Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rudzik w zimowym ogrodzie

Pressland, Jacek Karczewski, Ptaki Polskie

Rudzik jest wielkości wróbla, ale z charakterystyczną dla rodziny drozdów, wyprostowaną sylwetką oraz ze sterczącym i bardzo ruchliwym ogonem. Jest to jeden z naszych najliczniejszych ptaków – każdej wiosny ponad 2 miliony rudzików decyduje się na trudny związek, aby wychować kolejne pokolenie małych żołnierzy i żołnierek.

Rudzik
Rudzik
Fot. Cezary Korkosz

Tekst jest częścią kampanii Ogród na pTAK! prowadzonej przez stowarzyszenie Ptaki Polskie, które zachęca do tworzenia ogrodów przyjaznych Przyrodzie.

Na stronie https://ogrod.ptakipolskie.pl/ znaleźć można porady na każdy miesiąc, zdjęcia, opisy ptaków i roślin. Wszystko po to, aby stworzyć w ogrodach miejsca przyjazne ptakom, motylom, pszczołom i innym sąsiadom.

Rudzik ptak - jak go poznać?

Ma wyraźne, duże i ciemne oczy, które zdradzają skłonność do nocnego trybu życia. Mało płochliwy, ale czujny i skryty. Z wierzchu brązowy, z charakterystyczną, dużą czerwono-rudą plamą na piersi, często w kształcie odwróconego serca, obwiedzioną szeroką, szarą lamówką.

Jak zwabić ptaki do ogrodu?

Co je rudzik?

Przeważnie szuka jedzenia w niskiej trawie lub pod rozkładającymi się na ziemi liśćmi – najczęściej w gęstych zakrzewieniach lub pod osłoną nisko zwisających gałęzi. Żywi się bezkręgowcami, zimą i jesienią zjada też owoce.

Gdzie mieszka rudzik?

Gnieździ się w gęstych lasach parkach i ogrodach, zwłaszcza tam gdzie z zadrzewieniami sąsiadują trawniki oraz inne otwarte przestrzenie. Gniazda budują w pół-dziuplach, załomach, pod wykrotami itp. Zwykle tuż nad ziemią. Wielcy indywidualiści. Znani z przywiązania do swoich rewirów, o które mogą toczyć walkę na śmierć i życie.

Jak stworzyć ogród dla ptaków?Jakie rośliny posadzić by zwabić ptaki do ogroddu

Rudzik głos

Pary łączą swoje terytoria tylko na okres lęgowy, zaraz potem, z powrotem okopują się każde na swoim. Subtelną i słodko brzmiącą piosenkę nucą zarówno samce jak i samiczki. Bywa, że również w nocy. Jak pogoda dopisze – niektóre z naszych rudzków będą ją nuciły przez cały rok. Większość jednak przeczekuje mrozy dalej na Zachód.

Rudzik w ogrodzie?

Pięknie śpiewa, ładnie wygląda i ma charakterek. Co przyciągnie Rudzika do Twojego ogrodu? Gęste, różnorodne krzewy i sąsiadujące z nimi trawniki, chociaż miejscami pozostawiane liście na ziemi. Nisko zawieszane, dobrze ukryte, półotwarte budki lęgowe lub inne nisze, które nadawałyby się na gniazdo. Martwe drewno i wiązki chrustu.

Ptasi raj w ogrodzie 

Rudzik śpiew

Od wczesnej wiosny do lata, często też jesienią, a tu i ówdzie nawet ciepłą zimą - gdzieś spośród krzaka dochodzi nas jakże słodka i miła dla ucha melodia. Torudzik śpiewa.

Pewnie nie tak szeroko i aksamitnie jak wczesno-wiosenny kos. Ani też tak spektakularnie jak majowysłowik. Bo o ile ci ostatni śpiewają jakby dla świata - rudzik – bardziej dla siebie. A może jego świat jest po prostu mniejszy... W końcu do życia wystarczy mu jeden przydomowy ogród lub zakątek miejskiego parku z kępą gęstych krzewów. Z niego uczyni swoje królestwo. I w nim będzie śpiewać, komunikując innym rudzikom, że to jest jego ziemia!

Właściwie to może być też jej ziemia! Bo w świecie rudzików one również śpiewają. Przestają tylko w czasie, gdy zajmują się gniazdem i pisklętami. Oczywiście śpiew tutaj byłby głupotą, jeśli nie samobójstwem.

Rudzik ciekawostki

Pieśniarz i zabójca w jednej osobie. Prawdziwy wilczek w ptaszkowej skórze w naszym ogrodzie... Rudziki, pomimo niewielkich rozmiarów (mniej więcej Wróbla), to zaradne, przedsiębiorcze i bardzo odważne ptaszki – i to nie samobójstwa są ich problemem. Za to, w ich świecie stosunkowo często dochodzi do… zabójstw. Niektóre z ptaków noszą ślady krwi na swoich dziobach i pazurach.

Rudziki to wielcy indywidualiści. Swoich pobratymców trzymają na dystans. W pary łączą się tylko na czas gniazdowania, ale nawet w tych okolicznościach ich wzajemne relacje będą raczej praktyczne niż romantyczne.

Zwykle wystarczy zaśpiewać, żeby przypomnieć innym rudzikom o obowiązujących zasadach. Ale niektórzy lekceważą ten kod i zasady. Wówczas w małym rudziku budzi się lew... Jeśli krótki sparing nie rozstrzygnie problemu i żadna ze stron konfliktu nie ustąpi, może dojść do prawdziwej walki – na śmierć i życie. Rywale lub rywalki będą celowały w oczy i nogi. Jeśli i tym razem nikt nie ustąpi – skutek będzie fatalny.

Na szczęście nie wszystkie rudziki stawiają wszystko na jedną kartę.

jestemnapTAK.pl

bukietzpol.pl

nocsow.pl
sklepnapTAK.pl

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Rudzik w zimowym ogrodzie