Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ranking odkurzaczy pionowych. Wybierz najlepszy odkurzacz pionowy

Redakcja

Odkurzacz pionowy to przydatne i kompaktowe urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Sklepy AGD oferują szeroką gamę modeli, co sprawia, że wybór odpowiedniego urządzenia może być trudny. Podpowiemy wam, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jaki odkurzacz pionowy wybrać.

Odkurzacz pionowy
Odkurzacz pionowy
Shutterstock

Odkurzacz pionowy - charakterystyka

Odkurzacze pionowe różnią się od tradycyjnych przede wszystkim konstrukcją. Jest to pionowy odkurzacz ręczny, na którym znajdują się: akumulator, plastikowy pojemnik na śmieci, system filtrujący i pompa powietrza. Taka budowa umożliwia odkurzanie jedną ręką. Nie ma tu też potrzeby podłączania rury i mocowania dodatkowych dysz.

Odkurzacze pionowe mają wiele zalet:

 • Wygoda i łatwość użytkowania. Lekka konstrukcja. Łatwe czyszczenie dostępnych akcesoriów. Akcesoria do różnych rodzajów podłóg.
 • Jednoczesne odkurzanie i mycie podłóg twardych (taką opcję oferują niektóre modele pionowe).
 • Stosunkowo niewielka waga, umożliwiająca odkurzanie jedną ręką.
 • Duża moc silnika = skuteczne odkurzanie. Większość modeli wysokiej jakości ma takie same właściwości jak tradycyjne odkurzacze.
 • Zwrotność i wygoda odkurzania - odkurzacz pionowy do twardych podłóg posprząta trudno dostępne miejsca.
 • Kompaktowy (nie wymaga dodatkowej przestrzeni do przechowywania).
 • Praca w trybie turbo (zwiększającej siłę ssania).
 • Praca w trybie eco.
 • Duża pojemność zbiornika na śmieci.
 • Podświetlenie led - zdecydowana większość odkurzaczy pionowych nie posiada jeszcze tej funkcji, ale jest ona warta zainteresowania, ponieważ umożliwia dokładniejsze sprzątanie.
 • System filtracji.
 • Bogaty zestaw akcesoriów (również do czyszczenia mebli) - nieduży robot sprzątający do wnętrza samochodu, ssawka szczelinowa, uchwyt ścienny - na odkurzacz pionowy i na przewód zasilający (odkurzacz stojący zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny - jego pionowa konstrukcja pozwala chować go w szafie).

Mocny silnik w odkurzaczu pionowym to nie wszystko - przyda się też niewielki odkurzacz ręczny, który umożliwi szybkie posprzątanie na przykład rozsypanej kaszy, itp. Takie urządzenie producenci dołączają do niektórych modeli odkurzacza pionowego. Wygodnie jest czyścić nim tapicerkę meblową, parapety, trudno dostępne narożniki.

odkurzacz pionowy
Odkurzacz ręczny
Shutterstock

Odkurzacz bezprzewodowy: moc ssania

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza pionowego, jest siła ssania. Im wyższy wskaźnik, tym lepiej urządzenie oczyści powierzchnie z brudu i drobnych zanieczyszczeń. Nie należy mylić mocy ssania zanieczyszczeń z poborem mocy napięcia elektrycznego. Dla skutecznego czyszczenia ważna jest wartość pierwszego parametru. Mieści się w zakresie 125-1000 watów. Jeśli w twoim domu nie ma dywanów, a podłoga jest gładka, wystarczy mała moc. Gdy w mieszkaniu jest zwierzę - lub są dywany - lepiej kupić model o najwyższej możliwej wartości mocy.

Odkurzacze pionowe wyposażone w pojemny zbiornik

Najwyższą oceną, jeśli chodzi o popularność wśród kupujących, mają urządzenia o wielkości pojemnika na kurz, mogącego pomieścić do 500 gramów zanieczyszczeń. To wystarczy, aby przeprowadzić szybkie codzienne sprzątanie. Jednocześnie taki odkurzacz jest lekki, kompaktowy i zwrotny. Oprócz tego istnieją pojemniki o większej objętości - do 3-5 kg. Takie modele odkurzaczy pionowych są zwykle cięższe i bardziej odpowiednie do celów przemysłowych. Należy pamiętać, że gdy pojemnik jest pełny, wydajność czyszczenia (moc ssania) spada.

Odkurzacz pionowy
Odkurzacz pionowy
Grigvovan/Shutterstock

Wymiary i waga odkurzacza pionowego

Na wielkość i wagę odkurzacza pionowego wpływa objętość pojemnika na kurz. Dlatego do użytku domowego polecamy urządzenia o pojemności pojemnika nie większej niż 600-700 gramów. Takie odkurzacze pionowe mają odpowiedni ciężar, aby urządzenie swobodnie obsługiwać jedną ręką.

Jeśli jednak powierzchnia do czyszczenia jest duża, nie jest wykonywana codziennie, w mieszkaniu mieszkają zwierzęta - potrzebna jest większa pojemność. Oznacza to, że waga urządzenia będzie większa. Bądź na to przygotowany. Jednocześnie pamiętaj, że nawet mały pojemnik na kurz zawsze można wyczyścić w trakcie i kontynuować sprzątanie.

Dobry odkurzacz pionowy: filtry

Jak dobrać odkurzacz pionowy do mieszkania w zależności od rodzaju filtra? Istnieje kilka ich rodzajów:

 • Z pojemnikiem lub workiem na śmieci. Należy pamiętać, że przy wyjściu ze ścieżki przepływu powietrza musi znajdować się filtr HEPA. Takie modele są droższe, ale też trwalsze. Zaletą HEPA jest ochrona silnika elektrycznego przed cząsteczkami brudu. Jednocześnie filtr nie pozwoli na powrót kurzu do pomieszczenia.
 • Z cyklonowymi elementami filtracyjnymi. Różnica polega na wykorzystaniu efektu separacji cząstek stałych pod działaniem sił odśrodkowych. Kurz i odpadki stałe są mocno dociskane do ścian i utrzymywane tam przez przepływ wirowy. Filtr HEPA następnie oczyszcza powietrze i wypuszcza je z powrotem do pomieszczenia.

Zarówno te, jak i inne modele, mają swoje plusy i minusy. Urządzenia z pojemnikami lub workami są lżejsze i tańsze. Jednak ich filtry wymagają wymiany raz lub więcej razy w roku (w plastikowych pojemnikach filtr jest wymieniany, a w modelach z torbą sam worek, który działa jak filtr). Jeśli pojemnik nie zostanie oczyszczony na czas, siła ssania spada.

odkurzacz pionowy
Podświetlanie led w odkurzaczu pionowym
Shutterstok

Efektywny odkurzacz pionowy z funkcją mycia podłóg twardych

Ta opcja znacznie poprawia jakość i szybkość czyszczenia powierzchni. W tym celu odkurzacze są wyposażone w specjalny zbiornik na wodę, który pozwala na czyszczenie nie tylko na sucho, ale także na mokro. Zasada działania polega na rozpylaniu wody przez specjalne otwory. W ten sposób rozpuszczamy nawet uporczywy brud i zbieramy go wraz z kurzem. Następnie urządzenie zasysa wodę i przesyła ją do pojemnika.

Odkurzacze bezprzewodowe a modele przewodowe - różnice

Bezprzewodowy odkurzacz pionowy to urządzenie zasilane wbudowanym akumulatorem niklowym lub litowo-jonowym. Ładowanie zajmie średnio 3-7 godzin. Czas pracy bez ładowania dla najprostszych i najbardziej zaawansowanych modeli waha się od 30 do 60 minut.

Odkurzacz ręczny przewodowy wymaga stałego podłączenia kabla do prądu. Długość przewodu może sięgać 7 m, co pozwoli na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Cechą modeli przewodowych jest wyższa moc ssania.

Najlepsze odkurzacze pionowe. Ranking odkurzaczy pionowych 2022

Przed zakupem warto zorientować się, jakie opinie użytkownicy wystawili poszczególnym modelom. Polecane odkurzacze pionowe to:

 1. Odkurzacz pionowy Dyson V15 Detect Absolute
 2. Odkurzacz pionowy Philips 8000 Aqua Plus XC8349/01
 3. Odkurzacz pionowy Dyson V10
 4. Odkurzacz pionowy Electrolux Power Hygienic 800
 5. Odkurzacz pionowy Tefal X-Force Flex 11.60 Aqua TY9890
 6. Odkurzacz pionowy Philips Aqua 5000
 7. Odkurzacz pionowy Bosch Unlimited 7
 8. Odkurzacz pionowy Electrolux PQ92
 9. Odkurzacz pionowy Samsung Jet 75
 10. Odkurzacz pionowy Hoover H-Free 100
  Więcej o:

Skomentuj:

Ranking odkurzaczy pionowych. Wybierz najlepszy odkurzacz pionowy