Lampy wiszące do salonu - świecące ozdoby. Lampa sufitowa w salonie
Głównym zadaniem lamp wiszących jest oświetlanie wnętrz po zmroku - ale wykorzystujemy je również jako dekoracje. Takie elementy wyposażenia mogą być wyjątkowo ozdobne, a wpływa na to mają materiały, z jakich zostały wykonane. Jakie lampy wiszące mamy do wyboru?
Lampy wiszące
Lampy wiszące to najpopularniejszy rodzaj lamp, który może zagościć w każdym wnętrzu, nawet łazience. Najczęściej montujemy je jako oświetlenie ogólne w centralnym punkcie sufitu, czasami zastępują kinkiety przy łóżku w sypialni, a ostatnio stały się wręcz obligatoryjnym elementem oświetlającym stół w jadalni. Zazwyczaj wybieramy modele pod względem designu, by dekorowały i podkreślały styl, w jakim urządzone jest wnętrze. Ważny jest też materiał, z którego są wykonane klosze, bo od jego właściwości zależy nie tylko wygląd lampy, ale też sposób padania i jasność światła. Ma on też wpływ na trwałość lampy wiszącej i rodzaj jej konserwacji.
Oświetlenie wnętrza: delikatne szkło
Ten kruchy materiał jest podczas obróbki wyjątkowo plastyczny, więc wykonane z niego oświetlenie może przybierać różne kształty. Najczęściej szkło jest przeźroczyste, ale może mieć mleczne wybarwienie, lustrzaną powierzchnię, być kolorowe lub we wzory. Ostatnio bardzo modne są lampy wiszące o transparentnych kloszach wyposażonych w żarówkę typu Edison. Szkło jest dość trwałe (pod warunkiem, że nie uderzymy go podczas czyszczenia lub zdejmowania lampy) oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że na tym materiale po zapaleniu światła widać każde zanieczyszczenie, nawet drobinki kurzu, więc trzeba się liczyć z częstym myciem.
Lampy wiszące: drewno, wiklina i…
…bambus, liście traw, bananowca itp. – te naturalne materiały wróciły do naszych wnętrz, a lampy z takimi abażurami stały się bardzo modne. Najczęściej wykorzystujemy je w celu podkreślenia stylu np. boho, country albo eko. Fantazyjnie plecione lub z uwidocznionym rysunkiem drewna nie tylko dekorują, ale również wprowadzają ciepły, przytulny klimat do wnętrza. Wybierając takie lampy wiszące jako oświetlenie ogólne, trzeba wziąć pod uwagę, że klosze te najczęściej nie przepuszczają całego światła, więc przyda się dodatkowe oświetlenie np. w postaci kinkietów. Czyszczenie drewna jest dość proste – wystarczy przeznaczony do niego preparat. Trudniej jest umyć plecione klosze, najlepiej zamiast szmatki użyć szczotki z delikatnym włosiem.
Lampy wiszące: produkt twardy jak stal
Lampy wiszące wykonane z metalu najczęściej kojarzymy z wnętrzami urządzonymi w stylu industrialnym i nowoczesnym. Jednak nie musi tak być. Ten materiał można wykorzystać na wiele sposobów, np. wyciąć w nim dekoracyjny wzór, tworząc lampę idealną do klasycznego wnętrza, można też pomalować klosz na kolor pasujący do wiejskiej chaty lub wybrać złoty model np. do stylu glamour. Metal jest nie tylko wszechstronny, ale też trwały i łatwy w konserwacji, wystarczy umyć go wodą z odrobiną detergentu.
Zobacz także...
Lampy wiszące: ładna tkanina
Klasyczne lampy wiszące wręcz za nimi przepadają. Tkaninowe klosze ładnie wyglądają samodzielnie lub w połączeniu z metalem i szkłem. Dają delikatne światło, tworząc we wnętrzu wyjątkowy nastrój. Jeśli nie poplamimy klosza tłuszczem lub kolorowym płynem, długo powinien zachować urodę, choć niektóre modele płowieją lub żółkną. Czyścić je należy suchą lub lekko wilgotną ściereczką.
Zobacz także...
- Oświetlenie ledowe - najważniejsze informacje >>
- Nowoczesne lampy mobilne >>
- Lampy stojące - w salonie, w sypialni, w ogrodzie >>
Sterowanie oświetleniem. SMART+ WiFi – najprostsza droga do inteligentnego oświetlenia >>
Lampy wiszące: ważny przełącznik
Lampy wiszące włączamy łącznikami ściennymi. Najczęściej montujemy je na wysokości 90 cm, tuż przy wejściu do pomieszczenia. To jest najlepsze rozwiązanie, pod warunkiem że lampa spełnia funkcję oświetlenia ogólnego (montowanego w centralnym punkcie pomieszczenia i mającego na celu całkowite jego oświetlenie). Natomiast gdy lampa wisząca zamontowana jest np. przy łóżku lub nad stołem, najlepiej łącznik umieścić w pobliżu tej strefy. Wybierając osprzęt, warto zastanowić się nad jego wyglądem, bo choć niewielki może wiele we wnętrzu zmienić. Obecnie do wyboru są modele w różnych kształtach i kolorach, można je dobrać nie tylko do stylu, ale i kolorystyki wnętrza. Na zdjęciu łącznik z serii Deco firmy Karlik Elektrotechnik.
- Więcej o: