Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak podzielić pomieszczenia w mieszkaniu?

Redakcja

Wspólna, otwarta przestrzeń w nowoczesnych mieszkaniach daje przyjemne poczucie swobody i sprzyja życiu rodzinnemu. Czasem jednak niezbędne okazuje się wydzielenie miejsca na konkretne funkcje. W jaki sposób możemy tego dokonać?

Oświetlenie Loox5
Oświetlenie Loox5
Häfele

Oto kilka sposobów, w jakie można wydzielić miejsce na konkretne funkcje w otwartej przestrzeni nowoczesnych mieszkań:

  1. Meble wielofunkcyjne. Wykorzystaj meble, które pełnią więcej niż jedną funkcję, takie jak łóżka z szufladami na przechowywanie, stoły z rozkładanymi lub wysuwanymi blatami, sofy z miejscem do przechowywania, stoliki kawowe z dodatkowymi półkami czy obustronne regały z półkami i zamykanymi szafkami.
  2. Mobilne ścianki. Mogą być używane do podziału przestrzeni na różne obszary funkcjonalne, takie jak strefa dzienna i strefa nocna w salonie lub kuchnia i jadalnia w obrębie jednego pomieszczenia.
  3. Zróżnicowanie wykończenia podłogi. Wykorzystaj różne rodzaje podłóg, na przykład wyłożenie panelami obszaru wypoczynkowego, a aneksu kuchennego płytkami gresowymi, co pomoże wizualnie oddzielić strefy.
  4. Oświetlenie. Stosuj różne rodzaje oświetlenia, aby wydzielić konkretne obszary funkcjonalne. Możesz użyć lamp sufitowych, kinkietów, lamp stołowych lub podłogowych, aby skierować światło na określone miejsca, takie jak strefa czytania, kuchnia czy biurko.
  5. Zróżnicowanie kolorów i tekstur. Wykorzystaj odmienne kolory, wzory i tekstury, aby podkreślić różnice między poszczególnymi obszarami funkcjonalnymi. Na przykład, malowanie ściany w jednym kolorze lub zastosowanie tapety może pomóc wyróżnić strefę jadalnianą od przestrzeni wypoczynkowej.
  6. Umowny podział. Użyj elementów dekoracyjnych, takich jak rośliny, dywany czy dekoracje ścienne, aby wydzielić przestrzeń i nadać jej różnorodność.
  7. Przeszklenia. Stosuj przeszklenia (na przykład w postaci przesuwanych drzwi), aby wydzielić konkretne obszary, zachowując jednocześnie przepływ światła i zachęcając do otwartej komunikacji w pomieszczeniu.
  8. Zasłony na szynach sufitowych. To wyjątkowo prosty i szybki sposób na podzielenie przestrzenie w razie potrzeby. Wystarczy umieścić na suficie szynę (najlepiej metalową), jaką zwykle montujemy przy oknie - a na niej wybraną tkaninę do samej podłogi, którą będzie można przesuwać na takiej samej zasadzie jak zasłonę na oknie - i dzielić przestrzeń, kiedy będzie to potrzebne.

Wykorzystując różne techniki, można stworzyć przestrzeń, która jest zarówno funkcjonalna, jak i przyjemna w użytkowaniu, zachowując jednocześnie otwartość i swobodę w nowoczesnym mieszkaniu.

Oświetlenie Loox5
Oświetlenie Loox5
Häfele

Podzielić i połączyć - zmiany w mieszkaniu. Przykładowe propozycje

Jesteśmy właścicielami mieszkania w budynku wielorodzinnym. Mieszkanie podzielone jest na trzy pokoje, kuchnie oraz dwie łazienki. Mieszkanie jest w miarę duże jednak brakuje nam w nim przestrzeni dlatego pomyśleliśmy sobie, żeby połączyć kuchnie z salonem. Ponadto potrzebujemy sypialni, wspólnego pokoju dla naszych dwóch synów w wieku 8 i 9 lat, łazienki z prysznicem lub z wanną w pobliżu sypialni i pokoju dzieci , oddzielnego WC w okolicach pokoju dziennego z aneksem kuchennym oraz osobnego pomieszczenia pralni.

Kasia i Julek z Gorzowa Wielkopolskiego

Stan obecny mieszkania.
Stan obecny mieszkania.
CK 1-2/2023

WERSJA DOMINIKA DUDKA

Po wejściu do mieszkania znajdziemy się w dosyć dużym korytarzu/przedpokoju. Naprzeciwko wejścia znajduje się szafa wnękowa na odzież wierzchnią oraz obuwie. W drzwiach szafy jako praktyczny dodatek umieszczono lustro.

Mieszkanie funkcjonalnie podzielone jest na dwie strefy. Pierwszą strefą, którą chciałbym omówić jest strefa nocna. Po lewej stronie od wejścia znajduje sypialnia. W pomieszczeniu tym umieszczono łoże małżeńskie 180 x 200 cm oraz szafę 220 x 70 cm.  Naprzeciwko szafy znajduje się duże lustro.

Kolejne pomieszczenie to pokój chłopców, gdzie zmieścić możemy dwa łóżka 90 x 200 cm oddzielone niewielką szafką 30 x 200 cm,  ponadto jest tam szafa 140 x 60 cm, dwa biurka do pracy 80 x 150 cm z szufladami oraz regał pomiędzy nimi na książki i inne niezbędne przedmioty. Pomieszczenie to zostało nieznacznie powiększone poprzez przesunięcie wspólnej ścianki działowej z sypialnią. Z pokoju chłopców możemy wyjść na balkon.

Następne pomieszczenie to pralnia. Pod długim na szerokość pomieszczenia blatem zmieścić możemy pralko-suszarkę 60 x 60 cm oraz szafkę na środki czyszczące, natomiast w blacie umieszczony jest zlew gospodarczy 50 x 50 cm.

Przemieszczając się dalej, za projektowaną ścianką działową, mamy łazienkę z kabiną prysznicową 90 x 90 cm, dwiema umywalkami 45 x55 cm oraz miską ustępową ze spłuczką zewnętrzną.

Druga część mieszkania to strefa dzienna, która znajduje po prawej stronie patrząc od wejścia.

Jako pierwszy omówię pokój dzienny. Powstał on w wyniku wyburzenia ścianki działowej pomiędzy istniejącą kuchnią i istniejącym pokojem. Po prawej stronie pomieszczenia znajduje się aneks kuchenny z ciągiem szafek kuchennych z niezbędnym wyposażeniem kuchennym oraz długim blatem na planie litery L, oddzielającym część kuchenną od reszty pokoju. Zaraz przy oknie z wyjściem na balkon znajduje duży, rozkładany stół jadalny 100 x 200 cm z sześcioma krzesłami.

W części wypoczynkowej, która znajduje po lewej stronie pokoju, znajduje się duża sofa narożna 270 x 270 x 95 cm z ławą oraz szafka, na której ustawiony jest telewizor 75’ i pozostały sprzęt RTV.

Ostatnie pomieszczenie to niewielkie WC  z umywalką 45 x 55 cm oraz miska ustępową z zewnętrzną spłuczką.

WERSJA DOMINIKA DUDKA
WERSJA DOMINIKA DUDKA
CK 1-2/2023

WERSJA ŁUKASZA KĘDZIORY

Patrząc na rzut mieszkania, od razu można zauważyć, iż mieszkanie w naturalny sposób dzieli się na dwie część, nocną oraz cześć dzienną. Mieszkanie ma dosyć duży przedpokój z dostępem do pozostałych pomieszczeń. W korytarzu znajduje się duża szafa wnękowa 320 x 60 cm, w jej dolnej części znajduje się szafka na obuwie. Na przeciwległej ścianie zawiśnie duże lustro 110 x 220 cm.

Pierwszym pomieszczeniem dostępnym z korytarza jest pokój dzienny z aneksem kuchennym, znajdujący się po lewej stronie wejścia głównego w strefie dziennej. W wydzielonej kuchni po lewej stronie przy ścianie z kominem znajduje się ciąg szafek ze sprzętami kuchennymi i blatem. Blat w formie litery U w części oddzielającej część kuchenną od reszty pokoju zaprojektowany jest w formie barku. Blat od strony pokoju, przy którym usytuowane są trzy hokery, znajduje się na wysokości 115 cm.

Po lewej stronie pokoju mamy część jadalnianą ze stołem 160 x 90 cm i czterema krzesłami. Wzdłuż ściany z oknami mamy część wypoczynkową z dużą sofą 250 x 95 cm, dwiema okrągłymi ławami, fotelem, telewizorem 75' wiszącym na ścianie oraz niską szafką na sprzęt RTV. Pokój dzienny powstał poprzez połączenie dwóch istniejących pokoi i posiada wyjście na balkon.

Kolejne pomieszczenie to WC zlokalizowane blisko wejścia do pokoju dziennego. Tam znajduje się umywalka 45 x55 cm oraz miska ustępowa z zewnętrzna spłuczką.

Następnie, za nowo projektowaną ścianką działową, znajduje się pomieszczenie pralni, gdzie oprócz pralko-suszarki i zlewu gospodarczego bez problemu możemy zmieścić podwieszaną do sufitu suszarkę na pranie oraz szafkę znajdującą się pod zlewem na środki czystości.

Po lewej stronie od wejścia głównego w strefie nocnej jako pierwsze dostępne pomieszczenie mamy sypialnię. W sypialni zmieścić możemy całkiem spore łóżko 180 x 200 cm oraz szafę na ubrania 200 x 70 cm z lustrem. 

Idąc dalej korytarzem możemy dostać do pokoju chłopców, który jest nieco większy od sypialni. W nim zmieścić możemy dwa łóżka 90 x 200 cm, niewielką szafkę 30 x 200 cm pomiędzy łóżkami, szafę 180 x 60 cm na ubrania, dwa biurka do pracy 80 x 130 cm z szufladami, regał oddzielający biurka na podręcznik , pomoce szkolne oraz zabawki.

Pozostaje jeszcze łazienka, która pojawiła się na miejscu istniejącego WC. W skład wyposażenia wchodzi wanna 160 x 90 cm z zasuwanymi drzwiami  w nowo projektowanej wnęce, która może też służyć jako kabina prysznicowa, umywalka 55 x 45 cm, miska ustępowa z zewnętrzną spłuczką.

WERSJA ŁUKASZA KĘDZIORY
WERSJA ŁUKASZA KĘDZIORY
CK 1-2/2023
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak podzielić pomieszczenia w mieszkaniu?