Nawadnianie roślin na balkonie i tarasie

AS/MŚ/materiał reklamowy

Ukwiecony balkon lub taras to marzenie wielu osób. Nietrudno osiągnąć taki efekt, ale jego utrzymanie bywa kłopotliwe - szczególnie, kiedy często wyjeżdżamy w sprawach służbowych lub czeka nas dłuższy urlop poza miejscem zamieszkania. W jaki sposób możemy zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin podczas naszej nieobecności?

Nawadnianie roślin na balkonie i tarasie - zestaw AquaBloom
Nawadnianie roślin na balkonie i tarasie - zestaw AquaBloom
Gardena

Letni salon na balkonie lub tarasie

Z niecierpliwością czekamy na nadejście wiosny i lata - szczególnie, gdy długie chłodne miesiące dały się nam we znaki. Ciepła pora roku wiąże się niemal z samymi zaletami, wśród których wymieniamy możliwość udekorowania balkonu lub tarasu ulubionymi roślinami ozdobnymi. Ta zewnętrzna przestrzeń staje się w tym czasie przedłużeniem wnętrz mieszkania lub domu - chętnie spędzamy tu czas w gronie rodzinnym, celebrujemy wspólne posiłki, oddajemy się lekturze, a wieczorami organizujemy spotkania z przyjaciółmi lub po prostu wyciszamy po dniu pełnym wrażeń.

Odpowiednie zaaranżowanie tej strefy staje się tym ważniejsze, im bardziej intensywne użytkowanie jej planujemy. Wybieramy wygodne meble, nastrojowe oświetlenie, zabezpieczamy całość na wypadek pojawienia się robactwa lub przejściowego deszczu. Dbamy o właściwą paletę kolorystyczną w postaci tekstyliów i mniejszych elementów wyposażenia - a ukoronowaniem całości stają się kwiaty doniczkowe, do wyboru których podchodzimy z nie mniejszą dokładnością. Codzienna pielęgnacja tej "domowej" wersji ogrodu sprawia przyjemność, ale przysparza trudności, kiedy musimy na jakiś czas wyjechać. Aby nie zaprzepaścić włożonej dotąd pracy - i nie pozwolić uschnąć delikatnym roślinom - możemy oczywiście poprosić znajomych, rodzinę lub sąsiadów o pomoc, ale co zrobić, kiedy nie ma takiej możliwości?

Nawadnianie roślin na balkonie i tarasie - zestaw AquaBloom
Nawadnianie roślin na balkonie i tarasie - zestaw AquaBloom
Gardena

Automatyczna konewka zadba o nawodnienie roślin

Wysoka temperatura i poziom nasłonecznienia powodują, że rośliny na balkonie lub tarasie wymagają - szczególnie latem - nie tylko bieżącej pielęgnacji, ale przede wszystkim częstego podlewania. Pod naszą nieobecność z powodzeniem "przejmie" tę funkcję automatyczna konewka. Zestaw Gardena AquaBloom sprawi, że kwiaty nie odczują różnicy, a po powrocie przywitają nas równie pięknym wyglądem, jak ten, który zapamiętaliśmy wyjeżdżając. To urządzenie 3 w 1 składa się z pompy elektrycznej do poboru wody, sterownika nawadniania oraz panelu słonecznego, zasilającego akumulatory. Gardena AquaBloom pracuje samodzielnie, wystarczy szybki i prosty montaż zestawu i zaopatrzenie całości w duży pojemnik z wodą. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych narzędzi ani systemów.

To wyjątkowo komfortowe rozwiązanie, które nie tylko wykona pracę za nas, ale też zrobi to zgodnie z oczekiwaniami. Nam mogłoby się zdarzyć, że zapomnimy o podlaniu kwiatów - powierzenie tego zadania automatycznej konewce wyklucza takie ryzyko.

Jak działa to intrygujące urządzenie? W pełni automatycznie! Podstawą są naładowane akumulatory, a to zapewni umieszczenie panelu w nasłonecznionym miejscu na balkonie lub tarasie - można postawić go na stole, zamocować na barierce lub na donicy. Pełne naładowanie następuje po około 8 godzinach ekspozycji na słońce. Po przycięciu na mniejsze odcinki znajdującej się w zestawie rurki umieszczamy kroplowniki rzędowe w doniczkach. Do głównego urządzenia podłączamy rurkę ssącą i rurkę prowadzącą do roślin. W napełnionym wodą pojemniku umieszczamy filtr zamocowany do rurki ssącej. Konewka jest gotowa do działania! Pozostaje wybrać jeden z aż 14 programów nawadniania, w zależności od przewidywanych warunków atmosferycznych oraz tego, jakie wymagania mają poszczególne kwiaty. Każdy program oferuje inną częstotliwość podlewania i ilość zużytej do tego celu wody. Z wykorzystaniem zestawu AquaBloom możemy zadbać o nawodnienie do 20 roślin.

Nowość: AquaBloom zestaw z pojemnikiem na wodę

Marka Gardena przygotowała nowość - automatyczną konewkę AquaBloom z pojemnikiem na wodę. To wyjątkowo wygodna opcja, kiedy chcemy zabezpieczyć pielęgnację kwiatów na czas wyjazdu - i nie tylko. Korzystanie z automatycznego nawadniania sprawdza się również wtedy, gdy po prostu chcemy mieć z głowy ten obowiązek - lub z powodu choroby nie jesteśmy w stanie go wypełnić. Pojemnik na wodę został wyprodukowany z wykorzystaniem tworzywa z recyklingu (zawiera go ponad 80 proc.). Dzięki mocowaniu filtra w wiadrze mamy zapewnione optymalne wykorzystanie wody. Kiedy z niego nie korzystamy, może posłużyć jako pojemnik do przechowywania. Co ciekawe - i bardzo ważne, gdy potrzeba więcej wody - pojemniki można połączyć.

Wąż ogrodowy i wieszak ułatwiający przechowywanie

Inną opcją, służącą do dbania o prawidłowe nawodnienie roślin na balkonie lub tarasie, może być wąż ogrodowy. Rozwiązanie dobrze znane posiadaczom dużych ogrodów sprawdza się też na mniejszą skalę, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z nietypowym kształtem przestrzeni lub kaskadowym sposobem aranżacji szaty roślinnej. W ofercie marki Gardena znajdziemy wąż tekstylny Liano™ - wysokiej jakości produkt, który niezawodnie spełni przypisane mu funkcje. Został wykonany z bardzo wytrzymałego materiału, jest wygodny w obsłudze, bardzo lekki i wyjątkowo elastyczny, co ułatwia jego przechowywanie. Wytrzymuje ciśnienie wody do 35 barów, charakteryzuje się też wysoką odpornością na trudne warunki panujące na zewnątrz.

Dla podniesienia komfortu użytkowania warto postawić też na specjalny wieszak tego producenta - TapFix, który ułatwi przechowywanie wspomnianego wcześniej węża. Każdy, kto choć raz podlewał rośliny z użyciem takiego rozwiązania, doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest jego właściwe przechowywanie, a także jak uciążliwe staje się korzystanie z niego, kiedy nie można go odwiesić na wieszaku. Temu właśnie służą różnego rodzaju nowinki produktowe - abyśmy ułatwiali sobie codzienne obowiązki. Pielęgnacja kwiatów powinna być wszak przyjemnością, a nie ciężką pracą!

Warto wspomnieć, że montaż wieszaka TapFix jest bardzo prosty i każdy z pewnością sobie z nim poradzi. Nie potrzebujemy do tego celu śrub ani narzędzi, z łatwością zamocujemy go na kranie. Możemy mieć węża zawsze pod ręką i korzystać z niego zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba. Wieszak jest dostępny w zestawie z wężem o długości 10 lub 15 metrów.

    Więcej o: