Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ramka na zdjęcia DIY

ES

Ramki na zdjęcia to sprawdzony element urozmaicający aranżację wnętrza. Ramka DIY to to świetny sposób na relaks i gwarancja ogromnej satysfakcji z wykonania czegoś samodzielnie. Podpowiadamy, co może stać się inspiracją do pracy.

Ramka na zdjęcie DIY
Samodzielnie wykonane ramki na zdjęcia to gwarancja niepowtarzalności i świetnego efektu
Shutterstock.com

Ramka z gałęzi lub patyczków

Tego typu ramka na zdjęcia idealnie wpisze się we wnętrza w stylu eko, skandynawskim i rustykalnym. Wystarczy znaleźć ciekawą w formie gałąź, do której zamocujemy linki, a przez nie przewleczemy ulubione zdjęcia. Zależnie od gatunku drewna można dopasować ramkę do różnych pomieszczeń - urządzonych w stylu góralskim czy kolonialnym. Niebanalną ozdobę całej ściany będzie też stanowić ramka z patyczków. By ją stworzyć, wystarczy połączyć ze sobą kilkanaście patyczków, a na nich przypiąć fotografie. Można stworzyć galerię zdjęć, które w jakiś sposób będą ze sobą powiązane np. wspólnym motywem, kolorem - wszystko zależy od naszej kreatywności.

Ramka DIY: w okienkach

Jeśli nie wiemy, co zrobić ze starymi drzwiami lub oknami ze szprosami, możemy zaadaptować je na ogromne ramki na zdjęcia. Wystarczy zamówić odbitki i przymocować je na stałe do szyb. Taka kompozycja np. oparta o ścianę będzie pasowała do przestronnego wnętrza i na pewno przyciągnie uwagę.

Ramka DIY: na drewnie

Ramki na zdjęcia nie muszą być tylko zewnętrzną ramą. Drewno może być podłożem, na którym mocujemy ulubione zdjęcia. By zrobić takie ramki, wystarczy połączyć ze sobą równej długości deseczki, pomalować je na wybrany kolor i powiesić na ścianie. Zdjęcia można zamocować na stałe lub za pomocą klamry - wtedy możemy je zmieniać.

Ramka DIY: koraliki, muszelki, cekiny

Oryginalna będzie również ramka na zdjęcia DIY ozdobiona guzikami, muszlami, koralikami lub innymi drobnymi elementami. W ten sposób możemy np. ozdobić gotową, prostą ramkę - wystarczy przykleić cekiny, kwiaty, suszone liście. 

Ramka z masy solnej

Z masy solnej można tworzyć ramki o niespotykanych kształtach. Przygotuj miskę, pół szklanki ciepłej wody, szklankę soli, szklankę mąki pszennej, karbowaną bibułę w ulubionym kolorze, a także ozdoby. Porwij bibułę na kawałki, wrzuć do wody i odczekaj kilka chwil. Mąkę zmieszaj z solą w misce, potem dolej zafarbowaną wodę (bez strzępów bibuły). Wszystko zagnieć aż do uzyskania masy i podziel na pół – z takiej ilości uda się stworzyć dwie ramki z masy solnej. Do formowania zaopatrz się w szkło lub  tekturę jako spód – kształt i wielkość wyznacza oprawiane zdjęcie. Nie zapomnij o elementach dekoracyjnych i zawieszce, które trzeba umocować przed wyschnięciem. 

Ramka na zdjęcie DIY
Ramki możemy ozdabiać w dowolny sposób, dobierając kolory tak, by harmonizowały z wystrojem wnętrza
Shutterstock.com
Ramka na zdjęcie DIY
Ramka udekorowana muszelkami przywoła wspomnienia z wakacji
Shutterstock.com
Ramka na zdjęcie DIY
Świąteczne ramki uprzyjemnią wspólne chwile - ich wykonanie sprawi radość wszystkim domownikom
Shutterstock.com

Ramka DIY: passe-partout

Ramka passe-partout ma uniwersalny charakter i pozwala docenić piękno zdjęć. Jest to kartonowe obramowanie służące do ekspozycji fotografii, grafik, plakatów. Najczęściej umieszczana jest wewnątrz ściennych ram lub antyram, pełniąc funkcję ochrony zawartości przed zniszczeniem. Warto wykonać ją samodzielnie. Potrzebujemy do tego kilku przedmiotów: karton passe-partout, czyli prasowany gruby papier, ewentualnie gruba tekturka w wybranym kolorze; długa linijka; nożyk do papieru; ołówek; podkładka; papier ścierny drobnoziarnisty.

Najpierw mierzymy zdjęcie, które chcemy umieścić wewnątrz, jako dekorację. Ramka nie powinna być zbyt szeroka, dlatego warto zawczasu sprawdzić, jak prezentuje się nasza kompozycja. Następnie zbieramy wymiary i za pomocą ekierki i linijki rysujemy okienko, które później wytniemy. Należy także zwrócić uwagę, żeby wymiar przygotowywanej ramki był odrobinę szerszy niż zdjęcia wewnątrz. Zapobiegnie to jego wypadaniu z ramki i powstawaniu zagięć.

Kiedy mamy już przygotowany obrys, przystępujemy do cięcia kształtu, przykładając wcześniej linijkę do konturu. Aby zapobiec rozdarciu i rozwarstwianiu papieru, musimy zrobić to jednym zdecydowanym ruchem po krawędzi. Wyjmujemy środek, a jeśli obramowanie kartonu ma nierówności, szlifujemy delikatnie brzegi papierem ściernym. 

Ramka jest gotowa i możemy dopasować ją do wszelkiego rodzaju ram, antyram lub wykorzystać samodzielnie do stworzenia wybranej dekoracji. Tak przygotowaną ozdobę możemy dowolnie przerabiać, wycinając fantazyjne wzory, doklejając i przecinając.

 

 

Ramka passe-partout
Ramka passe-partout jest elegancka i pięknie eksponuje fotografie
Shutterstock.com

Ramka na zdjęcia z klamerkami

Taka ramka jest łatwa do wykonania i bardzo efektowna.  Aby ją wykonać, wystarczy rozebrać dużą ramkę na zdjęcia i zamocować od wewnętrznej strony kilka linek, na których za pomocą klamerek zawiesimy najpiękniejsze zdjęcia. Ramkę można wykonać, wykorzystując też starą ramę obrazu, lustra czy nawet drewnianą ramę okienną. Wystarczy, że przykleimy lub przymocujemy do niej za pomocą małych gwoździ sznureczek. Podkład do ramki wytnijmy z kartonu w wybranym kolorze i przymocujmy do ramy za pomocą kleju. Zdjęcia do sznureczka przypinamy za pomocą miniklamerek. 

Ramka z klamerkami
Zdjęcia przypięte klamerkami łatwo możemy zmieniać
Shutterstock.com
Ramka z klamerkami
Zdjęcia możemy przymocować klamerkami do metalowej lub drewnianej kratki
Shutterstock.com

Jak zrobić podpórkę do ramki na zdjęcia?

Najlepiej wykonać ją z takiego samego materiału, co ramka, by nie odstawała kolorystycznie. Podpórka musi być odpowiednio sztywna, dobrze jest więc użyć papieru złożonego dwukrotnie. Rysujemy i wycinamy wzór. Składamy wycięty kształt w połowie i sklejamy ze sobą obie części. Zginamy trapez ok. 2 cm od góry i przyklejamy go z tyłu ramki, odmierzając odległość tak, aby ramka stała stabilnie. Podpórkę można też zrobić z grubych kolorowych słomek przyklejonych do ramki.

 

Skomentuj:

Ramka na zdjęcia DIY