Rekordowy popyt na nowe... biura. Największy w Warszawie i Wrocławiu
W III kwartale 2019 roku popyt na powierzchnię biurową na 9 największych rynkach w kraju osiągnął rekordową wartość i wyniósł łącznie prawie 0,5 miliona metrów kwadratowych – podają eksperci Colliers International.
W Warszawie podpisano największą umowę najmu w historii rynku biurowego w Polsce – przednajem mBanku w Mennicy Legacy Tower na niemal 46 tysięcy metrów kwadratowych. Z kolei wśród miast regionalnych największą transakcję odnotowano w Fabrycznej Office Park B2&B3 w Krakowie – umowa przednajmu UBS na około 19,3 tysięcy metrów kwadratowych.
Współczynnik powierzchni niewynajętej w Warszawie osiągnął najniższą wartość od trzeciego kwartału 2012 roku i wyniósł 8,2%, co przełożyło się na 461,1 tysięcy metrów kwadratowych dostępnej powierzchni biurowej. Wśród miast regionalnych najniższy poziom pustostanów zaobserwowano w Trójmieście (4,8%), a najwyższy w Łodzi (12,1%).
W Warszawie deweloperzy oddali do użytku 61,7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej.
- Wśród największych projektów oddanych do użytku w III kwartale 2019 roku w stolicy znalazły się Wola Retro (24,5 tysiąca metrów), Generation Park Z (17,3 tysięcy metrów), Libra Business Centre A (9,8 tysięcy metrów) oraz Flanders Business Park C (7,4 tysiące metrów) — wymienia Anna Maroń, analityk w Dziele Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.
Rynkiem regionalnym z największym przyrostem nowej podaży w III kwartale 2019 roku był Wrocław, gdzie oddano do użytku 4 projekty biurowe o łącznej powierzchni ponad 43,4 tysięcy metrów , z czego największy to Nowy Targ (19,4 tysięcy metrów).
Największy udział wśród wszystkich kontraktów podpisanych w III kwartale 2019 roku na 9 głównych rynkach w Polsce, uwzględniając Warszawę, miały nowe umowy (51%). Renegocjacje oraz ekspansje stanowiły odpowiednio 42% i 7%. Na etapie budowy projektów biurowych najemcy wynajęli łącznie ponad 128 tys. mkw., co stanowiło ok. 26% wszystkich umów podpisanych w III kwartale 2019.
- Więcej o:
Jak wykonać wentylowany taras? Szczegółowe szkolenie podczas międzynarodowych targów
Zidentyfikowano ryzyko zatrucia tlenkiem węgla
Realne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju – nowy raport Grupy VELUX w Polsce
24 000 litrów wody mniej – Powiemy ci, jak zmniejszyć zużycie w twoim domu!
Elektronarzędzia – nowości w ofercie Würth Polska
Czy polskie budownictwo boi się innowacji?
Raport Arup: Zrównoważone budownictwo musi mieć wartość społeczną. W jaki sposób projektować dla ludzi?
Brass oraz Icopal z nagrodami Budowlanej Marki Roku 2024!