Okna aluminiowe – nieograniczone możliwości
Okna i drzwi z aluminium znane są w Europie już od kilkudziesięciu lat. Wszelkiego rodzaju konstrukcje aluminiowe, okna, fasady, drzwi aluminiowe potocznie nazywane są przez fachowców „ślusarką aluminiową”.
Pierwsze tłoczone profile były produkowane bez tzw. przekładek termicznych, co sprawiało, że ich parametry termiczne były dość niskie w porównaniu z pozostałymi materiałami, czyli drewnem czy PVC. Charakteryzowały się jednak relatywnie dobrą wytrzymałością i trwałością z uwagi na same właściwości aluminium jako materiału. Dodatkowo ich lakierowane proszkowo powierzchnie były cenione za odporność na warunki atmosferyczne i możliwość wyboru dowolnych kolorów. Kolejną zaletą aluminium były najlepsze – w porównaniu z innymi materiałami – właściwości statyczne. To pozwalało na produkcję konstrukcji o znacznych rozmiarach. Te czynniki w głównej mierze powodowały, że ślusarka aluminiowa od dziesięcioleci miała głównie zastosowanie w budynkach komercyjnych, usługowych i użytku publicznego. Ogromna większość elewacji dużych wieżowców i witryn sklepowych zarówno tych sprzed dwudziestu-trzydziestu lat, jak i tych najnowszych, budowanych obecnie, wykonana jest w oparciu o ślusarkę aluminiową. To wszystko dowodzi, jak trwałym i dobrym materiałem jest aluminium stosowane w nowoczesnych budynkach.
Ciepłe profile z aluminium w budownictwie jednorodzinnym
Ze względu na niskie właściwości izolacyjne samego materiału, jakim jest aluminium, sama „ślusarka aluminiowa” przez wiele lat była uznawana za produkt wyłącznie komercyjny, nienadający się do budownictwa jednorodzinnego i mieszkalnego. Dopiero od kilkunastu lat popularne stało się stosowanie wielokomorowych profili aluminiowych z przekładką termiczną. Takie profile aluminiowe powstają przez zespolenie kształtowników aluminiowych z przekładką termiczną znajdującą się między nimi, tworząc w ten sposób dodatkową komorę izolacyjną. Wszystkie powstałe komory można dodatkowo wyposażyć w wkłady izolacyjne. Powoduje to zachowanie wszystkich korzyści, jakie daje szeroko rozumiana ślusarka aluminiowa wraz z coraz lepszymi parametrami izolacyjnymi.
Rozwój technologii na przestrzeni lat był ogromny. Stosowanie coraz lepszych izolatorów, uszczelek i przekładek termicznych spowodowało, że dziś okna i drzwi z aluminium w żaden sposób nie odstają parametrami termicznymi od materiałów takich jak PVC czy drewno. Można śmiało stwierdzić, że pierwsze konstrukcje aluminiowe na szerszą skalę w budownictwie jednorodzinnym zaczęły więc być stosowane kilkanaście lat temu. W ostatnich latach trend w budownictwie jednorodzinnym i rezydencyjnym jest jeden – ogromne przeszklenia ograniczone jedynie przez wyobraźnię architekta i zasobność portfela klienta. Na te potrzeby idealnie odpowiadają nowoczesne okna i drzwi z aluminium.
Nieograniczone możliwości ślusarki aluminiowej
Jako osoba od wielu lat pracująca i specjalizująca się w projektowaniu, produkcji, sprzedaży i montażu okien i drzwi z aluminium, mogę zaryzykować stwierdzenie, że ograniczeniem nie są już okna czy drzwi, a konstrukcje budynków i maksymalne wymiary tafli szkła. Tradycyjne rozwierano-uchylne okna aluminiowe, wysokie na ponad 3 metry? Nie ma problemu. Pojedyncze skrzydła jezdne systemów przesuwnych o powierzchni ponad 15 metrów kwadratowych? Nie ma problemu. Skrzydła drzwi wejściowych o wysokości 4 metrów? Nie ma problemu. Współczesne okna i drzwi z aluminium, produkowane w nowoczesnych i doświadczonych zakładach produkcyjnych, pozwalają na tworzenie wyjątkowych, oryginalnych projektów architektonicznych.
Również paleta kolorystyczna, spośród której możemy wybierać, jest wręcz nieograniczona. Okleiny drewno podobne, cała paleta kolorów RAL, a także niezliczone kolory specjalne w przeróżnych wariantach struktur, na anodowaniu profili w różnych kolorach kończąc, tworzy szereg możliwości niedostępnych w przypadku okien z PVC czy drewna, a nawet stali.
Spopularyzowanie się okien i drzwi z aluminium na rynku spowodowało również, iż pod względem cenowym coraz więcej inwestorów może sobie pozwolić na wybór aluminium. W globalnym ujęciu ślusarka aluminiowa staje się coraz bardziej konkurencyjna cenowo w stosunku do stolarki z PVC czy drewna. Należy jednak pamiętać, że produkcja okien aluminiowych wymaga zdecydowanie więcej doświadczenia, precyzji i tzw. know-how niż choćby produkcja okien PVC. Dlatego warto wybierać do współpracy sprawdzone i doświadczone firmy z odpowiednim zapleczem.
Współczesne okna i drzwi z aluminium dzięki znakomitym parametrom użytkowym pozwalają tworzyć wyjątkowe, oryginalne projekty architektoniczne.
Właściwości okien aluminiowych
- Są termicznie porównywalne z oknami i drzwiami z PVC lub drewna, a czasem nawet lepsze.
- Z aluminium można wykonywać konstrukcje niedostępne w innych materiałach.
- Aluminium daje największy wybór kolorów, oklein i wariantów spośród wszystkich materiałów.
- Aluminium to materiał wyjątkowo trwały i niewymagający konserwacji.
- Możliwe jest wyprodukowanie bardzo dużych konstrukcji, np. drzwi przesuwnych HS do wysokości nawet 4 m (z PVC do ok. 2,6-2,7 m), a drzwi przesuwnych w systemach cienkoramowych – nawet do 6 m wysokości skrzydła.
- Możliwe jest stosowanie dużych szyb bez ograniczeń – nawet powyżej 2 ton w jednej tafli.
- Więcej o:
Klasa sama w sobie - komplet stolarki
Nowoczesność w systemie okna i drzwi w domu
Jak Polacy wybierają okna? Cena, opinie i energooszczędność – kluczowe aspekty dla kupujących
Nowoczesne pakiety szybowe
Rola stolarki otworowej w stylizowanych domach
Jakie okna PCV wybrać do sypialni?
Przeszklenia z rozmachem
Zatrzymaj gorące słońce na zewnątrz