Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nalewka z pigwy - właściwości i przepisy

Katarzyna Jodłowska

Owoce pigwy dojrzewają we wrześniu i potrzebują długiego okresu ciepła. W naszym klimacie zazwyczaj ich miąższ jest kwaśny i cierpki, ale idealnie nadaje się pyszne rozgrzewające nalewki. Sprawdź nasze przepisy.

Pigwa
Pigwa
Fot. Shutterstock/Marcin Zalewski

Nalewka z pigwy - właściwości

Pigwy zawierają m.in. cenne cukry proste, kwasy organiczne, garbniki i witaminę C. Spożywa się je po upieczeniu lub ugotowaniu jako smakowity dodatek do potraw mięsnych i dziczyzny, zawarty w skórce olejek eteryczny nadaje daniom charakterystyczny aromat i kwaskowaty posmak.

Nalewki warte grzechu

Nalewka z pigwy - jak zrobić?

Ze względu na aromat właśnie ze świeżych owoców pigwy sporządza się wyborne, rozgrzewające nalewki. Owoce na nalewki najlepiej zbierać we wrześniu albo październiku, gdy są bardzo dojrzałe.

Nalewka - porady jak zrobić nalewkę

Nalewka z pigwy - przepisy

Składniki: (na 1,5 litra nalewki):

 • 1 kg owoców pigwy,
 • 1,5 kg cukru,
 • 1 l spirytusu 96 %,
 • około 1 l wódki 45 %

Sposób przygotowania:

Dojrzałe pigwy trzeba wypestkować i posiekać. Zasypujemy je cukrem i odstawiamy na dziesięć dni. Syrop zlewamy,mieszamy ze spirytusem w proporcji 1:1 i odstawiamy na 8-10 tygodni. Przefiltrowany zlewamy do butelek.

Nalewka z pigwy na spirytusie

Karnawałowa pigwówka Marcina i Małgosi z M.M. Kryt, Młody Materiał Szkółkarski

Składniki:

 • 1 kg owoców pigwowca (najlepiej 'Crimson and Gold'),
 • 1 kg cukru
 • spirytus rozcieńczony wodą do 50-55%

Przygotowanie:

"Dojrzałe, żółte owoce pigwowca zbieramy po pierwszych przymrozkach. Myjemy, czysścimy z gniazd nasiennych i kroimy (nie obieramy). Umieszczamy w słoju, zalewamy alkoholem i pozostawiamy na miesiąc. Zlewamy wonny wyciąg. Owoce zasypujemy cukrem i zostawiamy na kilka tygodni (potrząsamy od czasu do czasu, by cukier się rozpuścił), potem łączymy obie frakcje według fantazji. Przelewamy do butelek i odstawiam na min. 2 miesiące, by nalewka nabrała mocy. Owoce można ponownie zalać wódką - powstanie napitek lżejszy i wytrawny." - Marcina i Małgosi z M.M. Kryt

Nalewka z pigwy z miodem i imbirem

Imbir i miód ma wyjątkowe właściwości rozgrzewające i pomagające w walce z przeziębieniem dlatego warto dodać go do nalewki.

Składniki:

 • 1 kg owoców pigwowca
 • 1l spirytusu 70%
 • 1 szklanka cukru
 • 4 łyżki płynnego miodu
 • imbir

Przygotowanie:

Owoce pozbawione gniazd nasiennych kroimy na mniejsze kawałki i wrzucamy do wysokiego słoja ze spitytusem. Obieramy ze skórki i kroimy w mniejsze kawałki imbir i dorzucamy do słoja. Słój przykrywamy i odstawiamy na 14 dni. Po tym czasie odlewamy spirytus do innego naczynia, a do owoców wsypujemy cukier który wyciągnie pozostały w owocach alkohol. Przez 4 dni codziennie potrząsamy słojem z owocami. Po tym czasie roztwór cukru i spirytusu wysączony z owoców przelewamy do wcześniej pozyskanej nalewki. Dodajmy miód i odstawiamy na kilka miesięcy.

Nalewka z pigwy bez cukru

Jak wszyscy wiemy cukier nie jest zdrowy, ale sama próbowałam zrobić pigwówkę bez cukru i była bardzo kwaśna i niesmaczna. Proponuję zamiast cukru dodać miód.

Składniki:

 • 1 kg owoców
 • 0,5 l spirytusu
 • 0,5 l wódki
 • 0,5 l miodu można mniej

Przygotowanie:

Owoce obieramy ze skórki i pozbawiamy nasion oraz kroimy na ćwiartki. Owoce zalewamy 1 l alkoholu - szczelnie zamykamy i odstawiamy na 1 miesiąc.  Wyrzucamy owoce i dodajemy miód do wywaru z pigwy i odstawiamy na kilka miesięcy.

Przepisy na pyszne nalewki

Karnawałowa pigwówka Marcina i Małgosi

M.M. Kryt, Młody Materiał Szkółkarski

Składniki:

 • 1 kg owoców pigwowca (najlepiej 'Crimson and Gold'),
 • 1 kg cukru spirytus rozcieńczony wodą do 50-55%

Przygotowanie:

Dojrzałe, żółte owoce pigwowca zbieram po pierwszych przymrozkach. Myję, czyszczę z gniazd nasiennych i kroję (nie obieram). Umieszczam w słoju, zalewam alkoholem i pozostawiam na miesiąc. Zlewam wonny wyciąg. Owoce zasypuję cukrem i zostawiam na kilka tygodni (potrząsam od czasu do czasu, by cukier się rozpuścił), potem łączę obie frakcje według fantazji. Przelewam do butelek i odstawiam na min. 2 miesiące, by nalewka nabrała mocy. Owoce można ponownie zalać wódką - powstanie napitek lżejszy i wytrawny.

01.08.2008 PORADNIK DOMOWY NALEWKA Z PIGWY OWOCE PIGWA STYLIZACJA JUNONA LAMCHA FOT. MARCIN KLABAN / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA PORADNIK DOMOWY NR 10 (218) - 10 2008 PUBLIKACJA LUBIE GOTOWAC NR 8 - 8 2011 SLOWA KLUCZOWE: OWOCE ALKOHOL ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA PORADNIK DOMOWY NR 10 (218) - CZASOPISMA
Nalewka z pigwy lub pigwowca
Fot. Marcin Klaban / AG
  Więcej o:

Skomentuj:

Nalewka z pigwy - właściwości i przepisy