Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poznaj różnice między pościelą jednoosobową a dwuosobową

artykuł zewnętrzny

Wydaje się, że między jednoosobową a dwuosobową pościelą nie ma znaczącej różnicy. Ot, wystarczy kupić większy rozmiar i to wszystko. W rzeczywistości sprawa nie jest aż tak prosta. Zobacz, czym różni się pościel jednoosobowa od pościeli dwuosobowej i wybierz idealny komplet dla siebie.

Poznaj różnice między pościelą jednoosobową a dwuosobową
Poznaj różnice między pościelą jednoosobową a dwuosobową
Łóżkoholicy

Czy rozmiar pościeli jest tożsamy z rozmiarem łóżka?

Zdecydowanie nie. Standardowe łóżko jednoosobowe ma 90 cm szerokości. To wystarczająco, by się na nim wygodnie wyspać, ale chyba nikt nie wyobraża sobie przykrywania się kołdrą o takiej szerokości. To rozwiązanie mogłoby się sprawdzić tylko w przypadku bardzo małych dzieci. Osoby dorosłe potrzebują zdecydowanie szerszego okrycia.

Można sugerować się długością łóżka, ale też nie jest to sztywny wyznacznik. „Dorosłe” łóżko ma na ogół 200 cm długości, tyle, co przeciętna kołdra. Jednak z powodzeniem można położyć na nim kołdrę o długości 220 cm.

Reasumując: rozmiar łóżka w żadnym razie nie powinien być wyznacznikiem dla rozmiaru pościeli.

Wielkość ma znaczenie, czyli jaki rozmiar pościeli dla jednej i dwóch osób?

Tradycyjnie przyjęło się, że pościel jednoosobowa ma szerokość 120 lub 140 cm. Większe rozmiary rezerwowano dla pościeli dwuosobowej. Jednak praktyka ostatnich lat pokazuje, że coraz częściej komplety pościeli w rozmiarze 160 x 200 cm kupowane są dla jednej osoby. Co za tym przemawia? Przede wszystkim popularność takiego rozmiaru, który najliczniej pojawia się w marketach i dyskontach. Także sprzedawane kołdry zazwyczaj mają analogiczny rozmiar. Znalezienie mniejszej w ostatnim czasie niemal graniczy z cudem. Jeśli komuś bardzo zależy, musi korzystać z dobrodziejstwa internetu, co ma swoje zalety – kupowana tam pościel i poszewki są tańsze nikż w sklepach stacjonarnych.

Czy w takim razie pościel w rozmiarze 160 x 200 cm nada się dla dwóch osób? To najczęściej spotykane rozwiązanie, ale nie da się nie zauważyć, że rozmiar 220 x 220 cm zapewnia większy komfort i mniejsze ryzyko „walki” o kołdrę w nocy.

Z ilu części składa się komplet pościeli dla jednej i dwóch osób?

W większości przypadków komplety pościeli obejmują jedynie poszwy na kołdry i poduszki. Nie ma w nich prześcieradeł.

Pościel dla jednej osoby będzie więc składała się z jednej poszwy na kołdrę i jednej na poduszkę.

W przypadku pościeli dla dwóch osób najczęściej można spotkać się z zestawem: jedna poszwa na kołdrę i dwie na poduszki. Nie musi to jednak być regułą. Coraz częściej dwie śpiące w jednym łóżku osoby wolą przykrywać się osobnymi kołdrami. W takim wypadku najlepiej będzie, gdy same skompletują sobie pościel do sypialni.

Trzeba wziąć pod uwagę, że poszwy na kołdry i poduszki nie muszą być takie same, ale powinny pasować do siebie kolorystycznie, stylistycznie i tematycznie. Jeśli po jednej stronie łóżka leży pościel w wielobarwne wzory geometryczne, to gładkie poszwy po drugiej stronie nie będą najlepszym wyborem.

Jakie wzory i kolory pościeli dla jednej i dwóch osób?

W przypadku pościeli dla jednej osoby sprawa jest bardzo prosta. Trzeba wybrać taką pościel, jaka się podoba. Dwie osoby to zazwyczaj konieczność kompromisu i wyboru między typowo kobiecymi wzorami i kolorami a męskimi. Warto szukać uniwersalnych rozwiązań – wzorów geometrycznych lub gładkich pościeli w stonowanych barwach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Poznaj różnice między pościelą jednoosobową a dwuosobową