Nowoczesna kuchnia w 5 krokach. Jak dobrać meble kuchenne i stworzyć wygodną przestrzeń?
Podczas projektowania nowoczesnej kuchni trzeba zwrócić szczególną uwagę na 5 aranżacyjnych aspektów. Mowa tu o zagospodarowaniu przestrzeni, funkcjonalności mebli, kolorystyce wnętrza, oświetleniu i dodatkach. O czym należy pamiętać w związku z każdą z tych kwestii?
1. Przestrzeń i układ nowoczesnej kuchni
Nowoczesną kuchnię charakteryzuje funkcjonalny układ. Podczas tworzenia planu wnętrza, trzeba pamiętać, że optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni ma wpływ na kilka istotnych kwestii. Odpowiednie rozmieszczenie sprzętów i mebli kuchennych oddziałuje przede wszystkim na: komfort gotowania, estetykę kuchni, bezpieczeństwo użytkowania przestrzeni oraz przestrzeń do przechowywania żywności (zastawy oraz akcesoria kuchenne).
Układ wyposażenia jest ważny zarówno w zamkniętych kuchniach, jak i otwartych przestrzeniach z aneksem do gotowania. W tym drugim przypadku zagospodarowanie kuchni wpływa na wygląd salonu, z którym najczęściej graniczy domowa strefa gastro. Dlatego istotne jest stworzenie spójnej i funkcjonalnej przestrzeni, która oddzieli obszar gotowania od wypoczynkowej przestrzeni salonu.
1. Meble kuchenne a funkcjonalność wnętrza
W stworzeniu aranżacji, która będzie funkcjonalna i jednocześnie atrakcyjna pod względem estetycznym, pomogą odpowiednie meble kuchenne. W nowoczesnych wnętrzach stawia się na wyposażenie z wygodnymi systemami otwierania oraz ergonomiczną konstrukcją. Popularne stały się rozwiązania takie jak:
- szafki otwieranie do góry;
- meble z mechanizmem cargo;
- półki obrotowe do montażu w trudno dostępnych miejscach (np. narożnikach);
- system cichego domyku.
W nowoczesnych kuchniach coraz częściej występują też meble bez widocznych uchwytów. Zamiast wystających gałek czy rączek szafki mają frezowane fronty, dzięki którym powierzchnia mebli jest bardzo minimalistyczna. Niektóre elementy wyposażenia mogą zaoferować nawet całkowicie gładkie drzwiczki bez żadnych wcięć. W takim przypadku otwieranie szafki odbywa się poprzez delikatne naciśnięcie jej powierzchni.
2. Kolorystyka nowoczesnej kuchni – jakie barwy wybrać?
Kolorystyka kuchni jest kluczowa w kształtowaniu jej stylu i charakteru. W projektach nowoczesnych pomieszczeń można wykorzystać wiele różnych kombinacji kolorystycznych, które są w stanie zapewnić aranżacjom oryginalny wygląd. Istnieje jednak kilka barw dominujących we współczesnym wnętrzarstwie. O jakich odcieniach mowa?
Biel to zdecydowanie najpopularniejszy kolor w nowoczesnych aranżacjach. Ta uniwersalna barwa jest klasycznym wyborem, który zapewnia kuchni wysoką estetykę i wrażenie przestronności. Białe wyposażenie gwarantuje również efekt czystości oraz niewymuszonej elegancji.
Nowoczesne kuchnie bardzo często utrzymane są również w czerni albo odcieniach szarości. Każda z tych barw tworzy doskonały kontrast z jasnymi tonacjami, a także wnosi do wnętrza nutę minimalizmu. Czarne i szare elementy wyposażenia świetnie spisują się zwłaszcza w przypadku aranżacji o charakterze loftowym czy industrialnym.
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się meble kuchenne w odcieniu butelkowej zieleni. Ten intensywny kolor to ciekawa alternatywa dla stonowanych i uniwersalnych tonacji, które zazwyczaj dominują w minimalistycznych wnętrzach. Ciemna zieleń dodaje nowoczesnym aranżacjom głębi oraz oryginalności.
Stosowanie innych mocnych akcentów kolorystycznych także jest mile widziane we współczesnych kuchniach. Żółte, niebieskie, czerwone czy fioletowe dodatki potrafią znakomicie ożywić przestrzeń i nadać jej unikalnego charakteru. Przy wprowadzaniu tego typu barw trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, który często jest niezbędny do utrzymania spójności aranżacji.
4. Oświetlenie kluczem do stylu i funkcjonalności kuchni
Oświetlenie kuchni jest niezbędne do bezpiecznego i komfortowego gotowania. Warto jednak pamiętać, że oprawa świetlna, a także kolor i natężenie blasku żarówek mają również ogromny wpływ na wygląd całego pomieszczenia.
Jasne, równomiernie rozmieszczone oświetlenie jest w stanie wizualnie powiększyć przestrzeń kuchenną oraz spotęgować wrażenie jej przestronności. Natomiast punktowe światło w ciepłej barwie potrafi nadać aranżacji przytulnego charakteru.
Odpowiednio rozmieszczone źródła światła zapewniają doskonałą ekspozycję aranżacyjnych detali czy dekoracji kuchennych. Aby podkreślić konkretne elementy wnętrza, można zastosować np. reflektory kierunkowe albo taśmy LED.
5. Dodatki do kuchni – diabeł tkwi w szczegółach
W nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć również stylowych dodatków, które uzupełniają wygląd całego wnętrza. Akcesoria takie jak deski do krojenia, ręczniki kuchenne czy pojemniki do przechowywania sypkiej żywności powinny być jednocześnie funkcjonalne i estetyczne. Wykorzystanie ładnych gadżetów to prosty, ale efektywny sposób na szybką poprawę wyglądu wnętrza.
Jak urządzić nowoczesną przestrzeń?
Nowoczesna kuchnia lubi minimalizm i funkcjonalność. Z tego względu dominują w niej ograniczona paleta barw, a także innowacyjne oraz ergonomiczne meble. Dobra oprawa świetlna czy dizajnerskie dodatki również mają spore znaczenie dla całościowego wyglądu współczesnych wnętrz kuchennych.
- Więcej o:
Wybierajcie świadomie - dla siebie i dla planety!
Kompletny system dachowy i Gwarancja Systemowa – optymalna oferta dla każdego inwestora
Czy tanie baterie łazienkowe mogą być dobre?
Kiedy warto wymienić okna w domu? 5 sygnałów, że czas na zmianę
Gdzie znaleźć prawdziwe skarby dla swojego domu? Z pomocą przychodzą profesjonalne giełdy antyków
Jakie dachówki wybrać do projektu nowoczesnego domu z dachem dwuspadowym?
Nowe poddasze? Sprawdź, co zyskasz na wymianie okien dachowych
Wanna wolnostojąca – serce nowoczesnej łazienki