Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?

Red./C

Taras to marzenie niemal każdego mieszkańca miasta. Niezwykle przyjemnie jest posiedzieć wieczorem na świeżym powietrzu, pogawędzić z przyjaciółmi lub po prostu popatrzeć na gwiazdy. Aby jednak móc komfortowo spędzać czas na tarasie, należy go odpowiednio zaaranżować.

Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?
Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?
Shutterstock

Otwarty taras w stylu rustykalnym

Aranżacja tej przestrzeni w rustykalnym stylu zależy od modelu tarasu. Otwarty taras jest przedłużeniem domu. Może być zbudowany na tym samym fundamencie, ale częściej taras stawia się na osobnej podstawie lub zastępuje się ją słupami podporowymi wkopanymi w ziemię.

Główną cechą otwartej werandy jest przestrzeń i dużo światła. Mile widziany jest tu design w pastelowych kolorach, jak również w kolorach jak najbardziej zbliżonych do natury. Zieleń to obowiązkowy element wystroju. Dekoracyjne pnącza, kwiaty, a nawet drzewa są sadzone wokół otwartej przestrzeni, a także umieszczane w doniczkach na podłodze.

Zamknięty taras rustykalny

Zamknięte werandy są bardzo częste w domach w stylu klasycznym. Zimą takie przedłużenie może służyć jako pełnoprawny pokój. Drogie rezydencje są również ozdobione zamkniętą werandą. Przedłużenie jest często przeszklone. Okna zapewniają widok na ogród, a przeszklenie chroni nas przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Wewnętrzna przestrzeń dobudówki o poranku zanurzona jest w promieniach słońca, a nocą przez przezroczysty dach można podziwiać gwiazdy. Często takie przedłużenia są półzamknięte lub wyposażone w otwierane drzwi.

Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?
Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?
Shutterstock

Jak urządzić rustykalny taras? Wybór materiału

Zamknięta i otwarta weranda jest kontynuacją domu. Jeśli budujesz przedłużenie w pobliżu gotowego budynku, wybierz materiały, z których jest zbudowany sam dom. Taras powinien wyglądać jak jedna całość z domem, tak jakby były instalowane w tym samym czasie.

Drewniana weranda nadaje się do wiejskiego domu z drewna. Jeśli jest to cegła, musi być obecna w przedłużeniu. Chociaż dozwolone jest połączenie naturalnych materiałów z kamiennymi budynkami. Drewniana weranda w pobliżu domu z czerwonej lub ozdobnej żółtej cegły wygląda korzystnie. W takim przypadku drewno można polakierować w odcieniu dopasowanym do koloru głównego budynku.

Ściany i dach zamkniętego tarasu powinny ściśle przylegać do domu. Ponadto wskazane jest stosowanie tego samego pokrycia dachowego na obu budynkach. Wyjątkiem może być przezroczysty dach. Ważny jest, chociażby dobór odpowiedniego kształtu dachu. Wybór materiału zależy od tego, czy przedłużenie będzie ogrzewane zimą. W przypadku przedłużenia zimnego i otwartego wskazane jest preferowanie jakości, to znaczy wybór materiałów odpornych na wilgoć.

Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?
Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?
Shutterstock

Projekt aranżacji tarasu w stylu rustykalnym - sufit

Jednakowo zamknięta, jak i otwarta weranda powinna być tak jasna, jak to możliwe. Nie wieszaj nic masywnego i ciemnego na suficie. Musi być otwarty. Przezroczyste sufity tworzą przestronną i lekką atmosferę. Jeśli ta opcja nie jest dostępna, możesz skorzystać z poszycia z plastikowymi panelami w jasnych kolorach. Idealna w stylu rustykalnym jest klasyczna biel.

Taras w stylu rustykalnym - okno

Większość zamkniętego tarasu składa się z okien. Muszą być również wybrane zgodnie ze stylem pokoju. Zwykłe plastikowe okna z podwójnymi szybami to opcja najtańsza, ale raczej nie pasują do rustykalnego stylu. Najlepszym wyborem będą drewniane okna i drewniane okiennice. Jeśli taras pokryty jest zacienionym ogrodem, wskazane jest zainstalowanie całkowicie przezroczystych ścian.

Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?
Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?
Shutterstock

Meble ogrodowe na rustykalnym tarasie

Rozmiar mebli wybieramy, kierując się wymiarami pomieszczenia. Na małą werandę odpowiedni jest składany stół i sofa w komplecie. Możesz użyć zwykłych składanych mebli. Wewnątrz dużej zamkniętej werandy dobrze wyglądać będzie szykowna sofa, stolik, szafka nocna. Na werandach ze szklanymi ścianami jest dużo słońca. Możesz rozwiązać ten problem, wieszając rolety. Są one również dobierane zgodnie ze stylem pomieszczenia. Istnieje wiele odmian tkanin, które różnią się kolorystyką, składem i gęstością materiału. W stylu rustykalnym najlepiej zastosować lekkie półprzezroczyste zasłony. Na otwartych werandach odpowiednie są przezroczyste zasłony z PCV. Stanowią dodatkową ochronę przed wiatrem i deszczem.

Sekret stylu: jasna patyna

Jeszcze niedawno styl rustykalny był niemal synonimem modnego stylu shabby chic. W rzeczywistości ten styl „odrapanej elegancji” zapożyczył od swojego rustykalnego odpowiednika wszystkie elementy, które czynią go tak popularnym – jasne kolory, jasne tkaniny, różnorodne meble, a także wszystko, co nazywamy „ vintage” – wyblakłe wzory, „pomarszczone” tkaniny i drobna patyna siatkowa. Uważaj jednak bo między uroczymi starociami a gratami granica jest bardzo cienka. Postarzałe elementy na taras powinny wyglądać na stare, ale nie mogą się rozpadać na naszych oczach.

Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?
Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?
Shutterstock

Taras w stylu rustykalnym - delikatne kolory

Rustykalny styl to świeżość i miękkość palety barw. Bez skomplikowanych odcieni, krzykliwych kolorów - tylko śnieżnobiały, mleczny i beżowy. Uzupełnij je bladymi różami, błękitami, zieleniami i innymi wyblakłymi odcieniami. Jednak nie daj się ponieść zbyt pastelowym kolorom, możesz do dekoracji taras wprowadzić kilka ciemnych tonów.

Naturalne materiały - boazeria lub stara dobra deska

Jeśli istnieje jedna najbardziej rozpoznawalna cecha stylu rustykalnego, to jest nią deska. Klasyczne, ponadczasowe panele drewniane wciąż są popularne i doskonale nadają się na taras. Są nie tylko łatwe w montażu, ale to także najłatwiejszy sposób na dodanie ciepła i przytulności gołej ścianie lub sufitowi. Nie zapomnij pomalować ją na biało lub w dowolnym odcieniu zbliżonym do białego.

Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?
Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?