Pokój dla rodzeństwa
Zgodne rodzeństwo mieszkające w jednym pokoju to marzenie wielu rodziców. Można je spełnić, urządzając wnętrze w taki sposób, by każde z dzieci czuło się w nim dobrze.
Razem, ale osobno
Jeśli metraż i kształt wnętrza na to pozwalają, wydziel dwie odrębne strefy, dla każdego z rodzeństwa. Można je urządzić nieco inaczej, dostosowując kolorystykę i dekoracje do upodobań dziecka. Na przykład pomaluj ściany na dwa różne kolory, jednak wybierz takie barwy, które ładnie będą ze sobą wyglądały. Można też ułożyć różne dywany lub użyć mebli w innych barwach. Każda z przestrzeni powinna mieć indywidualny charakter. Wybierz ozdoby odnoszące się do zainteresowań dziecka, niech poczuje, że ta przestrzeń jest tylko jego. W tak urządzonym pokoju warto wyznaczyć część wspólną, np. duży dywan, na którym rodzeństwo będzie mogło się razem bawić.
Oczywiście nie zawsze jest tyle miejsca w pokoju, by podział był aż tak wyraźny. W tej sytuacji indywidualny charakter powinny mieć mniejsze przestrzenie, np. łóżka lub biurka dzieci. Warto też zadbać o to, by każde z nich miało własną komodę na ubrania, półki na książki oraz pojemniki na zabawki.
Spokojny sen
Nawet jeśli dzieci mają wspólny pokój, nie powinny spać w jednym łóżku, dlatego koniecznie wygospodaruj miejsce na dwa meble. Mogą one stać blisko siebie, pod warunkiem że oboje z rodzeństwa są w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Wówczas bliskość drugiej osoby nie jest uciążliwa, wręcz przeciwnie wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Gdy jednak maluch staje się nastolatkiem, spróbuj powiększyć dystans między łóżkami. Jeśli jest to niemożliwe, stwórz zasłonę, np. parawan z desek, na którym w każdej chwili można powiesić koc, by się odgrodzić. W bardzo małych wnętrzach warto postawić łóżko piętrowe, spełni ono dwie funkcje – każde z dzieci wyśpi się wygodnie i będzie miało przestrzeń tylko dla siebie. Jeśli wyposażysz taki mebel w zasłonki, właściciel – kiedy będzie tego potrzebował – ukryje się przed wzrokiem brata lub siostry.
Skupieni na nauce
Nie można dopuścić do sytuacji, że jedno dziecko czeka, aż brat lub siostra skończy odrabiać lekcje
i zwolni biurko – w pokoju muszą znaleźć się dwa miejsca do pracy. Najlepiej, gdy każde z rodzeństwa dostanie osobny mebel z własną szafką. Jeśli brakuje miejsca na dwa biurka, wybierz większy model, do którego można przysunąć dwa krzesła jednocześnie. W sklepach dostaniemy specjalne meble przeznaczone właśnie dla rodzeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest też łóżko piętrowe, pod którym zamiast drugiego posłania ustawisz biurko – dwa takie meble zapewnią własną przestrzeń dla każdego z rodzeństwa.
- Więcej o:
Biurko idealne - 10 propozycji nie tylko dla uczniów
Jak wybrać lampkę biurkową?
Jak stworzyć pokój marzeń dla Twojego dziecka? Zainspiruj się meblami od marki VOX
Powrót do szkoły - pokój dla ucznia
Back to school, czyli jak stworzyć idealną przestrzeń do nauki
Pokój gotowy na rok szkolny
Przestrzeń nastolatka - jak ją urządzić?
Funkcjonalna sypialnia nastolatka