Skrzynia na warzywa z palet
Ceny niektórych gatunków warzyw i owoców wzrosły nawet o 60 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Przyczyną jest utrzymująca się od trzech lat susza. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest samodzielne wyhodowanie ulubionych warzyw. Przedstawiamy łatwy sposób na założenie ogródka z wykorzystaniem drewnianych palet i skrzyń.
Drewno to uniwersalna ozdoba, dlatego też warzywnik w skrzyni tak łatwo wkomponować w przestrzeń każdego ogrodu. Dodatkowo, taka instalacja nie wymaga wiele miejsca. Jest także niedroga w wykonaniu. Nasiona, ziemia, folia zabezpieczająca, palety i impregnaty to koszt kilkudziesięciu złotych. Co ważne, w warzywniku kontenerowym łatwiej ochronić rośliny przed suszą czy szkodnikami, takimi jak krety.
Podwyższone grządki [Zrób to sam]
Jak zrobić skrzynie na warzywa z palet
Palety i skrzynie możemy kupić przez internet, w markecie budowlanym lub na portalu aukcyjnym. Warto jednak zapytać o nie w najbliższym sklepie – możemy je tam dostać za darmo. Zużytą europaletę należy odpowiednio dostosować. W zależności od upodobań możemy usunąć deski z górnej części, zostawiając jedynie ramy modułu. Warzywnik będzie również estetycznie wyglądać, jeśli odbijemy młotkiem co drugi rząd desek. Ten sposób ułatwia założenie równych grządek z różnymi odmianami warzyw i ziół rosnącymi obok siebie. Przebudowane palety należy następnie wypielęgnować i zabezpieczyć.
Jak samodzielnie wykonać podwyższoną grządkę
Skrzynia na warzywa - zabezpieczenie drewnianych palet krok po kroku
Palety z drugiej ręki są zwykle chropowate i zabrudzone. Pierwszym krokiem jest zatem wygładzenie powierzchni za pomocą szlifierki i papieru ściernego o gradacji ok. 80-100. Powstały pył należy dokładnie usunąć. Kolejnym krokiem jest impregnacja surowego drewna.
- Drewno pozostające blisko gruntu wymaga solidnej, dwustopniowej ochrony. Zabezpieczamy każdy fragment palety na zewnątrz i od wewnątrz
- Pierwszą warstwę powinien zawsze stanowić bezbarwny impregnat biobójczy, który głęboko wnika w strukturę drewna (jak np. Drewnochron Impregnat Grunt R). Aby zapewnić paletom ochronę przed płowieniem na skutek działania promieni słonecznych, konieczne jest zastosowanie preparatu kolorowego. Produkt wybieramy zgodnie z naszymi oczekiwaniami pod względem efektu wykończenia oraz koloru.
- Impregnaty zapewnią kolor i naturalną strukturę drewna.
- Lakierobejce nadadzą barwę i podkreślą także usłojenie, lecz widoczna już będzie powłoka produktu na drewnie np. o satynowym wykończeniu.
- Z kolei olej lub pokost lniany podkreślą naturalne piękno drewna, nie zmieniając nic w strukturze czy kolorze.
Moduły z palet muszą być chronione przed grzybami pleśniowymi, glonami i szkodnikami, a także wpływem czynników atmosferycznych i promieniowania UV. Bez względu na to, jaki produkt wybierzemy, przy jego stosowaniu należy postępować zgodnie z instrukcją producenta.
Skrzynka na warzywa z palet
Przebudowaną i zabezpieczoną paletę możemy przenieść do ogrodu. Grunt w miejscu, gdzie stanie instalacja, należy zabezpieczyć drobną siatką. Ochroni ona rośliny przed kretami. Wnętrze warzywnika warto wyłożyć folią kubełkową. Dzięki temu deszcz nie będzie wymywać ziemi. W ten sposób także dużo łatwiej utrzymać odpowiednią wilgotność oraz stały skład podłoża. Tak przygotowany moduł z palet wypełniamy ziemią ogrodniczą zmieszaną z kompostem. Należy ją delikatnie upychać i ugniatać, aby nie osiadła po pierwszym podlaniu. Warzywnik jest gotowy do wysiania nasion i posadzenia sadzonek! Wystarczy sprawdzić w kalendarzu ogrodniczym, jakie gatunki warzyw i ziół najlepiej wysiać w maju, i czekać na pierwsze plony.
- Więcej o:
Uprawa imbiru w Polsce
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)
Czy aronia jest trująca?
Co siać we wrześniu w ogrodzie?
Kiedy wykopać warzywa: czosnek, marchew, pietruszkę i buraczki?
Wino z winogron. Prosty przepis na wino
Nalewka z jeżyn - przepisy na jeżynówkę. Jakie ma prozdrowotne właściwości?
Nalewka z winogron - sprawdzone, proste przepisy