Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rekordowy popyt na nowe... biura. Największy w Warszawie i Wrocławiu

redakcyjny

W III kwartale 2019 roku popyt na powierzchnię biurową na 9 największych rynkach w kraju osiągnął rekordową wartość i wyniósł łącznie prawie 0,5 miliona metrów kwadratowych – podają eksperci Colliers International.

Anna Maroń, analityk w Dziele Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.
Anna Maroń, analityk w Dziele Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.
archiwum

W Warszawie podpisano największą umowę najmu w historii rynku biurowego w Polsce – przednajem mBanku w Mennicy Legacy Tower na niemal 46 tysięcy metrów kwadratowych. Z kolei wśród miast regionalnych największą transakcję odnotowano w Fabrycznej Office Park B2&B3 w Krakowie – umowa przednajmu UBS na około 19,3 tysięcy metrów kwadratowych.


Współczynnik powierzchni niewynajętej w Warszawie osiągnął najniższą wartość od trzeciego kwartału 2012 roku i wyniósł 8,2%, co przełożyło się na 461,1 tysięcy metrów kwadratowych dostępnej powierzchni biurowej. Wśród miast regionalnych najniższy poziom pustostanów zaobserwowano w Trójmieście (4,8%), a najwyższy w Łodzi (12,1%).


W Warszawie deweloperzy oddali do użytku 61,7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej.


- Wśród największych projektów oddanych do użytku w III kwartale 2019 roku w stolicy znalazły się Wola Retro (24,5 tysiąca metrów), Generation Park Z (17,3 tysięcy metrów), Libra Business Centre A (9,8 tysięcy metrów) oraz Flanders Business Park C (7,4 tysiące metrów) — wymienia Anna Maroń, analityk w Dziele Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.


Rynkiem regionalnym z największym przyrostem nowej podaży w III kwartale 2019 roku był Wrocław, gdzie oddano do użytku 4 projekty biurowe o łącznej powierzchni ponad 43,4 tysięcy metrów , z czego największy to Nowy Targ (19,4 tysięcy metrów).


Największy udział wśród wszystkich kontraktów podpisanych w III kwartale 2019 roku na 9 głównych rynkach w Polsce, uwzględniając Warszawę, miały nowe umowy (51%). Renegocjacje oraz ekspansje stanowiły odpowiednio 42% i 7%. Na etapie budowy projektów biurowych najemcy wynajęli łącznie ponad 128 tys. mkw., co stanowiło ok. 26% wszystkich umów podpisanych w III kwartale 2019.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Rekordowy popyt na nowe... biura. Największy w Warszawie i Wrocławiu