Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie na poddaszu

mat. prasowe

Przystosowanie poddasza do nowego celu stanowi jedno z trudniejszych zadań projektowych. Zanim uda się stworzyć dodatkową przestrzeń użytkową, często konieczne jest zmierzenie się z nietypowym układem pomieszczeń, skośnymi ścianami czy eksponowanymi elementami konstrukcyjnymi dachu. Jak efektywnie oświetlić taki obszar?

Montaż szynoprzewodów PROFILE jest możliwy zarówno w wersji natynkowej, jak i podtynkowej lub w systemie szyn podwieszanych na linkach.
Montaż szynoprzewodów PROFILE jest możliwy zarówno w wersji natynkowej, jak i podtynkowej lub w systemie szyn podwieszanych na linkach.
Fot. Nowodvorski Lighting

Charakterystycznym elementem każdego poddasza są skosy. Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze strychem w kamienicy, czy też przestrzenią pod dachem w tak zwanej nowoczesnej stodole, to właśnie nietypowe ustawienie płaszczyzny sufitu narzuca funkcjonalny projekt wnętrza. 

Aranżacja pod skosem

Zarówno ustawienie mebli, jak i projekt oświetlenia poddasza powinny uwzględniać możliwości wynikające z wysokości i kształtu pomieszczenia.

Oświetlenie poddasza wymaga nieszablonowego podejścia i rozwiązań, które oferują większą elastyczność projektową. Systemy konfigurowalne pozwalają tworzyć niestandardowe układy, odpowiadające wymogom praktycznie każdej przestrzeni oraz sprawdzają się również tam, gdzie nie jest możliwe poprowadzenie standardowej instalacji w warstwach wykończeniowych sufitu. 

mówi ekspertka Nowodvorski Lighting.

Przykładem takich systemów są szyny do montażu oświetlenia, które można zainstalować na różne sposoby: natynkowo, podtynkowo lub zawieszone na linkach. Ostatnia opcja jest szczególnie przydatna, gdy mamy do czynienia z nietypowym kształtem pomieszczenia, nietypowymi powierzchniami lub skomplikowaną geometrią. Na tych szynach można zamocować oświetlenie w dowolnym miejscu, dostosowując je do potrzeb użytkownika.

W sytuacji, gdy konieczny jest montaż natynkowy, można również radzić sobie z nietypowymi kątami poprzez wykorzystanie specjalnych łączników, które pozwalają na łączenie szynoprzewodów nie tylko pod kątem prostym, ale również pod dowolnym kątem, wynikającym z położenia sąsiednich płaszczyzn. Dzięki temu można swobodnie rozmieszczać szynoprzewody nawet w nietypowych konfiguracjach pomieszczenia.

Kolekcja Cameleon PEAR
Kolekcja Cameleon PEAR
Nowodvorski Lighting

System oświetleniowy od Nowodvorski Lighting

System PROFILE marki Nowodvorski Lighting oferuje elastyczność również w doborze opraw i możliwość wpięcia zarówno tych przeznaczonych do szynoprzewodów, np. PROFIL MONO, jak również, za pomocą specjalnych adapterów, dowolnego oświetlenia dekoracyjnego z systemu CAMELEON w wybranym miejscu sufitu, także na jego skośnej płaszczyźnie.

Przy rozwiązaniach uwzględniających bardziej rozbudowane systemy oświetlenia z kilkoma rodzajami opraw pomocne mogą okazać się szynoprzewody trójobwodowe takie jak CTLS (Commercial Track Light System). Dzięki swojej budowie umożliwiają włączenie wszystkich lamp zbiorczo lub osobno tych podpiętych do określonego obwodu umożliwiając strefowanie oświetlenia w oparciu o jedną szynę.

Podobny efekt pozwolą osiągnąć też specjalne puszki Cameleon CANOPY. Zależnie od modelu dają możliwość podłączenia od 1 do nawet 12 opraw w układzie liniowym lub wertykalnym. Konstrukcja puszek z możliwością podpięcia 12 opraw umożliwia też stworzenie 2 niezależnych stref świecenia punktów świetlnych.

Do niższych przestrzeni, w których nie ma możliwości zamontowania szynoprzewodów z typowym napięciem, opracowany został LVM (Low Voltage Magnetic) Track System. Jego elementy mogą być instalowane nie tylko na suficie, ale także na ścianach, co zapewnia możliwość elastycznego rozmieszczenia lamp i modyfikację układów poprzez wymianę opraw, różnicowanie ich położenia wzdłuż szynoprzewodów czy regulację kąta ukierunkowania światła.

Cameleon System
Cameleon System
Nowodvorski Lighting

W ramach systemu LVM szyna może zostać zamontowana nawet na wysokości kilkunastu centymetrów nad podłogą, a zamocowane do niej oprawy LVM Focus LED oświetlą od spodu skośne płaszczyzny sufitu. Zapewni to rozproszenie światła i równomierne rozprowadzenie go po całym pomieszczeniu.

wyjaśnia Małgorzata Nowodworska.

Oświetlenie na poddaszu

Podczas wyboru ogólnego oświetlenia, szczególnie jeśli ma ono charakter dekoracyjny, warto zastanowić się nad modelami, które posiadają szeroki kąt rozpraszania światła nie tylko w kierunku dolnym, ale również w górę. Dzięki temu można stworzyć wrażenie wizualnego podniesienia poziomu sufitu. Należy również uwzględnić wysokość pomieszczenia, aby uniknąć sytuacji, w której wiszące oprawy mogą stanowić przeszkodę w poruszaniu się lub wykonywaniu codziennych czynności.

W wysokich wnętrzach idealnie sprawdzają się rozwiązania z kolekcji PEAR, które przykuwają uwagę ciekawą formą gruszki, a dzięki szklanemu wykończeniu klosza równolegle oświetlają przestrzeń. Występują zarówno w tradycyjnej formie lamp wiszących, jak i opraw dedykowanych zastosowaniu w ramach systemu CAMELEON, przez co mogą być montowane zarówno na płaskich fragmentach stropu, jak i na skosach np. jako element systemu szynoprzewodów PROFILE.

mówi ekspertka Nowodvorski Lighting.
Szynoprzewody PROFILE
Szynoprzewody PROFILE
Nowodvorski Lighting

W przypadku, kiedy wysokość pomieszczenia jest mocno ograniczona, sprawdzą się oprawy o minimalistycznej formie, np. z kolekcji PILLS lub MONO oraz o ruchomym źródle światła jak np. w kolekcji DISK.

Skromnego rozmiaru lampy sprawdzą się także jako oświetlenie uzupełniające, pozwalające doświetlić zakamarki. Te z kolekcji MONO SURFACE posiadają unikalny system montażu w płytach GK, pozwalający uniezależnić projekt oświetlenia od ograniczeń układu konstrukcyjnego sufitu.

Wyjątkowy klimat każdej aranżacji nadaje oświetlenie ścienne. W zależności od charakteru wnętrza warto sięgnąć po klasyczne rozwiązania np. z kolekcji CHILLIN o materiałowym wykończeniu abażura, jak i pasujące do bardziej nowoczesnych wnętrz, jak EYE WALL wykonane z malowanej stali i dostępne w kolorach białym, czarnym i mosiądzu.

Oprawy EYE WALL i EYE WALL CUT posiadają dwa źródła światła. Zamontowane pod skosem rozjaśnią zarówno przestrzeń użytkową, jak i powierzchnię sufitu, a wertykalny układ oprawy podkreśli charakter przestrzeni.

wyjaśnia Małgorzata Nowodworska.

*Wszystkie wspomniane w materiale rozwiązania pochodzą z kolekcji Nowodvorski Lighting

Ceny kolekcji:

 • Kolekcja PEAR – od 355 zł
 • Kolekcja Cameleon PEAR – od 299 zł
 • Kolekcja EYE WALL – od 159 zł
 • Kolekcja EYE WALL CUT – od 169 zł
 • Kolekcja MONO SURFACE – od 119 zł
 • Kolekcja PILLS – od 99 zł
 • Kolekcja DISK – od 199 zł
 • Kolekcja MONO – od 99 zł
 • Kolekcja CHILLIN – od 159 zł
 • Łączniki FLEX – 55 zł
 • Szynoprzewody PROFILE - cena uzależniona od doboru elementów systemu
 • Cameleon System - cena uzależniona od doboru elementów systemu
 • LVM Track Light – cena uzależniona od doboru elementów systemu
Cameleon System
Cameleon System
Nowodvorski Lighting
Cameleon System
Cameleon System
Nowodvorski Lighting
Cameleon System
Cameleon System
Nowodvorski Lighting
  Więcej o:

Skomentuj:

Oświetlenie na poddaszu