczym. W pokoju dziecięcym natomiast mogą stanowić zabawny akcent, zwłaszcza gdy ma ciekawą formę.
Wysoka dama - lampa podłogowa
Lampy podłogowe to wygodne rozwiązanie gdy brakuje nam stałego źródła światła w jakiejś części pomieszczenia. Nie potrzebuje żadnego montażu, ani kłucia ścian, wystarczy, że mamy dostęp do kontaktu. Często zdobią więc duży salon lub sypialnię. Ze względu na duże rozmiary i często ciekawy wygląd lubimy wykorzystywać je jako główną dekorację pomieszczenia.
Lampa stołowa - ozdoba aranżacji
Lampy stołowe są zazwyczaj niewielkie, więc sprawdzą się w każdym wnętrzu. Nie tylko ładnie zaprezentują się na stolikach, konsolach czy biurku – ustawione na parapecie okiennym zapewnią nie tylko delikatne światło, ale pomogą w zachowaniu intymności we wnętrzu. Podobnie jak lampy podłogowe i stołowe mają bardzo ładne kształty, czasem przypominają artystyczną rzeźbę i wcale nie muszą być włączone, by zachwycać.
- Więcej o: