Polski design na światowym podium: Red Dot Award 2025 dla Koots i Bizzarto
Międzynarodowe jury prestiżowego konkursu Red Dot Award 2025 wyróżniło aż trzy polskie projekty, które zachwyciły doskonałym wzornictwem i kunsztem wykonania. Wśród laureatów znalazły się: krzesło Angle Adama Pulwickiego (dla marki Koots), kolekcja sof Bofii autorstwa Grynasz Studio oraz linia mebli wypoczynkowych Loop, stworzona przez Krystiana Kowalskiego dla Bizzarto. Te triumfy nie tylko potwierdzają wysoką jakość rodzimego designu, ale także podkreślają jego coraz silniejszą pozycję na arenie międzynarodowej.

Red Dot Award – od niemieckiego konkursu do globalnego symbolu jakości
Zainicjowana w 1955 roku w Niemczech przez Design Zentrum Nordrhein Westfalen, nagroda Red Dot to dziś jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie designu. Konkurs, który swoje obecne oblicze przyjął w latach 90. XX wieku z inicjatywy prof. Petera Zeca, każdego roku przyciąga twórców i marki z całego świata. Projekty oceniane są przez międzynarodowe jury złożone z uznanych projektantów, wykładowców i ekspertów branżowych, według rygorystycznych kryteriów, takich jak: innowacyjność, jakość wykonania, funkcjonalność, ergonomia oraz wpływ na środowisko.
W tegorocznej edycji konkursu w kategorii Product Design wyróżniono projekty, które łączą rzeźbiarską formę z użytkową perfekcją.

Angle – minimalistyczne mistrzostwo Koots
Nowo powstała marka Koots, stworzona przy współpracy z architektem Adamem Pulwickim, już przy swojej premierze zdobyła globalne uznanie. Wyróżnione krzesło Angle, zaprojektowane przez Pulwickiego, to połączenie ergonomii, precyzyjnego rzemiosła i minimalistycznej estetyki. Projektant określa je jako mebel „stworzony przez ludzi dla ludzi”. Mimo, że wykonane z litego dębu, krzesło zaskakuje lekkością – zarówno fizyczną, jak i wizualną.
– Krzesło Angle jest bezkompromisowym przejawem DNA marki Koots. Ma wszystko, o czym chcemy mówić i co chcemy dać ludziom. – podkreślił Adam Pulwicki, dodając: – Koots tworzy świat, w którym można żyć, oddychając czystą energią. To bezkompromisowa struktura form, miękkie zaczerpnięte z natury kolory, jakość materiałów i technologii oraz duże doświadczenie produkcyjne. To świadomość realnych potrzeb drugiego człowieka i bardzo świadoma oferta produktowa. To meble, które mają trwać, dawać komfort, ale też ułatwić i uprzyjemnić wybór za sprawą świadomie ograniczonej selekcji.

Bofii – postmodernistyczna kreacja od Grynasz Studio
Kolekcja Bofii, zaprojektowana przez Martę Niemywską-Grynasz i Dawida Grynasza, to zestaw mebli, który już wcześniej zdobył uznanie m.in. w konkursie German Design Award. Teraz przyszedł czas na laur Red Dot.
Koncepcja kolekcji opiera się na zróżnicowanych wariantach podłokietników i oparć oraz efektownym modelu sofy wygiętej w łuk – formie, która sprzyja rozmowie i budowaniu relacji. Masywna sylwetka i rzeźbiarski charakter idą w parze z funkcjonalnością. To meble, które zachwycają zarówno jako użytkowe przedmioty, jak i wyraziste elementy wystroju wnętrza.
Loop – rzeźba z dębu i miękkość w jednym
Trzecim nagrodzonym projektem jest seria Loop Krystiana Kowalskiego, obejmująca fotel, szezlong i podnóżek. Kolekcja powstała z myślą o harmonii między estetyką a komfortem. Projektant rozpoczął pracę nad formą od aspektów wizualnych, by następnie przekuć ją w funkcjonalny przedmiot codziennego użytku.
Meble Loop wyróżniają się graficzną linią i organiczną miękkością, uzyskaną w twardym dębie dzięki kunsztowi stolarzy, a także dzięki perfekcyjnie dopracowanej tapicerce, wykonanej przez doświadczonych rzemieślników. To projekty, które nie tylko przyciągają wzrok, ale też zachęcają do relaksu.

Nagroda za design – i za współpracę
Triumf projektów Koots i Bizzarto to także hołd dla jakości współpracy między twórcami a rzemieślnikami.
– To dla nas ogromne wyróżnienie, ale też dowód na to, że dobra współpraca naprawdę przynosi efekty. Najpierw w wieloetapowym procesie szkicowania, prototypowania i testów rodzą się finalne projekty. A potem nasi znakomici rzemieślnicy zamieniają idee w realne, piękne przedmioty. – powiedział Tomasz Misiorny, współwłaściciel marki Bizzarto.
Jego słowa dopełnia Michalina Misiorny: – Ogromnie cieszy nas też to, że polskie projekty i polskie rzemiosło są doceniane zagranicą. To wspaniałe uczucie wiedzieć, że nasze meble – powstałe tu, w Polsce – zdobywają uznanie na arenie europejskiej i światowej.
Laur Red Dot Award 2025 potwierdza, że polski design ma potencjał, aby być częścią światowej elity wzornictwa.
Więcej o projektach można przeczytać na stronie: www.bizzarto.com.
- Więcej o:
Wyróżnienie must have 2025 dla Deante Design Studio za projekt deszczownicy Silia
Polski design na światowym podium: Red Dot Award 2025 dla Koots i Bizzarto
Defra na targach ARCHITECT@WORK 2025 w Warszawie: inspiracje i nowa kolekcja
DOMOdesign 2025: kreatywność i design w sercu DOMOTEKI
Szklana ekspresja emocji: Marta Klonowska po raz pierwszy wystawia swoje rzeźby w Warszawie
„Wejdź do domu” – inspiracyjna przestrzeń showroomu JUAN z produktami Geberit Koncepcja architektoniczna biura Monika Staniec Architekt Wnętrz
DOMOTEKA na Artshow 2025. Strefa komfortu pośród sztuki
IKEA promuje zero waste na Westfield Good Festival 22-24.05.2025 r.