Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie stołu - jaką lampę wybrać?

mat. prasowe

Podczas zakupu opraw oświetleniowych do jadalni często priorytetem jest dla nas ich estetyka - funkcjonalność wydaje się schodzić na drugi plan. Ważne jest jednak, aby lampy nie tylko pasowały do wystroju wnętrza i były atrakcyjne wizualnie, ale także, aby odpowiednio oświetlały przestrzeń. Na co należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Jakie kryteria są istotne?

Oświetlenie stołu - jaką lampę wybrać?
Oświetlenie stołu - jaką lampę wybrać?
BoConcept

Wybierając oprawę nad stół, warto mieć świadomość, jakiego dokładnie szukamy światła. W tym przypadku mowa oświetleniu zadaniowym. Dlatego należy unikać opraw, których strumień świetlny będzie skierowany w różne strony, a nie doświetli powierzchni, na której najbardziej nam zależy. Lampa, która dobrze oświetli stół, powinna mieć odpowiednio dobrane parametry.

MODERN BALL
MODERN BALL
AQForm

Wybieramy oświetlenie stołu - ważne parametry

Do oświetlenia przestrzeni nad stołem najlepiej wybrać źródło światła o temperaturze barwowej pomiędzy 2700K – 3000K, czyli światło ciepłe – białe.

W ten sposób uzyskamy spokojny klimat sprzyjający relaksowi. Intrygującym pomysłem może być wykorzystanie oprawy o zmiennej temperaturze światła, co sprawdzi się zarówno podczas kolacji w gronie rodzinnym wieczorem, jak i podczas pracy w ciągu dnia. Dzięki temu będziemy w stanie dostosować światło do bieżących potrzeb w danym miejscu.

Współczynnik oddawania barw

Przy wyborze lamp do jadalni nie możemy zapomnieć też o współczynniku oddawania barw (CRI). Szczególnie, kiedy zależy nam na tym, żeby kolorystyka potraw, ale i dekoracji czy zastawy stołowej był oddany poprawnie i nie został przekłamany. Warto zwrócić uwagę na oprawy ze współczynnikiem CRI>90. 

Atmosfera w jadalni powinna sprzyjać swobodnej dyskusji i skupieniu się. Dlatego należy unikać wszelkich zakłóceń. Wybierając odpowiednie oświetlenie, trzeba zwrócić uwagę na intensywność światła. Nadmiernie jasne światło może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Ważne jest również, aby lampa nie raziła nas oślepiającym blaskiem i nie wywoływała efektu olśnienia.

MODERN GLASS
MODERN GLASS
AQForm

Jaka oprawa lampy będzie odpowiednia?

Przy wyborze lampy do jadalni warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Czy zależy nam na oświetleniu samej powierzchni blatu, czy dodatkowo na rozświetleniu przestrzeni wokół stołu? Do oświetlenia blatu doskonale nadają się lampy wyposażone w precyzyjną optykę, które mają źródła światła osadzone głęboko.

Oświetlenie stołu powinno spełniać zarówno funkcję dekoracyjną, jak i zapewniać przyjemne odczucia. Z jednej strony ma poprawiać widoczność potraw na talerzu, a z drugiej strony harmonijnie komponować się z wystrojem całego pomieszczenia. Niektóre modele lamp prezentują się doskonale zarówno samodzielnie, jak i w zestawach, tworząc interesujące układy świetlne, zwłaszcza gdy są rozmieszczone na różnych poziomach wysokości.

Lekka, ażurowa lampa wisząca nad stołem
Lekka, ażurowa lampa wisząca nad stołem
Westwing

Wybór oświetlenia nad stołem może być twórczym i satysfakcjonującym procesem. Wystarczy precyzyjnie zdefiniować, jaką funkcję ma pełnić dane oświetlenie – czy będzie to przestrzeń do relaksu i spotkań z przyjaciółmi, czy też będzie głównie służyć do spożywania posiłków i przygotowywania dań, a może będzie to również nasza strefa pracy? Dobór parametrów oświetlenia ma takie samo znaczenie, jak jego wygląd. Jednakże zacznijmy od identyfikacji naszych potrzeb.

Zobacz także:

PET
PET
AQForm
    Więcej o:

Skomentuj:

Oświetlenie stołu - jaką lampę wybrać?