Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Regały na książki - poszukiwanie modelu idealnego

AZ/materiał reklamowy

Regał na książki dla dzieci i dla dorosłych to must have w każdym domu, w którym mieszka przynajmniej jeden miłośnik słowa pisanego. Wbrew pozorom, mebel ten nie tylko stwarza niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu, ale również, jeśli jest odpowiednio dopasowany, pełni istotną funkcję praktyczną. Jak wybrać model doskonały? Czym kierować się podczas zakupów? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Regały na książki - poszukiwanie modelu idealnego
Regały na książki - poszukiwanie modelu idealnego
Dutchhouse

Biblioteka na książki w domu - na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? 

Biały regał na książki, czarny oraz brązowy to klasyka, która doskonale odnajdzie się w każdym pomieszczeniu. Jednak decydując się na kolorowy dodatek do swojego wnętrza, należy dopasować go do stylu, jaki panuje w ukochanych „czterech kątach”, a także zwrócić uwagę na barwy pozostałych mebli, dekoracji oraz ścian. Oprócz tego niezwykle istotne są także gabaryty szafki. Zbyt duża może zakłócić porządek i panujący we wnętrzu spokój, a za mała może nie być funkcjonalna.

Jaka witryna na książki będzie nie tylko urocza, ale też praktyczna?

Idealne regały na książki to takie, które zarówno wpasowują się do wystroju wnętrza, jak i doskonale pełnią swoją rolę w praktyce. Dlatego punktem kluczowym podczas zakupu wymarzonego modelu jest określenie kwoty, jaką można przeznaczyć na mebel oraz ustalenie miejsca, w jakim będzie stał. Aby jak najlepiej dopasować wielkość szafki, należy zmierzyć dostępną przestrzeń. Zbyt wąski lub za niski regał na książki tylko niepotrzebnie zajmie miejsce, nie spełniając swojej docelowej funkcji. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest zabudowa zaprojektowana na wymiar, gdyż pozwoli na najlepsze zagospodarowanie przestrzeni, w pełni zapełniając wolną ścianę.

Szafa na książki - najpopularniejsze rodzaje

Do najchętniej wybieranych rodzajów biblioteczki na książki, są:

  • wspomniane wyżej, nowoczesne półki na książki projektowane za zamówienie;
  • drewniane szafki wstawiane we wnęki ścian - idealne do niedużych mieszkań;
  • tak zwane ścianki dzielące salon lub pokój na dwie części - doskonale sprawdzające się w przypadku pokaźnych kolekcji książkowych;
  • dodatki do klasycznych mebli w formie stolików kawowych oraz nocnych szafek z półkami.
Regał na książki
Regał na książki
Dutchhouse

Regał na książki zamykany vs otwarty — zalety i wady obu rozwiązań

Kolejnym problemem jest typ zabudowy. Obecnie najwięksi producenci proponują dwa rozwiązania - modele otwarte oraz zamykane. 

Otwarta biblioteczka na książki

Forma znana doskonale każdemu z czasów młodości. Tego typu regały książkowe spotkać można od wielu lat w bibliotekach szkolnych. Otwarte modele świetnie sprawdzają się w przypadku dużych księgozbiorów. Lektury poustawiane obok siebie na półkach prezentują się niezwykle atrakcyjnie i zachęcają do czytania. Na ten fakt wpływa również łatwy, nieograniczony dostęp do wybranych pozycji. 

Zamykana szafka na książki

Z kolei regał na książki zamykany, mimo że nie ułatwia dostępu do książek, również ma swoje niewątpliwe zalety. Jedną z nich jest ochrona księgozbiorów przed różnego rodzaju zabrudzeniami, zanieczyszczeniami oraz kurzem, który systematycznie gromadzi się na pokojowych meblach. Ponadto dzięki zamontowanej szklanej szybce, biblioteczka książkowa w salonie czy pokoju prezentuje się niezwykle elegancko. Na uwagę zasługuje również wysoki poziom bezpieczeństwa związany z tego typu szafkami. Dzięki drzwiczkom zabezpieczającym książki są chronione przed niepowołanymi osobami, a także przed małymi dziećmi.

Zakup regału na książki nie jest prosty, gdyż należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednak dokładne przeanalizowanie wszystkich istotnych kwestii oraz wymierzenie i zwizualizowanie pomieszczenia się opłaca, gdyż dzięki temu znacznie zawężają się kryteria wyboru. Pozostałe opcje to głównie kwestia kosztów oraz wyglądu mebla. A ta z kolei powinna być dopasowana do indywidualnych preferencji i własnego wyczucia stylu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Regały na książki - poszukiwanie modelu idealnego