Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pisanki wielkanocne na różne sposoby. Jak udekorować jajka na Wielkanoc

red.

Wielkanocne pisanki to nieodłączny element obchodów świat Wielkanocy. Choć coraz częściej sięgamy po nowoczesne pisanki, w święta nie powinno zabraknąć także tych tradycyjnych. Zobacz, jak udekorować pisanki.

Pisanki wielkanocne powstają w różnych technikach. W poszczególnych regionach Polski rozwinięto odmienne sposoby zdobienia jajek.

Tradycyjne pisanki wielkanocne

Kolorowe, radosne i często zdobione motywami kogutów, zajęcy i pisklaków - takie są pisanki tworzone na Mazowszu w Łowiczu. Do zdobienia wydmuszek jaj kurzych i gęsich artyści używają kontrastujących ze sobą papierowych wycinanek, które nakładają na siebie tworząc np. wielokolorowy koguci ogon. Już na pierwszy rzut oka pisanki zachwycają precyzją wykonania.

Przeczytaj także: Zrób to sam: ażurowe pisanki

Pisanki z Opola

Bardziej stonowane są jednokolorowe pisanki zdobione np. motywami opolskimi lub opoczyńskimi. Pisanki wielkanocne w Opolu dekoruje się skomplikowanymi kwiatowymi kompozycjami wydrapywanymi za pomocą szewskiego noża na pofarbowanej uprzednio skorupce. Z kolei te z Opoczna zdobione są tzw. techniką batikową, którą każdy wypróbował niegdyś w dzieciństwie: skorupkę malujemy płynnym woskiem, a następnie farbujemy w barwniku. Na koniec wosk ścieramy ściereczką, odsłaniając powstałe esy floresy. Współcześni rękodzielnicy nie obawiają się tworzenia na skorupkach czarnych, brunatnych lub granatowych.

Pisanki kaszubskie

Ręcznie malowane są natomiast pisanki kaszubskie. Zdobi się je zazwyczaj delikatnymi kwiatowymi motywami. Na tych pisankach dominuje kolor biały oraz akcenty błękitu i zielni. W podobnej kolorystyce, ale zupełnie innej technice powstają pisanki kurpiowskie. Tam jajka są owijane wełnianą włóczką. Z Włóczki powstają białe abstrakcyjne wzory z domieszką intensywnych kolorów: czerwonego, żółtego i zielonego.

Wszystkie wspominane pisanki wielkanocne powstają wedle utrwalonych tradycją wzorów. Zachwycają kunsztownością i nieodmiennie wnoszą do naszych domów wielkanocny i wiosenny nastrój.

Nowoczesne pisanki wielkanocne

Choć tradycyjne pisanki najlepiej się wpisują w tradycje Wielkanocy, możemy także postawić na nowoczesne wzory i techniki zdobień. Większość z nich jest zdecydowanie prostsza niż tych tradycyjnych. Co nie oznacza jednak, że brakuje im uroku. Można stworzyć małe wielkanocne dzieła sztuki.

Zapoznaj się z naszymi propozycjami:
Pisanki: nowe sposoby na dekoracje jajek na Wielkanoc

Zrób własne pisanki. Niech Wielkanoc będzie wyjątkowa.

Skomentuj:

Pisanki wielkanocne na różne sposoby. Jak udekorować jajka na Wielkanoc