Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oszczędzaj wodę dzięki nowoczesnym bateriom

AS

Uzdatnianie i przesyłanie wody siecią wodociągową jest kosztowne; w przypadku prywatnych ujęć z kolei, choć nie płaci się za wodę, to trzeba zapłacić za odbiór ścieków. Dlatego wszystkim użytkownikom, bez względu na to, czy korzystają z wody z sieci wodociągowej czy też z własnego ujęcia zależy, żeby nie marnować jej niepotrzebnie.

Alba VerdeLine bateria umywalkowa stojąca, Wieszak na ręcznik Audrey
Alba VerdeLine bateria umywalkowa stojąca, Wieszak na ręcznik Audrey
Ferro

Chcąc oszczędzać wodę, warto wybrać baterie, które zostały przez producenta wyposażone w funkcje ułatwiające to zadanie.

Perlator

Perlator to specjalna nasadka z dyszą napowietrzającą, umieszczona na wylewce. Woda, która przez nią przepływa, zostaje mocno napowietrzona. Dzięki temu użytkownik, kiedy odkręci kran, ma wrażenie, że woda płynie silnym strumieniem – choć w rzeczywistości zużyje jej znacznie mniej. Z wylewki z perlatorem może wypłynąć o połowę wody mniej niż ze zwykłej, a nawet tego nie zauważamy.

Sam perlator nie jest czymś nowym; ma  go prawie każda sprzedawana dziś bateria. Wybierając kran, poszukajmy jednak informacji, ile wody można dzięki niemu zaoszczędzić, bo różnice są duże – od 15% oszczędności w bateriach standardowych do nawet 60% w modelach opracowanych z myślą o ekologii i oszczędzaniu. Pamiętajmy też że perlatory typu spray są bardziej ekonomiczne niż kaskadowe.

Perlator
Perlator
Ferro

Baterie termostatyczne

Skutecznym sposobem na obniżenie rachunków za wodę oraz energię zużywaną na jej podgrzanie są baterie termostatyczne. Tym, co w zasadniczy sposób odróżnia je od popularnych baterii jednouchwytowych, jest po pierwsze skrócony do minimum (zaledwie do kilku sekund) czas potrzebny na ustawienie właściwej, nastawionej przez użytkownika temperatury wody, a po drugie – zdolność jej utrzymania niezależnie od zmian temperatury i ciśnienia wody zasilającej baterię. A warto zaznaczyć, że temperaturę w dobrych bateriach termostatycznych można ustawić nawet z dokładnością do +/- 1°C. 

Baterie termostatyczne są też wyposażone w przycisk oszczędnościowy ograniczający zużycie wody. To wszystko sprawia, że chociaż te modele są droższe od zwykłych, to pieniądze wydane na ich zakup szybko się zwracają.

Zadaniem baterii termostatycznej jest utrzymanie stałej temperatury wody. W większości modeli można ustawić wartość z zakresu między 15°C a 60°C, z dokładnością do 1°C. Jest to możliwe dzięki zamontowanej w baterii wkładce termostatowej, która reguluje temperaturę wypływającej wody, reagując natychmiast na jej zmianę.

Zasada działania jest prosta: w zależności od temperatury i ciśnienia doprowadzanej wody, przekrój przewodu ciepłej lub zimnej wody zostaje zmniejszony lub zwiększony za pomocą specjalnego suwaka zaworu. W ten sposób zostają wyrównane wahania temperatury wymieszanej wody. Czas reakcji na zmianę temperatury u markowych producentów wynosi zaledwie 1-2 sekundy. Bardzo ważne jest to, że termostaty gwarantują utrzymanie stabilnej temperatury wody nawet wtedy, gdy w instalacji występują skoki ciśnienia wody. Nie musimy się więc martwić o to, że podczas brania prysznica z kranu popłynie nagle strumień bardzo gorącej lub wręcz przeciwnie – lodowatej wody. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy w domu są małe dzieci lub osoby starsze. Nie bez znaczenia jest też i to, że termostat działa tylko do momentu, w którym jest w stanie ustawić żądaną temperaturę. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony (na przykład brak zimnej wody), dopływ wody zostaje odcięty.

Baterie termostatyczne są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Bogata oferta producentów sprawia, że nawet najbardziej wybredni klienci nie powinni mieć kłopotu z ich doborem.

Największą grupę wśród baterii termostatycznych stanowią baterie prysznicowe. Prawie wszystkie są wyposażone w dwie blokady:

1. nastawionej temperatury wody – zwykle jest to wartość 38°C jako optymalna do kąpieli,

2.  ogranicznik strumienia wody, który zapobiega puszczaniu zbyt intensywnego strumienia wody.

Dodatkowo w bateriach wannowych występuje przełącznik wanna-natrysk.

Z kolei w bateriach kuchennych zwykle nie robi się blokady temperatury, lecz jedynie płynnie poruszające się pokrętło z podziałką i wyraźnie zaznaczoną temperaturą 38°C. Wynika to z tego, że w kuchni często używa się zarówno wody bardzo gorącej, jak i zimnej, więc ustawianie jednej wartości temperatury jest mało przydatne.

Baterie prysznicowe i wannowe produkuje się w dwóch wersjach: do montażu natynkowego i podtynkowego. Zwłaszcza te drugie wyróżnia ciekawa forma i oryginalny design. Mniej kłopotu sprawia też utrzymanie ich w czystości. Jednak decydując się na nie, trzeba pamiętać, że instalacja armatury podtynkowej wymaga perspektywicznego myślenia. Wszelkie działania montażowe powinny bowiem zostać wykonane przed położeniem glazury i podjęciem prac wykończeniowych.

Obsługa baterii termostatycznych jest bardzo prosta. Polega na jednorazowym ustawieniu optymalnej temperatury wody i oczywiście każdorazowej regulacji wielkości strumienia. Służą do tego dwa pokrętła: jedno – do ustawiania temperatury wody, drugie – do ustawiania wielkości strumienia.

NP71-TRM7U AC11
NP71-TRM7U AC11
Ferro

Sposoby na oszczędzanie wody

Producenci stosują w swych bateriach różne rozwiązania, dlatego chcąc zmniejszyć zużycie wody. Szukajmy na przykład:

- baterii z ogranicznikiem (inaczej blokadą albo hamulcem) –  gdy uniesiemy uchwyt mieszacza, na pewnej wysokości poczujemy opór; żeby zwiększyć przepływ, musimy użyć większej siły i unieść uchwyt wyżej. Dzięki temu nie zwiększymy przepływu wody przypadkiem, ale wtedy, gdy naprawdę jest potrzebny;

- baterii z przyciskiem na korpusie, który zmienia tryb pracy na oszczędny; po wciśnięciu zmniejszamy maksymalny przepływ i temperaturę;

- baterii bezdotykowych (znanych z publicznych toalet), z czujnikiem ruchu, z których woda leci wtedy, gdy podstawi się pod nie dłonie. Po zabraniu dłoni spod baterii woda automatycznie przestaje wypływać.

CALVIA 3
CALVIA 3
Ferro
    Więcej o:

Skomentuj:

Oszczędzaj wodę dzięki nowoczesnym bateriom