Piekarnik idealny - jak wybrać?
W przedświątecznym okresie używamy go na pewno częściej niż zwykle. Ale dobry piekarnik przyda się zawsze. Powinien nie tylko przyspieszać pracę w kuchni, lecz także być prosty w obsłudze, łatwy w czyszczeniu, bezpieczny oraz gwarantować wspaniały smak przygotowywanych w nim potraw.
Nowoczesne piekarniki zdecydowanie różnią się od tych, które standardowo występowały w parze z nieco już przestarzałymi kuchenkami gazowymi. Zasilanie piekarników gazem ziemnym staje się mniej popularne. Pieczenie przy udziale prądu jest bowiem dużo wydajniejsze i wygodniejsze. Jednocześnie w sprzętach minimalizuje się zużycie energii elektrycznej, dzięki czemu nawet stosunkowo częste wykorzystywanie piekarnika nie przyczynia się do rujnujących domowy budżet rachunków. Piekarniki są też coraz powszechniej produkowane jako urządzenia samodzielne i niezintegrowane z płytą do gotowania. To pozwala na ich montaż w zupełnie dowolnym miejscu w kuchni oraz na wkomponowanie w meble i dopasowanie do stylistyki wnętrza.
Piekarnik standardowy czy kompaktowy?
Jeżeli chodzi o piekarniki elektryczne, biorąc pod uwagę wielkość, możemy podzielić je na standardowe i kompaktowe.
Model standardowy charakteryzuje się typowymi wymiarami, najczęściej wys. 60 cm, szer. 60 cm i gł. 60 cm. Wyposażone są one są w kilka lub kilkanaście funkcji. Sam sposób ich działania polega na rozprowadzaniu rozgrzanego powietrza wewnątrz komory piekarnika. Jest to rozwiązanie na tyle wygodne, że pozwala na przygotowanie każdej potrawy. Dodatkową zaletą jest jego prosta obsługa. Model kompaktowy najlepiej sprawdza się w małych kuchniach. To połączenie piekarnika i kuchenki mikrofalowej. Za pomocą tego urządzenia możemy przyrządzić potrawę, piekąc ją w sposób tradycyjny, jak i za pomocą mikrofali. Cechą charakterystyczną tego typu piekarników są niewielkie wymiary, około wys. 45 cm, szer. 60 cm, gł. 60 cm.
Sposób otwierania piekarnika
Przy zakupie piekarnika warto zastanowić się nad sposobem jego otwierania. Standardowym rozwiązaniem jest otwieranie drzwiczek do dołu. Istnieją również modele z otwieraniem bocznym, co jest wygodne w przypadku umieszczenia piekarnika w wyższym słupku.
Prowadnice teleskopowe ułatwiają wysuwanie półek i utrzymują je stabilnie nawet przy całkowitym wysunięciu. Z kolei wózek piekarnika to system pozwalający na wysunięcie całej komory piekarnika. Umożliwia łatwy i bezproblemowy dostęp do każdej pieczonej potrawy. Dostępne są też modele z drzwiczkami dwudzielnymi. Ważną funkcją są też Chłodne drzwiczki (CoolDoor) - drzwi piekarnika zbudowane są z dwóch warstw, z których część zewnętrzna nie ulega nagrzewaniu. Funkcja niezwykle ważna, gdy w domu są dzieci. Fronty tradycyjnych piekarników nagrzewają się do kilkudziesięciu stopni, co może spowodować oparzenia.
Niezbędne funkcje piekarników
Modele piekarników elektrycznych mogą różnić się między sobą zarówno pod względem wyposażenia, jak i liczby dostępnych funkcji. Do podstawowych należą:
- grzanie z góry – grzałka elektryczna zamontowana w górnej części piekarnika;
- grzanie z dołu – grzałka dolna; ten sposób jest szczególnie przydatny przy pieczeniu ciast czy odgrzewaniu pizzy;
- grzanie z góry i z dołu – jednoczesne pieczenie potrawy z dwóch stron;
- grill (mały lub mały i duży) – intensywne grzanie od góry, bardzo przydatne przy przygotowywaniu mięs, grzanek, zapiekanek;
- termoobieg, czyli system cyrkulacji powietrza;
- grill i nawiew – dmuchawa i grill pracują jednocześnie, idealne rozwiązanie do pieczenia drobiu – zapewnia chrupkość potraw, zapobiega rozpryskiwaniu się tłuszczu po ściankach piekarnika;
- pieczenie intensywne – współdziałające ze sobą grzałki dolna, górna i dmuchawa;
- szybkie rozgrzewanie – piekarnik szybko się rozgrzewa, a po uzyskaniu odpowiedniej temperatury automatycznie przełącza się na ustawiony rodzaj grzania;
- rozmrażanie – pracuje sam wentylator;
- grzanie mikrofalowe;
- obrotowy rożen.
Funkcje piekarników zwiększające wygodę
Nowoczesne piekarniki mają wiele udogodnień, dzięki którym pieczenie jest szybsze i wygodniejsze.
Zdefiniowane programy. Mniej doświadczeni kucharze mogą skorzystać z zaprogramowanych trybów pieczenia. Uruchomienie programu, np. automatyczne pieczenie ciast, wymaga jedynie wciśnięcia przycisku.
Termosonda. Umożliwia idealne wypieczenie mięsa - chrupiące z zewnątrz i soczyste w środku. Pozwala kontrolować stopień wypieczenia przez cały czas i zatrzymać proces w odpowiednim momencie.
Utrzymanie ciepła. Dzięki tej funkcji nie musimy się obawiać, że przygotowana pieczeń ostygnie przed przyjściem gości. Program włącza się, gdy temperatura w komorze jest niższa niż 65°C.
Programy użytkownika. Jednym ze sposobów urozmaicenia klasycznych przepisów może być zmiana sposobu obróbki termicznej. Zaprogramujmy piekarnik tak, żeby jednym przyciskiem uruchomić autorski program pieczenia.
Pieczenie parowe. Taki sposób obróbki termicznej pozwala przygotować kilka potraw naraz, ponieważ para uniemożliwia przenikanie się aromatów. Dzięki dużej wilgotności jedzenie pozostaje soczyste i zachowuje aż do 90% wartości odżywczych. Niektóre modele umożliwiają również gotowanie na parze.
Co zapewni komfortową pracę w kuchni?
Nieodłącznym elementem każdej kuchni jest blat, na którym przygotowujemy posiłki. Powinien mieć co najmniej 60 cm szerokości i 3,8 cm grubości. Wysokość musi być odpowiednio dobrana do naszego wzrostu. Decydując, z jakiego materiału ma być wykonany, weźmy pod uwagę zarówno wygląd, jak i praktyczność. Komfortową pracę w kuchni zapewnia również wygodny zlewozmywak. Liczy się tu nie tylko jego wielkość, ale także liczba komór, miejsce jego umieszczenia, wysokość, na jakiej się go zamontuje, łatwość czyszczenia, umiejscowienie ociekacza, materiał wykonania. Dobrana do niego bateria też powinna spełniać nasze wymagania.
Wybór pomiędzy baterią ścienną a stojącą to nie jedyne, na co musimy zwrócić uwagę. Istotna jest też liczba uchwytów, kształt wylewki i sposób działania baterii. Możemy zainstalować baterię jednouchwytową, dwuuchwytową, bezdotykową lub termostatyczną. Nie można zapomnieć o wysokości wylewki - wpływa ona bowiem na funkcjonalność i sprawia, że bateria jest praktyczna w codziennym stosowaniu. Warto również rozważyć podział kuchni na strefy oświetleniowe, dostosowane do konkretnych zadań.
- Więcej o:
Franke K-Link - technologia w służbie inteligentnego gotowania
Wyposażenie kuchni. Jak wybrać meble i sprzęt AGD na lata?
Meble modułowe do kuchni – nowoczesne rozwiązanie na miarę potrzeb
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Czarne AGD – elegancja i nowoczesność w aranżacji kuchni
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem
Kawa na wiele sposobów - parzenie i podawanie
Blaty robocze EGGER Signature Selection: estetyka i funkcjonalność w kuchni