Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przed nami ostatnie dni na ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL

mat. partnera

Jeszcze do końca nie opadły emocje po pierwszym festiwalowym weekendzie na ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL, a już zapraszamy was na kolejną dawkę estetycznych wrażeń. Przed nami ostatnie dni 16. edycji wyjątkowego święta designu i wzornictwa. Co jeszcze przygotowali organizatorzy dla zwiedzających? Na jakie wystawy i panele dyskusyjne koniecznie należy udać się do 22 maja?

Przed nami ostatni weekend na ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL
Przed nami ostatni weekend na ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL
Mat. prasowe/Kolaż: Redakcja

W sobotnim programie (21 maja) nie zabraknie interesujących spotkań z ekspertami. Zapraszamy na dwa zaplanowane w tym dniu.

O godz. 11:00 odbędą się prezentacje towarzyszące wystawie DOBRA/NOC, a głos zabiorą wyjątkowe gościnie: Karolina Domarańczyk oraz Marta Wysocka. Podczas wydarzenia  rozwinięte zostaną wątki poruszane na ekspozycji, m.in. problem zaburzeń snu i jego jakości u osób dorosłych, dlaczego sen jest istotny z perspektywy fizjologicznej, ale także… o śnie w szpitalu i tym, jak zaburzenia rytmu dobowego przekładają się na proces zdrowienia.

O godz. 15:00 odbędzie się kolejna debata: PROJEKTOWANIE PRZYSZŁOŚCI, którą poprowadzi: Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej. Partnerować mu będzie szerokie grono gości: Rafał Kołodziej (Greenhat), Paula Fogt (Greenhat), Karolina Michałkowska (Greenhat), Monika Borycka (Trendradar), Maciej Jonek (psycholog, Dolnośląska Szkoła Wyższa), Krzysztof Kornas (analityk trendów, publicysta), prof. Ilona Walkowska (menedżer kierunku design w biznesie, Wyższa Szkoła Bankowa w Łodzi).

Prelegenci porozmawiają o praktycznych metodach pracy z perspektywy przyszłości, które można wplatać w pracę z biznesem, procesy projektowe i edukację, czyli o FutureS Thinking. W indywidualnych wystąpieniach i w dyskusji po nich opowiedzą o tym, jak i dlaczego w swojej codziennej pracy wykorzystują myślenie z perspektywy przyszłości. Tym samym pozwalając spojrzeć, jak myślenie długoterminowe, spekulatywne i systemowe może wybijać nas z utartych schematów i przyczyniać się do poszukiwania nowych dróg i rozwiązań. A tego właśnie potrzebujemy dzisiaj, aby odpowiedzieć na stojące przed nami wyzwania.

Równie atrakcyjnie zapowiada się ostatni dzień festiwalowy. Już 22 maja o godz. 11:00 w przestrzeni Art_Inkubator w Fabryce Sztuki odbędzie się najciekawsza rozmowa o architekturze i mieście - ARCHIBLOK. Tradycyjnie najpierw wysłuchamy indywidualnych wystąpień zaproszonych gości, a potem rozpocznie się dyskusja z prowadzącym - Filipem Springerem. Swój udział potwierdzili: Małgorzata Kuciewicz (Centrala), Przemo Łukasik (Medusa Group), Joanna Jo Jurga, Dorota Leśniak-Rychlak (redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”). Tegorocznym tematem będzie odbudowa, która przebiega po ostatnich kryzysach. Obecnie architekci i architektki coraz częściej muszą sobie zadawać pytanie o celowość niektórych projektów. Z drugiej strony są niezwykle potrzebni do projektowania nam świata. Bez nich sobie nie poradzimy - bo tylko projektantki i projektanci są w stanie stworzyć kontrolowaną zmianę w przestrzeni i znaleźć w niej niszę dla chwilowej regeneracji.

Przypominamy również, że istotnym uzupełnieniem tegorocznego Łódź Design Festival jest cały blok wystaw towarzyszących festiwalowi. Na liście TOP 3 ekspozycji, które koniecznie należy odwiedzić są:

Wystawa finalistów międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3.

Z uwagi na niezwykle wyrównany poziom wszystkich zgłoszeń obrady jury były w tym roku wyjątkowo burzliwe. Wszystkie projekty cechowała ogromna świadomość co do wyzwań, z jakimi mierzymy się na początku trzeciej dekady XXI w., a także szczególna wrażliwość społeczna.

tak o tegorocznej edycji konkursu make me! mówi Michał Piernikowski, członek jury oraz dyrektor Łódź Design Festival.

25 finałowych projektów wyróżnionych przez tegoroczne jury konkursu, które zostały wpisane w cztery kategorie: świadomość, odpowiedzialność, rozumienie, lepiej, a także zwycięskie projekty: Urban Coolspot Project, Wymazówki CRN_01 „Koliber” oraz Urban Clay, można oglądać w przestrzeni Art_Inkubator w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3) w czasie trwania 16. edycji Łódź Design Festival, czyli do 22 maja.

RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi

Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Jest to wystawa szczególna, poświęcona jednemu z najważniejszych twórców drugiej połowy XX wieku, Romanowi Modzelewskiemu. Na ekspozycji można poznać sylwetkę artysty i zobaczyć blisko 100 unikatowych obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, kompozycji w przestrzeni publicznej miasta i regionu. W znaczący sposób uzupełniają ją projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58. Całość ekspozycji zestawiono z tekstami wystawowymi, reprintami dokumentów, fragmentami tekstów napisanych przez współpracowników Modzelewskiego, artystów i historyków sztuki oraz grafiką wystawową z fotografiami z epoki, a także architekturą scenografii wystawowej, wykonaną na potrzeby wystawy. Niewątpliwie wyjątkowym jej dopełnieniem jest nadzwyczajna rozmowa z żoną profesora, panią Werą Modzelewską, opublikowana w ramach podcastu ŁDF: RÓŻNE RZECZY >>

Słownik Ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy

Miejsce: Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113

To artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie, będące efektem współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival. Osią, wokół której powstało, są ukrainizmy, czyli słowa funkcjonujące w języku polskim, a wywodzące się z języka ukraińskiego. „Pisany” za pomocą obrazów tegoroczny „Słownik” daje wyraz przenikaniu się dwóch języków, a tym samym dwóch kultur: polskiej i ukraińskiej. Do wykonania ilustracji zaproszeni zostali autorzy polscy i ukraińscy.

Ciekawym i oryginalnym elementem wystawy są dekoracje wykonane przez Bovską, zawierające abstrakcyjne, florystyczne motywy w barwach flagi ukraińskiej, symbolizujące niebo, pokój i wolność (niebieski) oraz zboże, urodzaj i obfitość (żółty), jako że Ukraina zwana jest powszechnie spichlerzem Europy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Przed nami ostatnie dni na ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL