Prysznic: jak urządzić strefę kąpielową w łazience?
Prysznic w wielu łazienkach stanowi jeden z podstawowych elementów. Choć łazienki urządzane są w różnych stylach, mają dużo cech uniwersalnych, które decydują o wygodzie korzystania ze wszystkich rozwiązań. Odpowiednie zaprojektowanie strefy prysznica sprawi, że będzie ona funkcjonalna, a jednocześnie zgodna z najnowszymi trendami.
Prysznic: jak zaplanować strefę prysznica?
Planując strefę prysznicową, należy zwrócić uwagę na zachowanie wolnej przestrzeni zarówno w samej kabinie, jak i przed nią. Dzięki temu podczas korzystania z prysznica będziemy mieć swobodę ruchów, a po kąpieli bez problemu się przebierzemy. W modelach z uchylnymi drzwiami to ich zasięg wyznacza tę niezbędną przestrzeń. Powinno to być przynajmniej 70 cm szerokości i około 90 cm długości. Warto też pamiętać o zastosowaniu wewnątrz kabiny elementów antypoślizgowych i ewentualnych uchwytów, które ułatwią wchodzenie i wychodzenie. Jeśli chcemy stworzyć nowoczesną aranżację prysznica, sięgnijmy po modne obecnie rozwiązania – kabiny ze szprosami lub z ciekawie wyglądającym szkłem, płaskie brodziki, powierzchnie prysznicowe zabudowywane w płaszczyźnie podłogi czy odpływy z podświetleniem.
Zobacz także: Prysznic - ważny element wyposażenia łazienki >>
Kabina prysznicowa w różnych wariantach
Kabinę prysznicową dobierzemy dziś do każdej łazienki, niezależnie od jej wielkości. W małym wnętrzu dobrze sprawdzi się półokrągła, pozbawiona ostrych rantów lub niewielka kwadratowa. Dodatkową przestrzeń zapewni również brak brodzika (należy zamontować odpływ). Aby zaoszczędzić więcej miejsca, warto też zdecydować się na model z drzwiami przesuwnymi. Większa kabina z brodzikiem lub bez niego będzie dobrym rozwiązaniem w dużych łazienkach. Można zdecydować się wówczas na drzwi skrzydłowe lub przesuwne. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzą się kabiny w kształcie prostokąta – dłuższy bok doda całej konstrukcji ciekawego charakteru – lub kwadratowym. Modne są też kabiny wolno stojące, ich kształt może być dowolny. Ciekawym rozwiązaniem będzie także kabina prysznicowa typu walk-in z otwartą przestrzenią lub zamknięciem skrzydłowym. Dzięki niej przestrzeń będzie wydawała się jeszcze większa. Ta wersja charakteryzuje się brakiem brodzika, a odpływ znajduje się bezpośrednio w posadzce.
Zobacz także: Jaką szybę prysznicową wybrać? >>
Brodzik ukryty lub płaski
Najpopularniejsze są obecnie brodziki płaskie i podpłytkowe, które pasują niemal do każdego wnętrza. Doskonale zaprezentują się zarówno w małych, jak i dużych łazienkach. Kabina prysznicowa zamontowana bezpośrednio na podłodze to efektowne i wygodne rozwiązanie, pozbawione barier architektonicznych. Ponadto zapewnia jednolitą przestrzeń, zabudowaną na przykład tymi samymi płytkami, która sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Do montażu brodzika podpłytkowego potrzebujemy około 15 cm przestrzeni w podłodze. Nieodpowiednia grubość stropu uniemożliwi schowanie elementów konstrukcyjnych takich, jak bryła brodzika z wbudowanym 2% spadkiem, mata uszczelniająca, odpływ liniowy lub kratka ściekowa czy syfon o wysokiej przepustowości. Brodzik płaski może być doskonałym zamiennikiem brodzika podpłytkowego, jeśli zlicujemy go z poziomem podłogi. Prezentuje się wtedy równie efektownie. Brodziki płaskie dostępne są w wielu kolorach, mogą być wykonane z różnych materiałów. Na rynku znajdziemy głównie modele płaskie półokrągłe, kwadratowe, prostokątne, symetryczne, asymetryczne lub pięciokątne. Istnieją również rozwiązania, pozwalające na ich personalizację. Brodzik na wymiar warto wybrać, jeśli w łazience występują słupy lub nietypowe wnęki.
Zobacz także: Strefa prysznica - co zapewni nam wygodę? >>
Niezawodny odpływ liniowy
Zastąpienie klasycznej kabiny prysznicowej z brodzikiem odpływem liniowym to coraz popularniejsze rozwiązanie. Odpływ liniowy to sposób na grawitacyjne odprowadzenie wody z pomieszczenia – woda spływa do zamontowanej w podłodze lub ścianie rynienki połączonej z syfonem, a następnie dostaje się do kanalizacji. Jedynymi widocznym elementem jest ruszt, który często pełni również funkcję dekoracyjną – najpopularniejsze są modele wykonane ze stali nierdzewnej, dostępne w wersji matowej lub błyszczącej. Producenci armatury łazienkowej mają w swojej ofercie również ruszty różniące się kolorem i wzornictwem – coraz większą popularnością cieszą się modele wyposażone w oświetlenie LED. Odpływ liniowy to rozwiązanie, które warto zaplanować na etapie projektowania łazienki – można wtedy dopasować wysokość podłogi do parametrów odpływu, który powinien wraz z syfonem znaleźć się pod podłogą.
Zobacz także: Odpływ liniowy - wymiary, montaż, czyszczenie >>
- Więcej o:
Jak urządzić minimalistyczną łazienkę?
TRENDY: Łączenie kolorów w aranżacji łazienki
Nowoczesne meble łazienkowe Geberit Acanto
Ściany i podłoga w łazience
Jak dobrać kabinę prysznicową do wnętrza?
Jakie płytki łazienkowe są modne?
Jak powinna wyglądać łazienka dla rodziny?
Pastelowa łazienka - pomysły na aranżację