Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przycisk. Zgrany duet ze stelażem

Beata Zielińska

Przyciski z tworzywa, stali nierdzewnej oraz szkła, uruchamiane tradycyjnie lub bezdotykowo – oferta dostępnych na rynku klawiszy spłukujących do stelaży jest bardzo bogata. Jaki przycisk zatem wybrać?

Przycisk spłukujący i stelaż sanitarny,  powinny pochodzić od tego samego producenta.
Łazienka
Fot. Geberit

Przycisk spłukujący i stelaż sanitarny, na którym wisi miska ustępowa, powinny pochodzić od tego samego producenta. W niektórych firmach wszystkie przyciski pasują do wszystkich stelaży. Zazwyczaj jednak należy go dostosować do modelu stelaża. Dlatego nie odkładajmy wyboru przycisku na później, bo może się okazać, że do kupionego stelaża wcale nie pasuje taki przycisk, jaki nam się podoba. Ponadto, jeśli chcemy zmienić wystrój łazienki, kupując nowe dodatki, to do zamontowanego wcześniej stelaża również nie zawsze będą pasowały przyciski z nowych kolekcji.

Jedno- i dwufunkcyjne

Obecnie, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, możemy zaoszczędzić sporo wody zużywanej do spłukiwania toalety (nawet powyżej 60%). W zbiornikach na wodę, które są w wyposażeniu stelaży sanitarnych, montowane są mechanizmy z podwójnym systemem spłukiwania. Współpracują one najczęściej z dwudzielnymi przyciskami. Po naciśnięciu jednego z nich wypływa cała zgromadzona w spłuczce woda (zwykle jest to 6 lub 9 l), drugiego zaś – połowa spłuczki (odpowiednio 3 lub 4,5l).
Inny wariant to przycisk z funkcją STOP, który umożliwia przerwanie spłukiwania w dowolnym momencie.

Jak zamontować przycisk spłukujący?

Najczęściej montując stelaż umieszcza się przycisk na pionowej ściance. Ale nie zawsze jest to wygodne rozwiązanie. Jeśli chcemy powiesić sedes w łazience na poddaszu pod skośnym sufitem lub na przedłużeniu blatu, wtedy potrzebny jest niski stelaż. W takiej sytuacji lepiej jest zainstalować przycisk na poziomej półce. W przeciwnym razie znajdzie sie on niżej niż w tradycyjnym stelażu. Kiedy pokrywa deski sedesowej zostanie podniesiona, nie będzie go widać. Wtedy za każdym razem przed spuszczeniem wody należy zamknąć deskę. Poza tym, opierając się o nią, łatwo przypadkowo uruchomić spłukiwanie.

Sposób uruchamiania

Przyciski różnią się także sposobem uruchamiania spłuczki. Do wyboru mamy rozwiązanie klasyczne, czyli przyciski uruchamiane manualnie, oraz najnowsze, w których możemy robić to bezdotykowo. Wówczas wystarczy zbliżyć dłoń do odpowiednio oznaczonego pola, aby ze zbiornika popłynęła woda. Z takiej opcji skorzystamy jedynie wtedy, gdy w pobliże wiszącej miski zostanie doprowadzony przewód elektryczny zasilany napięciem 230 V.
Ciekawą propozycją są przyciski wyposażone w energooszczędne diody oraz czujnik ruchu. Czujnik wykrywa, gdy użytkownik zbliża się do toalety i wtedy podświetlają się klawisze. Taka funkcja ułatwia orientację w ciemności, a także tworzy nastrojowe oświetlenie wnętrza.
Kolejny wariant to przycisk zdalny, który można umieścić w dowolnym miejscu, nawet w odległości 2 m od spłuczki.

Bezdotykowy przycisk spłukujący polecany tym użytkownikom, którzy oczekują zarówno wygody, jak i higieny
Przycisk
Fot. Roca

Materiał i wzornictwo

Przycisk spłukujący to jedyny widoczny element stelaża. Powinien być zatem spójny z całą aranżacją łazienki. Obok prostych i klasycznych wzorów, na rynku znajdziemy też wiele efektownych, designerskich serii.
Najczęściej stosowane materiały to tworzywo, stal nierdzewna oraz szkło, rzadziej drewno. Każdy z nich ma nieco inne właściwości. Rodzaj zastosowanego materiału oraz wygląd przycisku przekłada się na jego cenę. Najtańsze są standardowe produkty z plastiku. Przy wyborze przycisku kierujmy się jednak jego jakością wykonania – powinien być trwały, łatwy w utrzymaniu w czystości i funkcjonalny.
Wielu producentów umożliwia nam również stworzenie własnego przycisku przez umieszczenie na płytce na przykład ulubionego krajobrazu, grafiki a także drewna czy kamienia, aby dopasować go wystroju łazienki.

Praktyczne funkcje i rozwiązania

Odświeżanie toalety.

Podobnie jak w tradycyjnych sedesach kompaktowych, również w miskach wiszących do ich odświeżania można stosować kostki higieniczne. Umieszcza się je jednak nie we wnętrzu zbiornika spłukującego (bo mogłyby spowodować zacięcie zaworu spustowego), ale wkłada do odpowiedniego pojemnika. Jest on zintegrowany z przyciskiem spłukującym.
Dodatkowo stelaż może być wyposażony w system odciągania nieprzyjemnych zapachów. Uruchamiający go przycisk zapewnia świeżość i higienę. W zaawansowanej wersji montowany jest niewielki wentylator odsysający zapachy z miski ustępowej, które kierowane są na filtr węglowy. Po przejściu przez niego powietrze – już jako czyste – wydmuchiwane jest z powrotem do pomieszczenia przez boczne otwory w przycisku.

Aplikator do kostek znajduje się  w otworze rewizyjnym spłuczki
Przycisk
Fot. Tece

Antybakteryjna powierzchnia.

Do produkcji tego typu produktów wykorzystuje się aktywne jony srebra.Ich gęste rozmieszczenie w całej masie surowca skutecznie przyczynia się do ochrony przed bakteriami przez cały okres użytkowania przycisków.

Antybakteryjny przycisk ułatwia utrzymanie higieny w łazience
Przycisk
Fot. Tece

Montaż na równi z glazurą.

Standardowo przyciski montuje się na płytkach. Jeśli zależy nam na takiej aranżacji łazienki, aby wszystkie ściany miały jednolitą, płaską powierzchnię, wystarczy kupić odpowiedni model przycisku. Ma on specjalną ramkę, która pozwala go całkowicie zlicować z powierzchnią glazury.

Przycisk spłukujący zlicowany  z powierzchnią glazury
Przycisk
Fot. Tece

Skomentuj:

Przycisk. Zgrany duet ze stelażem