Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Powierzchnia użytkowa mieszkania - jak ją ustalić? Od czego zależy?

mat. prasowe

Jedną z podstawowych kwestii, jakie bierzemy pod uwagę przy zakupie nowego lokum jest powierzchnia użytkowa mieszkania. Ma ona znaczenie nie tylko ze względu na komfort użytkowania, ale również wysokość stałych opłat, podatku od nieruchomości, a także koszt wykończenia - i późniejszych remontów. W jaki sposób oblicza się PUM? Z czego wynikają różnice i jakie odstępstwo od wielkości zapisanych w umowie zakupu jest dopuszczalne?

Powierzchnia użytkowa mieszkania - jak ją ustalić? Od czego zależy?
Powierzchnia użytkowa mieszkania - jak ją ustalić? Od czego zależy?
luxmi_3d_studio/Shutterstock

Co wlicza się, a czego nie do powierzchni użytkowej mieszkania?

PUM to suma powierzchni wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, tj. pokoi, kuchni, spiżarni, korytarzy, łazienek, ubikacji, garderoby - czyli tych, które wchodzą w skład lokalu mieszkalnego. 

Nie każdy jednak wie, że niektóre powierzchnie, które mają dla kupującego istotne znaczenie, bo realnie „powiększają” możliwości aranżacyjne czy funkcjonalnie, formalnie nie są wliczane do PUM. Chodzi o:

  • tarasy, balkony, 
  • antresole,
  • schowki w ścianach,
  • piwnice i komórki,
  • ogródki,
  • powierzchnie otworów na drzwi i okna oraz nisze w elementach zamykających.

Specyficzną sytuacją jest pomiar powierzchni użytkowej mieszkania, które znajduje się na poddaszu (pod skosami). Przestrzeń o wysokości do 140 cm nie liczy się jako użytkowa, przy wysokości od 140 do 220 cm liczymy 50 proc. powierzchni użytkowej, pełna wartość użytkowa jest z kolei liczona wtedy, gdy mamy do czynienia z wysokością powyżej 220 cm.

Musimy pamiętać, że wartość PUM, którą nabywca widzi w umowie deweloperskiej, nie jest równoznaczna z całą dostępną powierzchnią lokalu, którą możemy nazwać umownie „całkowitą”. Nie jest ona też wartością bezwzględnie ostateczną. Wynika to z faktu, że gdy nieruchomość nie jest jeszcze wybudowana, PUM określa się na podstawie projektu budowlanego. Gdy budynek już powstanie, deweloper zleca dokonanie pomiarów specjaliście posiadającemu odpowiednie uprawnienia budowlane. Wynik pomiarów w m kw. podawany z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku jest potem wpisywany do tzw. „zaświadczenia o samodzielności lokalu”, pojawia się też w księdze wieczystej. I dopiero to jest finalny, obowiązujący wskaźnik PUM.

wyjaśnia Łukasz Nikliński, Prezes Zarządu Money Square Investment.

Prospekt informacyjny – tam szukaj kluczowych informacji, także o PUM

Gdzie jako klienci powinniśmy szukać dokładnych danych o PUM lokalu, którym jesteśmy zainteresowani i o tym, jak deweloper go wyliczył? Taką informację znajdziemy w prospekcie informacyjnym, który – o czym nie każdy wie – ma rolę nie tylko reklamową, ale jest ważnym dokumentem, którego zawartość reguluje ścisły wzór wymagany przez prawo.

Co do zasady prospekt informacyjny jest integralną częścią umowy deweloperskiej, ale powinniśmy móc się z nim zapoznać już na etapie wyboru oferty. Warto wiedzieć, że prawidłowo sporządzony prospekt dzieli się na dwie części. Pierwsza jest ogólna: znajdziemy tam informacje, dzięki którym możemy sprawdzić wiarygodność dewelopera: np. oddane dotychczas do użytku inwestycje czy informacje o możliwości zapoznania się przez potencjalnego nabywcę z aktualnym stanem księgi wieczystej czy kopią aktualnego odpisu z KRS. W tzw. części indywidualnej prospektu powinien być natomiast komplet informacji o konkretnym lokalu mieszkalnym lub domu, którego dotyczy oferta, a więc: m.in. cena za m kw. nieruchomości oraz właśnie PUM wraz z opisem przyjętego sposobu wyliczenia powierzchni użytkowej i przedstawionym układem pomieszczeń. Taki prospekt powinien być poświadczony przez dewelopera lub osobę uprawnioną do jego reprezentacji.

mówi Łukasz Nikliński, Prezes Zarządu Money Square Investment.

Powierzchnia użytkowa mieszkania z perspektywy kupującego i dewelopera

Praktyka pokazuje, że „startujący” na rynku deweloperzy niejednokrotnie zaczynają od gęstej zabudowy jednorodzinnej, np. tzw. bliźniaków, ponieważ tego typu inwestycja pozwala wygenerować możliwie największą powierzchnię użytkową mieszkania.

Takie inwestycje często są podyktowane tym, że początkujący deweloper zapewnia sobie w ten sposób możliwie największy zwrot z inwestycji. Jednak dla kupującego nie zawsze jest to atrakcyjne: ciasna zabudowa, w której sąsiedzi „zaglądają” sobie do okien, zdecydowanie obniża komfort mieszkania w takim miejscu. Tymczasem my, działając w sektorze nieruchomości premium, dostrzegamy szczególnie wyraźnie fakt, jak wielu nabywców ceni sobie intymność lokalizacji. Spokój, prywatna enkalwa – to często dzisiaj synonim luksusu. Dla tych nabywców stworzyliśmy takie miejsca jak Green Peak w Komarnie. To prywatne, wolnostojące domy, wykończone pod klucz i położone w oddaleniu od siebie, które daje poczucie prywatności. Planując tę inwestycję, świadomie nie „wyciskaliśmy” PUM-u, nie zabudowaliśmy działki maksymalnie, aby dać mieszkańcom upragniony „oddech”. Domy są położone tak, że każdy z nich będzie miał otwarty widok na piękne pasma górskie: Karkonosze, Sudety i Izery. PUM to niezwykle istotny wskaźnik, który wpływa więc nie tylko na cenę, ale w perspektywie na wygodę i funkcjonalność nieruchomości.

podsumowuje Łukasz Nikliński, Prezes Zarządu Money Square Investment.
    Więcej o:

Skomentuj:

Powierzchnia użytkowa mieszkania - jak ją ustalić? Od czego zależy?