Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie miejsca pracy

Inga Kosim

Prawidłowo dobrane oświetlenie pomoże nam skoncentrować się na pracy i nie przemęczyć oczu.

Oświetlenie miejsca pracy
Oświetlenie miejsca pracy
Digital Genetics/Shutterstock

W pokoju do pracy wykonujemy wiele czynności wymagających skupienia. Przeglądanie dokumentów czy praca przy komputerze oprócz funkcjonalnie urządzonego gabinetu, wymagają również odpowiedniego oświetlenia.

Najkorzystniejsze dla naszych oczu jest światło dzienne, dlatego biurko, przy którym pracujemy, warto ustawić przy oknie. Jeżeli jesteśmy praworęczni, najlepiej, jeśli okno będzie po lewej stronie. Jeżeli leworęczni - to odwrotnie, czyli po prawej. Dzięki temu ręka pisząca nie będzie zasłaniać źródła światła. Ta zasada tyczy się również lampek stawianych na biurku. Obecnie większość osób nie wyobraża sobie pracy bez komputera. Ustawiając monitor, pamiętajmy, aby okno nie znajdowało się bezpośrednio przed nim, ani też za nim. W pierwszym wypadku monitor będzie kontrastował ze światłem dziennym, przez co szybko zacznie nam się męczyć wzrok. W drugim wypadku światło będzie odbijać się od ekranu, co również niekorzystnie wpłynie na wydajność naszej pracy. Jeżeli nie mamy innej możliwości ustawienia monitora, zadbajmy o zamontowanie rolet lub żaluzji w oknach, które pozwolą nam regulować ilość wpadającego do wnętrza światła.

W okresie jesienno-zimowym zmierzch zapada wcześnie i zmuszeni jesteśmy korzystać ze światła sztucznego. Urządzając gabinet warto rozplanować jego odpowiednie rozmieszczenie. Zacznijmy od światła ogólnego, które równomiernie oświetli całe pomieszczenie. Tego typu oświetlenie montujemy na suficie korzystając z lamp wiszących, reflektorków czy halogenów. Wybierając żarówki omijajmy te, które dają ciepłe, rozproszone światło. Nie sprzyja ono koncentracji i zmiękcza oświetlone nim przedmioty, przez co możemy mieć problem z wykonywaniem czynności wymagających precyzji. Najlepiej sprawdzi się światło o przewadze niebieskich tonów - najbardziej zbliżone do światła dziennego. Nie przekłamuje kolorystki przedmiotów i podkreśla kontrasty między barwami. Oprócz oświetlenia ogólnego będzie nam potrzebne światło miejscowe, które odpowiednio oświetli biurko do pracy oraz klawiaturę komputera. Najlepiej w tej roli sprawdzają się lampki biurkowe, ale możemy skorzystać również z lamp stojących. W zależności od rodzaju użytego abażura, źródło światła powinno znajdować się ok. 25-30 cm nad blatem biurka. Najlepsze będą lampy o nieprzezroczystej obudowie, dzięki temu strumień światła nie będzie rozproszony i nie będzie razić nas w oczy. W pokoju do pracy świetnie sprawdzą się lampy tzw. kreślarskie, czyli przykręcane do blatu stołu. Pozwalają na ustawienie kierunku padania światła, który precyzyjnie oświetli potrzebne miejsce. Dzięki wbudowanej regulacji można również zmienić odległość lampy od biurka.

Warto pomyśleć również o oświetleniu dekoracyjnym, które świetnie dopełni aranżację miejsca pracy. Lampki na wysięgnikach mogą oświetlać dyplomy, czy zdjęcia rodzinne, wprowadzając przyjemny klimat do wnętrza. Ciekawy efekt daje dodatkowe oświetlenie regałów, czy istniejących we wnętrzu wnęk. Dobrym pomysłem jest lekkie oświetlenie ściany znajdującej się za biurkiem, które złagodzi kontrast między mocnym światłem miejscowym, a resztą pomieszczenia. Zbyt mocne kontrasty świetlne spowodują szybkie zmęczenie i spadek koncentracji, co niekorzystnie wpłynie na naszą pracę. Efekt ten złagodzą zamontowane na ścianach np. delikatne kinkiety, które możemy włączyć lub wyłączyć, zależnie od potrzeby.

Ilość potrzebnego światła w gabinecie jest zależna od rodzaju wykonywanej pracy. Dlatego warto, aby w sumie w tym pomieszczeniu znajdowało się od 5 do 10 różnych źródeł światła. Jednostką wyrażającą natężenie światła są luksy. I tak, do pracy przy komputerze wystarczy kilkadziesiąt luksów, ale do czytania niezbędnych jest już 300. Prace wymagające precyzji mogą wymagać oświetlenia rzędu 800 luksów. Dzięki różnym źródłom światła będziemy mogli regulować jego ilość w zależności od wykonywanej czynności.

Oświetlenie miejsca pracy
Oświetlenie miejsca pracy
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Oświetlenie miejsca pracy