Plebiscyt "Ale lokale" 2014 rozstrzygnięty - wyniki
Zakończyliśmy drugą edycję plebiscytu Ale lokale. Oddaliście 8 691 głosów. Każdy lokal, który znalazł się w finale otrzyma specjalną naklejkę na witrynę - będzie widoczny z daleka. Zobaczcie wyniki!
Miejsce 10. - Bydło i Powidło w Warszawie
Bydło i Powidło, lokal specjalizujący się w wołowinie (serwowanej głównie w burgerach) zajął dziesiąte miejsce. Proste wnętrze nie spodobało się czytelnikom Domosfery.
Bydło i Powidło Meat-ing Place zdobył 185 głosów
Bar, który jednocześnie jest otwartą kuchnią, zbudowany został z pomalowanych na biało cegieł, odzyskanych przy rozbiórce starej, mazurskiej chaty. Do dekoracji lokalu posłużyły motywy związane z krowami, takie jak wiszące w kankach na mleko świeże rośliny. Industrialnego klimatu dodają lampy odzyskane z warszawskiej fabryki Perun i surowy sufit z widoczną instalacją wentylacyjną.
fot. Tomasz Mąkolski
Bydło i Powidło Meet-ing Place; ul. Kolejowa 47 Warszawa
Miejsce 9. - NIFTY No. 20 w Poznaniu
Na miejscu dziewiątym uplasowała się nowo otwarta restauracja NIFTY No. 20 w Poznaniu. Lokal ten charakteryzuje eklektyczny wystrój, opierający się na niezwykłej kolekcji talerzy z różnych stron świata.
Restauracja NIFTY No. 20 zdobyła 236 głosów
Za wystrój wnętrza opowiada agencja Blacksheep z Londynu, identyfikacją wizualną zajęła się londyńska agencja - Double Decker, we współpracy z poznańską uczelnią School of Form. Poznańska restauracja to niezła gratka dla miłośników dobrego designu. Znajdziemy tu meble, lampy i dekoracje od cenionych projektantów.
Fot. mat. NIFTY No. 20
NIFTY No. 20;ul. Żydowska 20 Poznań
Miejsce 8. - Le Chef we Wrocławiu
Cafe Bistro Bar Le Chef, lokal w samym sercu Wrocławia, przy jednej z brukowanych uliczek odchodzących od rynku Starego Miasta, zajął ósme miejsce.
Na Cafe Bistro Bar Le Chef oddano 246 głosów
Oryginalne wnętrza zaprojektowali architekci z pracowni 3XA. Do dekoracji użyto materiałów raczej surowych, o stonowanych barwach, aby stały się miłym tłem dla atrakcyjnych dla oka różnorodnych dań serwowanych przez szefa kuchni, akcentując wyłącznie musztardowe opaski w celu "wciągnięcia" klienta w dalsze przestworza lokalu. Bar wykonano z odratowanych poniemieckich drzwi drewnianych, które razem z surowym drewnem posadzki tworzą bardzo ciepły klimat.
Fot. S. Zajaczkowski
Cafe Bistro Bar Le Chef; ul. Więzienna 31 Wrocław
Miejsce 7. - Kropka w Gdyni
Kropka - malutkie bistro w Gdyni, w którym serwowane są robione na miejscu zapiekanki z domowymi sosami, kanapki i włoska kawa, uplasowało się na siódmej pozycji.
Bistro Kropka zdobyło 345 głosów
Lokal powstał w miejscu po starym kiosku Ruchu. Zadanie nie było łatwe, bo jego całkowita powierzchnia to zaledwie 11,5 m kw. Zaprojektowali go architekci z PB STUDIO we współpracy z Filipem Kozarskim. Zarówno nazwa, jak i wystrój Kropki inspirowane są niewielką przestrzenią lokalu. Głównym elementem jest '' pegboard'' czyli perforowana tablica stosowana najczęściej w warsztatach.
fot. KROPKA
Kropka;ul. Świętojańska 87 Gdynia
Miejsce 6. - Jazz Club Fantom w Bytomiu
Szóste miejsce zdobył Jazz Club Fantom w Bytomiu. Industrialne, surowe, ale jednocześnie ciepłe i przytulne wnętrze, zaprojektowali architekci z bytomskiej pracowni medusa group.
Jazz Club Fantom w Bytomiu otrzymał 431 głosów
Jazz Club Fantom działa w Bytomiu od 1998 roku. Był jednym z pierwszych klubów na Śląsku z muzyką graną przez didżejów. Gruntowny remont przeszedł dwa lata temu. Nowe wnętrze okazało się dla wielu, w tym stałych klientów, totalnym zaskoczeniem. Są i tacy, którzy z uwagi na surowe, z rozmysłem niewykończone ściany pytają: "Czy remont na pewno się już skończył?".
fot. Miłosz Jaksik
Jazz Club Fantom; Pl. Karin Stanek 1 Bytom
Miejsce 5. - Cafe Bergson w Oświęcimiu
Cafe Bergson, kawiarnia w historycznym domu Szymona Klugera, ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia, urzekła nas wszystkich swoją niezwykłą historią. W plebiscycie Internautów, zajęła piąte miejsce.
Kawiarnia Cafe Bergson zdobyła 831 głosów
Remont oraz projekt wnętrza to dzieło oświęcimskiej pracowni Susuł & Strama Architekci. Myślą przewodnią było połączenie historycznego budynku z nowoczesną funkcją. W minimalistycznie zaprojektowanej kawiarni wykorzystano wszystkie zachowane elementy oryginalnego wyposażenia domu - ponad 100-letnie drzwi wejściowe, drzwi wewnętrzne, framugę, fragmenty ścian oraz przedwojenne kafle. Ciekawym elementem jest framuga ze śladem po mezuzie, tradycyjnym elemencie znajdującym się w każdym żydowskim domu.
fot. Andrzej Rudiak
Cafe Bergson; ul. Skarbka 2 Oświęcim
Miejsce 4, - The Dorsz w Krakowie
Czwarte miejsce zdobyła niedawno otwarta restauracja - The Dorsz, serwująca m.in. słynny brytyjski zestaw, czyli rybę z frytkami. Za projekt wnętrz odpowiada łódzka pracownia projektowa Libido Architekci.
Restauracja The Dorsz zdobyła 1070 głosów
The Dorsz znajduje się w historycznej krakowskiej kamienicy, objętej ochroną konserwatora. Restauracja podzielona jest na pięć sal, które umieszczono na dwóch kondygnacjach. Każde pomieszczenie ma inny, wyraźny akcent, odróżniający je od pozostałych.
Fot. Jacek Olszewski
The Dorsz British Fish & Chips; ul. Św. Anny 4 Kraków
Miejsce 3. - Eat me Drink Me w Warszawie
Brązowy medal zdobyła niezwykła kawiarnia Eat me Drink me. Założona została przez trzy siostry, które wspólnie z mamą powróciły do dziecięcych lat i ulubionych bajek. To one w całości odpowiadają za projekt wnętrza.
Kawiarnia Eat me Drink Me zdobyła 1176 głosów
Wchodząc do kawiarni, goście znajdują się w szalonej krainie. Przy wejściu stoi drzewo, które podobnie jak większość dekoracji, stworzyły własnoręcznie właścicielki. Wiszące dzbanki i kapelusze, ściany i sufity porośnięte trawą, rozsypana talia kart i szachownica na podłodze robią spore wrażenie.
Fot. mat. Eat me Drink me
Eat me Drik me; ul. Wąwozowa 32 Warszawa
Miejsce 2. - Plac Nowy 1 w Krakowie
Restauracja Plac Nowy 1 powstała w nowo wybudowanej kamienicy w sercu krakowskiego Kazimierza zajęła drugie miejsce. Za projekt wnętrz odpowiadają Urszula Karpów i Joanna Łyczek z grupy projektowej double look design.
Na restaurację Plac Nowy 1 oddano 2010 głosów
Punktem wyjścia dla architektek była prostota i dobra jakość materiałów. Beton, cegła, drewno dębowe, stal i miedź miały stanowić stonowane harmonijne tło. W wysokiej części głównej sali restauracji stanęły dwa drzewka oliwne, a długa, wąska ściana w wąskiej sali z przeszklonym dachem stała się żywą, zieloną ścianą.
fot. Bartłomiej Senkowski
Restauracja Plac Nowy 1; Plac Nowy 1 Kraków
Miejsce 1. - Angielka w Poznaniu
Tegoroczny plebiscyt Ale lokale zwyciężyła poznańska kawiarnia Angielka. Projektem, aranżacją oraz wyposażeniem zajął się człowiek kochający stare przedmioty, który w niebanalny sposób poddał renowacji i swoistym przeróbkom 100-letnie kredensy, komody, stoły i fotele, uzyskując efekt domowego ciepła i klimatu minionych lat.
Angielka zdobyła 2161 głosów
W okresie letnim, lokal dysponuje uroczym ogródkiem utrzymanym w stylu lat 30. XX w. W jego centralnym miejscu, pośród starych, emaliowanych naczyń stoi Angielka (w gwarze poznańskiej piec na nogach). Dobór ogromnej ilości kwitnących roślin, krzewów i drzew gwarantuje kwitnące obrazy od wiosny do późnej jesieni.
Fot. mat. Angielka
Angielka; ul. Żydowska 33 Poznań
- Więcej o:
ApART hotel Stalowa 52 - z miłości do warszawskiej Pragi i Francji
Hotel Stare Kino w Łodzi - miejsce z filmową duszą!
Plebiscyt Ale lokale 2013 rozstrzygnięty - wyniki
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Wnętrza PRM Concept Store w warszawskiej Fabryce Norblina
Paloma Inn - space age bistro na Poznańskiej w Warszawie
Wnętrza studia OTO film
Wnętrzarska perełka – Nobu Hotel Warsaw Roberta De Niro