Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna aluminiowe – nieograniczone możliwości

PRZEMYSŁAW CIECHANOWSKI, współwłaściciel firmy Ciechanowski Sp. z o.o. specjalizującej się w montażu okien aluminiowych w domach jednorodzinnych i rezydencjach w centralnej Polsce, www.ciechanowski.com.pl

Okna i drzwi z aluminium znane są w Europie już od kilkudziesięciu lat. Wszelkiego rodzaju konstrukcje aluminiowe, okna, fasady, drzwi aluminiowe potocznie nazywane są przez fachowców „ślusarką aluminiową”.

Okna aluminiowe
Okna aluminiowe
Fot.: CIECHANOWSKI Sp. z o.o

Pierwsze tłoczone profile były produkowane bez tzw. przekładek termicznych, co sprawiało, że ich parametry termiczne były dość niskie w porównaniu z pozostałymi materiałami, czyli drewnem czy PVC. Charakteryzowały się jednak relatywnie dobrą wytrzymałością i trwałością z uwagi na same właściwości aluminium jako materiału. Dodatkowo ich lakierowane proszkowo powierzchnie były cenione za odporność na warunki atmosferyczne i możliwość wyboru dowolnych kolorów. Kolejną zaletą aluminium były najlepsze – w porównaniu z innymi materiałami – właściwości statyczne. To pozwalało na produkcję konstrukcji o znacznych rozmiarach. Te czynniki w głównej mierze powodowały, że ślusarka aluminiowa od dziesięcioleci miała głównie zastosowanie w budynkach komercyjnych, usługowych i użytku publicznego. Ogromna większość elewacji dużych wieżowców i witryn sklepowych zarówno tych sprzed dwudziestu-trzydziestu lat, jak i tych najnowszych, budowanych obecnie, wykonana jest w oparciu o ślusarkę aluminiową. To wszystko dowodzi, jak trwałym i dobrym materiałem jest aluminium stosowane w nowoczesnych budynkach.

Ciepłe profile z aluminium w budownictwie jednorodzinnym

Ze względu na niskie właściwości izolacyjne samego materiału, jakim jest aluminium, sama „ślusarka aluminiowa” przez wiele lat była uznawana za produkt wyłącznie komercyjny, nienadający się do budownictwa jednorodzinnego i mieszkalnego. Dopiero od kilkunastu lat popularne stało się stosowanie wielokomorowych profili aluminiowych z przekładką termiczną. Takie profile aluminiowe powstają przez zespolenie kształtowników aluminiowych z przekładką termiczną znajdującą się między nimi, tworząc w ten sposób dodatkową komorę izolacyjną. Wszystkie powstałe komory można dodatkowo wyposażyć w wkłady izolacyjne. Powoduje to zachowanie wszystkich korzyści, jakie daje szeroko rozumiana ślusarka aluminiowa wraz z coraz lepszymi parametrami izolacyjnymi.

Rozwój technologii na przestrzeni lat był ogromny. Stosowanie coraz lepszych izolatorów, uszczelek i przekładek termicznych spowodowało, że dziś okna i drzwi z aluminium w żaden sposób nie odstają parametrami termicznymi od materiałów takich jak PVC czy drewno. Można śmiało stwierdzić, że pierwsze konstrukcje aluminiowe na szerszą skalę w budownictwie jednorodzinnym zaczęły więc być stosowane kilkanaście lat temu. W ostatnich latach trend w budownictwie jednorodzinnym i rezydencyjnym jest jeden – ogromne przeszklenia ograniczone jedynie przez wyobraźnię architekta i zasobność portfela klienta. Na te potrzeby idealnie odpowiadają nowoczesne okna i drzwi z aluminium.

Nieograniczone możliwości ślusarki aluminiowej

Jako osoba od wielu lat pracująca i specjalizująca się w projektowaniu, produkcji, sprzedaży i montażu okien i drzwi z aluminium, mogę zaryzykować stwierdzenie, że ograniczeniem nie są już okna czy drzwi, a konstrukcje budynków i maksymalne wymiary tafli szkła. Tradycyjne rozwierano-uchylne okna aluminiowe, wysokie na ponad 3 metry? Nie ma problemu. Pojedyncze skrzydła jezdne systemów przesuwnych o powierzchni ponad 15 metrów kwadratowych? Nie ma problemu. Skrzydła drzwi wejściowych o wysokości 4 metrów? Nie ma problemu. Współczesne okna i drzwi z aluminium, produkowane w nowoczesnych i doświadczonych zakładach produkcyjnych, pozwalają na tworzenie wyjątkowych, oryginalnych projektów architektonicznych.

Również paleta kolorystyczna, spośród której możemy wybierać, jest wręcz nieograniczona. Okleiny drewno podobne, cała paleta kolorów RAL, a także niezliczone kolory specjalne w przeróżnych wariantach struktur, na anodowaniu profili w różnych kolorach kończąc, tworzy szereg możliwości niedostępnych w przypadku okien z PVC czy drewna, a nawet stali.

Spopularyzowanie się okien i drzwi z aluminium na rynku spowodowało również, iż pod względem cenowym coraz więcej inwestorów może sobie pozwolić na wybór aluminium. W globalnym ujęciu ślusarka aluminiowa staje się coraz bardziej konkurencyjna cenowo w stosunku do stolarki z PVC czy drewna. Należy jednak pamiętać, że produkcja okien aluminiowych wymaga zdecydowanie więcej doświadczenia, precyzji i tzw. know-how niż choćby produkcja okien PVC. Dlatego warto wybierać do współpracy sprawdzone i doświadczone firmy z odpowiednim zapleczem.

Współczesne okna i drzwi z aluminium dzięki znakomitym parametrom użytkowym pozwalają tworzyć wyjątkowe, oryginalne projekty architektoniczne.

Właściwości okien aluminiowych

  • Są termicznie porównywalne z oknami i drzwiami z PVC lub drewna, a czasem nawet lepsze.
  • Z aluminium można wykonywać konstrukcje niedostępne w innych materiałach.
  • Aluminium daje największy wybór kolorów, oklein i wariantów spośród wszystkich materiałów.
  • Aluminium to materiał wyjątkowo trwały i niewymagający konserwacji.
  • Możliwe jest wyprodukowanie bardzo dużych konstrukcji, np. drzwi przesuwnych HS do wysokości nawet 4 m (z PVC do ok. 2,6-2,7 m), a drzwi przesuwnych w systemach cienkoramowych – nawet do 6 m wysokości skrzydła.
  • Możliwe jest stosowanie dużych szyb bez ograniczeń – nawet powyżej 2 ton w jednej tafli.
    Więcej o:

Skomentuj:

Okna aluminiowe – nieograniczone możliwości