Pompa ciepła - ciepło w domu
O pompach ciepła mówi się i pisze ostatnio coraz więcej. Nie jest to zaskoczenie, ponieważ urządzenia te – właściwie dobrane i zainstalowane, wykorzystując odnawialne źródła ciepła, przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody.

Powietrzne pompy ciepła
Powietrzne pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w powietrzu do ogrzewania, chłodzenia lub przygotowania ciepłej wody użytkowej. Mogą być zainstalowane jako kompaktowe jednostki wewnątrz lub na zewnątrz domu. Ciepło jest najczęściej rozprowadzane w domu przez wodny system centralnego ogrzewania, bądź powietrzny wykorzystujący klimakonwektory lub instalacje wentylacyjne.
Jej instalacja jest uzasadniona w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości montażu pompy gruntowej lub Poza tym chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze – pompa powietrza nie wymaga w zasadzie żadnej dokumentacji projektowej ani zezwoleń, a co najważniejsze wykonywania prac ziemnych (prace montażowe przebiegają bardzo szybko, za materiały i robociznę zapłacimy znacznie mniej niż w przypadku pompy gruntowej).

Pompy korzystające z energii geotermalnej (gruntowe)
Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię skumulowaną w gruncie do ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ciepło jest pobierane z gruntu za pomocą pionowych oraz poziomych gruntowych wymienników ciepła. Ciepło jest zwykle rozprowadzane przez system hydrauliczny lub powietrzny.
Gruntowe pompy ciepła mogą pracować bardzo efektywnie dzięki stabilnym i stosunkowo wysokim temperaturom gruntu. Urządzenia te mają wiele zalet, najważniejszą z nich jest prawie bezobsługowa eksploatacja, choć – o czym też powiedzieliśmy – ich zakup i instalacja to dość duży wydatek. W zasadzie ich obsługa sprowadza się do tego, że musimy ustawić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach w domu za pomocą regulatorów pokojowych.
Dodajmy, iż większość gruntowych pomp ciepła może być także wykorzystywana do chłodzenia domu w okresie letnim.
Pompy ciepła korzystające z energii hydrotermalnej
Te urządzenia wykorzystują energię skumulowaną w wodach podziemnych, powierzchniowych lub morskich. Tam, gdzie wody podziemne są łatwo dostępne, wykonuje się dwa odwierty. Pierwszy z nich stanowi studnię czerpalną, drugi – zrzutową, do której oddawana jest woda. Pompa pobierne ciepło wykorzystuje do ogrzewania, chłodzenia oraz przygotowania c.w.u. Ciepło jest rozprowadzane przez wodny system c.o. bądź powietrzny, wykorzystujący klimakonwektory lub instalacje wentylacyjne. Zaletą tych pomp jest wysoka efektywność ze względu na wysokie temperatury wody jako nośnika ciepła.


Pompa ciepła - ciepło w domu
Ogrzewanie domu węglem lub drewnem - jak uzyskać ciepłą wodę?
Ogrzewanie domu pompą ciepła - skąd czerpać ciepłą wodę?
Czy można zaoszczędzić na opłatach za czynsz, wodę i ogrzewanie?
Podgrzewacz elektryczny: pojemnościowy czy przepływowy? [CENY]
Dom energooszczędny: jak dobrać moc kotła gazowego?
Jak podgrzać wodę za 1 zł dziennie, czyli pompy ciepła do c.w.u.
Pompy ciepła do c.w.u. lepsze niż elektryczne podgrzewacze