Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cebula dymka - smaczna i zdrowa

Katarzyna Jodłowska

Większość z nas kupuje dymkę w sklepie, ale można ją bez trudu wyhodować we własnym ogródku czy nawet balkonie. Podpowiadamy jak to zrobić.

Cebula dymka
Cebula dymka
Fot. Shutterstock/SIM ONE

Co to jest cebula dymka?

Jak to jest z tą dymką czy to cebula czy coś innego? To zwyczajna cebula tyle, że mała i ze szczypiorkiem. Od swojej kuzynki cebuli (Allium cepa) różni się smakiem - jest słodsza i delikatniejsza oraz tym że przy jej siekaniu nie szczypią oczy. Szczypior zbieramy w sezonie o cebule jesienią. 

Naturalne metody zabezpieczania cebulek przed chorobami

Cebula dymka - gdzie kupić?

Uprawa cebuli dymki z nasiona nie jest zbyt popularnym sposobem na jej rozmnożenie , gdyż traw 2 lata - znaczniej łatwiej kupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym. W sprzedaży jest wiele odmian różniącym się pod względem kształtu i koloru. Najlepiej wybierać małe dobrze wysuszone bez szczypioru (1,0–1,5 cm,). Nie warto rezygnować z zakupów w sklepach internetowych ponieważ materiał jest świetnie przygotowane do transportu. Najpopularniejsze odmiany to Stuttgarter (bardzo plenna) oraz Snowball (łagodna w smaku).

Cebula dymka - kiedy sadzić?

Zakupione cebulki wysadza się do gruntu, albo do doniczek na początku marcu - jak nie ma przymrozków bo są wrażliwe na niskie temperatury. Cebulki mają płytki system korzeniowy i źle znoszą suszę.

Sadzimy warzywa cebulowe [Ekspert radzi]

Cebula dymka - jak sadzić?

Ziemia na warzywniaku powinna być spulchniona i wymieszana z kompostem. Cebulki sadzimy w rzędach co 8 cm na głębokość 3/4 cebulki. Warto co roku w innym miejscu sadzić dymkę - dobrze będzie rosła w miejscu gdzie w ubiegłym roku rosły np. ogórki. By uniknąć szkodników nie powinno się sadzić częściej niż co 4 lata na tym samym miejscu.

Cebula dymka - jaka ziemia?

Dymka dobrze będzie rosła na glebie dobrze przepuszczalnej i żyznej o obojętnym odczynie od 6,6 do 7 pH w nasłonecznionym miejscu. Jak przy uprawie wszystkich warzyw ziemię warto jesienią wymieszać z kompostem albo wzbogacić obornikiem.

Cebula dymka - kiedy zbierać?

Szczypiorek będzie gotowy do zbioru jak się zacznie przeginać, a cebule możemy zebrać jesienią i przygotować do przechowywania przez zimę.

Skomentuj:

Cebula dymka - smaczna i zdrowa