Nalewka z truskawek
Nalewka z truskawek? Założę się, że mało kto z Was słyszał o robieniu nalewek właśnie z truskawek. Prezentujemy ciekawe przepisy.
Jak zrobić nalewkę z truskawek?
Nim zabierzemy się za produkcję nalewki trzeba pozyskać truskawki najlepszej jakości. Jeśli mamy truskawki we własnym ogródku to trzeba poczekać na najlepszy termin zbiorów - słoneczny dzień. Truskawki powinny być suche i pięknie wybarwione. Jeśli będziemy kupować truskawki to także trzeba obserwować pogodę i poczekać z zakupami na okres bez deszczu. Do nalewek nie możemy używać mokrych i uszkodzonych owoców w przeciwieństwie do kompotów czy dżemów. Poza tymi restrykcyjnymi wymogami co do jakości owoców samo przygotowanie nalewki jest już banalnie proste.
Nalewka z truskawek przepis
Jak do wszystkich nalewek będzie nam potrzebny alkohol - może to być wódka lub spirytus. Jest także kilka wariacji odnośnie dodatków. Warto rozbić nalewki według kilku przepisów by wybrać dla siebie ten najlepszy.
Nalewka z truskawek i rabarbaru
Jak zawsze warto przetwarzać owoce w sezonie. By urozmaicić smak nalewki truskawkowej można zrównoważyć jej słodki smak kwaśnym rabarbarem, który rośnie w tym samym czasie.
Składniki:
- 85 dag truskawek
- 65 dag rabarbaru
- 0,5 litra spirytusu 95%
- 30 dag cukru
- 0, 75l wody
Sposób przygotowania:
Potrzebny nam będzie duży 3 litrowy słój. Myjemy rabarbar i kroimy go na kilku centymetrowe kawałki i razem z truskawkami umieszczamy w słoju. Całość zasypujemy cukrem i zostawiamy na oknie na dobę by puściły soki. Potem dodajemy spirytus i wodę i zostawiamy na 2 miesiące codziennie wstrząsając słojem. Następnie przelewamy zawartość słoja do butelek filtrując przez gazę i odstawiamy na pół roku do zimnego miejsca np. piwnicy.
Nalewka z truskawek z miętą
Zrobienie tej nalewki nie zajmie Wam więcej niż pół godziny. Dodatek mięty to nie tylko urozmaicenie smaku nalewki, ale również wzbogacenie jej wartości leczniczych - poprawia trawienie.
Składniki:
- 1 kg truskawek
- 0,5 l spirytusu
- 0,5 l wódki
- 1 szklanka wody
- 0,5 kg cukru
- 1 cytryna
- gałązka mięty
Sposób przygotowania:
Całe, zdrowe i odszypułkowane owoce wsypujemy do słoja, zasypujemy cukrem by puściły soki i odstawiamy na kilka dni w ciepłe miejsce. Podczas "postoju" słój codziennie wstrząsamy. Następnie dodajemy do truskawek, cytrynę, miętę i całość zalewamy spirytusem i pozostawiamy na kolejne 2 tygodnie. Potem sok filtrując prze gazę przelewamy do butelek i odstawiamy na 3 miesiące do piwnicy.
- Więcej o:
Jesienno-zimowe uprawy w domu – jak wspólne sianie warzyw może budować zdrowe nawyki u dzieci?
Uprawa imbiru w Polsce
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)
Czy aronia jest trująca?
Co siać we wrześniu w ogrodzie?
Kiedy wykopać warzywa: czosnek, marchew, pietruszkę i buraczki?
Wino z winogron. Prosty przepis na wino
Nalewka z jeżyn - przepisy na jeżynówkę. Jakie ma prozdrowotne właściwości?