Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Agrest (Ribes uva-crispa) do ogrodu

Katarzyna Jodłowska

Pamiętam z dzieciństwa smak agrestu z ogrodu mojego dziadka. Do dziś wypatruję na straganach agrest, ale rzadko mogę go spotkać. Warto posadzić choć jeden krzew w swoim ogrodzie i cieszyć się jego smakiem na co dzień.

Agrest
Agrest
Fot. Pixabay/GLady

Kiedy sadzić agrest?

Sadzenie agrestu należy przeprowadzać w pochmurny dzień. Najlepszym terminem sadzenia jest jesień - od drugiej połowy października do listopada. Ziemia wówczas jest odpowiednio wilgotna i krzewy dobrze mogą się korzenić. Agrest można też sadzić wczesną wiosną - zanim roślina wejdzie w okres wegetacji. Wiosenne warunki mogą być nieco trudniejsze bo często pojawiają się susze już marcu, albo duże opady.

Jak sadzić agrest?

W ogrodzie przydomowym rośliny sadzimy ręcznie. Wykopujemy dołek głębszy o 5-7 cm niż wysokość doniczki w której przynieśliśmy roślinę ze sklepu  i na dno wsypujemy żyzną ziemię. Korzenie rozprostowujemy i zasypujemy wcześniej wykopaną ziemią z dołka i ugniatamy ją ugniatarką lub butem tak by powstało lekkie zagłębienie- gdzie podczas deszczów będzie mogła się gromadzić woda. Jeśli kupiliśmy agrest w formie piennej od razu po posadzeniu wbijamy palik i przywiązujemy do niego sadzonkę. Roślinę mocno podlewamy. Krzewy sadzimy co 1,5 m - ułatwi nam to zbiory.

Agrest. Porzeczkoagrest, jarzębogrusza, malinojeżyna, gruszomalina. Owocowe hybrydy

Kiedy przycinać agrest?

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie krzewu. Jeśli tego nie zrobimy nie będzie on obficie owocował. Agrest można prowadzić na dwa sposoby - w formie piennej i krzewiastej. W obu przypadkach pierwsze cięcie przypada na marzec tuż po posadzeniu. Te krzewy, które posadzimy jesienią przycinamy dopiero na wiosnę. Cięcie to ma pobudzić krzak do rozrastanie się - tniemy nad 2-3 oczkiem. 

Agrest najlepiej owocuje na 2-5 letnich pędach dlatego przez ten czas musimy pamiętać o przycinaniu formującym . Z agrestu w 2 i 3 roku usuwamy chore, cienkie i połamane pędy. Pozostawiamy tylko te najsilniejsze, ale i je skracamy o 1/3 długości.

W 4 i 5 roku roślina powinna być już uformowana i składać się z kilkunastu silnych wzniesionych pędów, które owocują.

Od 5 roku uprawy wprowadzamy cięcie prześwietlające. Wczesną wiosną każdego roku wycinamy z krzewu 1-3 najstarsze gałązki, które zostaną zastąpione młodymi przyrostami. Dzięki takiemu zabiegowi poprawi się jakość owocowania krzewu.

Przycinanie krzewów owocowych - poradnik

Agrest - jaka ziemia?

Agrest świetnie się czuje na glebach żyznych, próchnicznych,  lekko wilgotnych o pH 6,0 - 6,5. By poprawić jakość gleby warto przed posadzeniem wymieszać ją z kompostem.

Kiedy przesadzać agrest?

Jeśli zachodzi taka potrzeba to młode rośliny można przesadzić - wczesną wiosną zanim wypuszczą listki (marzec), a dorosłe krzewy agrestu najlepiej przesadzać jednak jesienią. Jeśli nie dotrzymamy tych terminów i zaplanujemy przesadzanie w trakcie okresu wegetacji (kwiecień-lipiec) to możemy tym działaniem spowodować brak owocowania.

Jak przesadzać agrest?

Wykopując krzew musimy dopilnować by bryła korzeniowa była jak największa - wówczas lepiej się przyjmie. Dół pod roślinę powinien być dwa razy większy. Po posadzeniu ziemię wokół drzewka udeptujemy i solidnie podlewamy. Można też wyściółkować trocinami, które będę zatrzymywać wodę.

Kiedy pryskać agrest ?

Niestety agrest w uprawie przydomowej miewa częste problemy zdrowotne, które głównie dotyczą chorób liści. Najczęściej możemy spotkać się z antrakozą. Jeśli do porażenia liści dojdzie we wczesnej fazie rozwoju może to spowodować utratę wszystkich liści i brak owocowania agrestu w bieżącym a nawet w przyszłym roku. By zapobiegać chorobie powinniśmy jak najszybciej nauczyć się rozpoznawać ich objawy. Na liściach pojawiają się drobne (1 do 2 mm) plamki barwy brunatnej. Jeśli w zeszłym sezonie agrestowi opadły liście to należy je spalić gdyż tam właśnie znajdują się zagrodniki grzyba które mogą zaatakować roślinę powtórnie w tym roku. Antraknoza wymaga zwalczania opryskami. Możemy zastosować naturalny oprysk z czosnku lub fungicydami przed kwitnieniem :

  • Dithane NeoTec 75 WG,
  • Score 250 EC,
  • Topsin M 500 SC,
  • po zbiorze - Dithane Neo Tec 75 WG, Score 250 EC, Polyram 70 WG, Miedzian 50 WP.

Najczęstsze choroby krzewów owocowych

Agrest
Agrest
Fot. Pixabay/MrGajowy3

Kiedy dojrzewa agrest?

Krzewy te kwitną od kwietnia do maja, a owoce agrestu dojrzewają w pierwszej połowie lipca. Owoce są drobne, zebrane przewieszające się grona. Owoce mają postać kulistych jagód, które często pokryte są gruczołkowatymi włoskami, jednak mogą być też gładkie i błyszczące. W zależności od odmiany mogą mieć skórkę barwy zielonej, żółtawej lub czerwonawej z rumieńcem.

Skomentuj:

Agrest (Ribes uva-crispa) do ogrodu