Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przyjemne z pożytecznym - mieszkanie i miejsce pracy w jednym

CK 10/2022

Kupiliśmy z mężem mieszkanie w centrum miasta. Mężowi bardzo zależało na dobrej lokalizacji, ponieważ chce urządzić w mieszkaniu gabinet lekarski. Założyliśmy, że będzie on funkcjonował jako oddzielna, wydzielona strefa z osobnym wejściem. Bardzo prosimy o pomoc w jego zaaranżowaniu. W mieszkaniu chcielibyśmy mieć, oprócz salonu z aneksem kuchennym, osobną sypialnię, pokój dla dziecka oraz jedną łazienkę z kabiną prysznicową i pralką, natomiast w części gabinetowej niewielkie WC dla pacjentów, poczekalnię oraz możliwość wstawienia kozetki lekarskiej i biurka w pokoju lekarskim. Chciałabym nadmienić , iż otrzymaliśmy zgodę od spółdzielni mieszkaniowej na wykonanie nowego wejścia do wyodrębnionego lokalu. Basia i Jurek Wolniewicz, Elbląg

Plan mieszkania
Plan mieszkania
CK 10/2022

ROZWIĄZANIE 1: WERSJA  DOMINIKA DUDKA

Zaciekawił mnie państwa list, dlatego też postanowiłem przedstawić wam swoją wizję przebudowy mieszkania. Zacznę od części mieszkalnej do której prowadzi istniejące wejście z ogólnodostępnego korytarza.  Z korytarza właśnie, zaczynając od lej strony, możemy dostać się do łazienki, która znajduje się w miejscu byłej pralni. W łazience znalazła się kabina prysznicowa 90 x 90 cm, podwieszona miska ustępowa ze spłuczką w zabudowie, umywalka 55 x 45cm oraz pralka, którą proponuje u mieści w zabudowie meblowej z dodatkowymi półkami.

Następnie, poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara w istniejącym pomieszczeniu znajduje się sypialnia, gdzie zmieścić możemy łoże małżeńskie 180 x 200 cm, dużą szafę  oraz toaletkę lub biurko do pracy. Następne pomieszczenie również mieszczące się w obrysie istniejących ścian to pokój dziecka. Tam znajduje się łózko 90 x 200 cm, biurko z krzesłem oraz szafka 250 x 60 cm. Ostatnie pomieszczenie w części mieszkalnej to pokój dzienny z aneksem kuchennym.

W części wypoczynkowej pokoju dziennego mieści się duża sofa z szezlongiem  280 x 180, telewizor wiszący na ścianie nad niską szafką 40 x 240 na niezbędne sprzęty, regał 145x 60 w narożniku pokoju oraz stół jadalny 180 x 90 z krzesłami. Część kuchenną stanowi  blat kuchenny na planie litery L z niezbędnym wyposażeniem , który swym dłuższym bokiem przylega do przesuniętej w kierunku gabinetu ścianki działowej.

W ten oto sposób przeszliśmy do części gabinetowej, której wykonanie będzie wymagało nieco większej ingerencji w istniejące ściany. Dzięki wyburzeniu ścianki działowej pomiędzy istniejącą kuchnią i łazienką  powstaje  nowe pomieszczenie przeznaczone na pokój lekarski natomiast poprzez dostawienie nowej ściany działowej w pomieszczeniu  byłej kuchni wydzielona zostaje poczekalnia z czterema miejscami siedzącymi.

Część przestrzeni istniejącego korytarza przeznaczona teraz będzie na WC dla pacjentów . Strefa gabinetowa oprócz nowoprojektowanego niezależnego wejścia głównego, połączona jest ze strefą mieszkalną drzwiami wewnętrznymi, które znacznie ułatwią komunikację.

ROZWIĄZANIE 1: WERSJA  DOMINIKA DUDKA
ROZWIĄZANIE 1: WERSJA  DOMINIKA DUDKA
CK 10/2022

ROZWIĄZANIE 2: WERSJA ŁUKASZ KĘDZIORA

Pomysł oddzielenia strefy gabinetu lekarskiego od strefy mieszkalnej jest jak najbardziej słuszny. Pomijając sferę prywatności ważny jest tu aspekt higieniczno-sanitarny.

Przystępując do projektowania rozpocząłem od wydzielenia gabinetu lekarskiego, który składa z pokoju mieszczącego się w istniejącym pomieszczeniu w lewym skrzydle mieszkania. Tam zmieścić możemy biurko, kozetkę lekarską oraz regał na niezbędne akcesoria medyczne plus szafę wnękową. Poprzez przesunięcie ścianki działowej miedzy pokojem lekarskim a istniejącym korytarzem oraz ścianki z drzwiami wejściowymi do byłej łazienki uzyskaliśmy większą przestrzeń na urządzenie poczekalni dla pacjentów z czterema miejscami siedzącymi. WC dla pacjentów znajduje się w miejscu pomniejszonej istniejącej łazienki. Do strefy gabinetowej prowadzi osobne wejście.

Do strefy mieszkalnej można dostać się poprzez istniejące wejście. Zacznę więc od korytarza, który   choć pomniejszony o strefę gabinetową nadal jest dosyć duży. W korytarzu proponuję  umieszczenie szafy o wymiarach 200 x 70 cm, na całą szerokość pomieszczenia, z lustrem oraz z szufladami na obuwie. Z korytarza podążając od lewej strony dostać się możemy się do sypialni z łóżkiem 180 x 200 cm, dużą szafą wnękową 450 x 70 cm oraz toaletką, która może posłużyć również jako biurko do pracy.

Dalej przemieszczając się w prawo , znajduje się pokój dzienny na planie litery L, z wydzielonym aneksem kuchennym. Pomieszczenie to bez trudu może pomieścić sofę narożnikową 280 x 180 z ławą i pufą, telewizor 75' umieszczony w zabudowie meblowej na całą szerokość pomieszczenia, stół jadalny 170x90cm oraz  zabudowę kuchenną z niezbędnym wyposażeniem, wpasowaną we wnękę powstałą w wyniku wyburzenia ścianki działowej miedzy pokojem a istniejącą łazienką.

W wyniku podziału pomieszczenia istniejącej kuchni  na dwie części powstaje pokój dziecka z łóżkiem 90 x200 cm, biurkiem 80 x 200cm i szafą 250 x 60 cm oraz łazienka z kabiną prysznicową – 90 x 90cm, umywalką 55 x 45cm, pralką  i miską ustępową.

ROZWIĄZANIE 2: WERSJA ŁUKASZ KĘDZIORA
ROZWIĄZANIE 2: WERSJA ŁUKASZ KĘDZIORA
CK 10/2022
    Więcej o:

Skomentuj:

Przyjemne z pożytecznym - mieszkanie i miejsce pracy w jednym