Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Remont kuchni: krok po kroku

Monika Karda

Remont kuchni niejednemu z nas spędza sen z powiek. Czasem wystarczy jej niewielkie odświeżenie, czasem jednak trzeba temu poświęcić znacznie więcej uwagi. Jak przeprowadzić remont kuchni i nie zwariować?

remont kuchnia remont kuchni inspiracje remont kuchni koszty
Remont kuchni
Fot.: Shutterstock.com

Wykończenie i urządzenie kuchni od podstaw to zadanie nie tylko kosztowne, ale też wymagające uwagi. Najpierw potrzebny jest dobry projekt kuchni, potem staranne wykonawstwo. Wszak remontu tego miejsca nie robi się co roku. Dlatego do prac remontowych warto się wcześniej odpowiednio przygotować. Tym bardziej, że niemal połowa remontujących zamierza robić to samodzielnie lub zlecając fachowcom tylko niektóre prace. Osoby, które samodzielnie przeprowadzają remont, zwykle nie ograniczają się do malowania ścian i sufitu, wiele z nich potrafi poradzić sobie z niezbyt skomplikowanym układaniem płytek ceramicznych czy prostymi przeróbkami instalacji. Zakres remontu to oczywiście sprawa indywidualna – można poprzestać na odświeżeniu powłok malarskich lub zmienić cały układ wnętrza, włączając w to burzenie ścian. Zawsze jest jednak kilka typowych prac, które trzeba wykonać, w związku z czym zamieściliśmy porady dla tych, którzy chcieliby sami zrobić remont w swoich kuchniach.

Remont kuchni: układanie nowych płytek na podłodze i ścianach

Jeśli chcemy, by nowe kafelki wyglądały efektownie, trzeba trzymać się pewnych zasad. Jeśli po zdjęciu starych podłoże na ścianie pyli się i kruszy, należy skuć stary tynk i nałożyć nowy. Podłoże pod posadzkę wzmacnia się preparatem gruntującymi i wypełnia zaprawą wyrównawczą lub samopoziomującą.

Zasady układania płytek

Zanim ułożymy płytki ceramiczne, dobrze jest rozrysować ich układ. Na ścianie lepiej wyglądają płytki wyśrodkowane niż wyrównane do jednej strony. Na załamaniach ścian i przy słupach dobrze jest rozplanować układ płytek, tak aby całe kafelki wypadały w narożach zewnętrznych, a docięte – w wewnętrznych. Jeśli glazura nie jest układana do określonej wysokości, pełne płytki powinny się znaleźć zarówno u góry, jak i u dołu. Jeżeli wysokość ułożenia okładziny jest ściśle określona, pełne płytki powinny się znaleźć u góry, a przycięte – przy posadzce.

Koszt usuwania i układania płytek

Za skucie płytek glazurnicy biorą 10-30 zł/m kw. Właściwe prace zazwyczaj wycenia się za metr kwadratowy – standardowa cena waha się w granicach 35-70 zł/m kw.

remont kuchnia remont kuchni inspiracje remont kuchni koszty
Remont kuchni
Podczas wyliczania ilości płytek należy pamiętać o doliczeniu naddatku na odpady: przy układaniu prostym dolicza się 5%, przy przesunięciu fug pionowych w rzędach – 10%, płytki w karo – 15%.Fot. Shutterstock.com
remont kuchnia remont kuchni inspiracje remont kuchni koszty
Remont kuchni
Zaprawę klejową dobiera się do rodzaju płytek ceramicznych, uwzględniając stopień ich nasiąkliwości. Pod uwagę bierze się też wielkość płytek: wielkoformatowe klei się specjalnymi zaprawami o upłynnionej konsystencji. Fot. Shutterstock.com

Remont kuchni: montaż zlewozmywaka i baterii

Łącząc kuchnię z jadalnią trzeba brać pod uwagę to, że w bardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu znajdować się też będzie kuchenny rozgardiasz. Pełen naczyń zlewozmywak nie jest szczytem elegancji, ale można zadbać, by był ładny i fachowo zamontowany.

Zasady montażu zlewu i baterii

Zlewozmywaki, zależnie od typu, montuje się na kilka sposobów. Nakładane umieszcza się na szafce o takich samych wymiarach lub na stelażu. Zlewy do wbudowania wymagają wykonania otworu w odpowiednim miejscu blatu. Zlewozmywak może opierać się krawędzią o blat lub być w niego wpuszczony tak, by krawędź znajdowała się w jednej płaszczyźnie z blatem. Podwieszane mocuje się od spodu blatu uchwytami sprzedawanymi w komplecie. Baterię sztorcową montuje się z zlewozmywaku lub w blacie, podtynkową – w ścianie.

Koszt demontażu i montażu

Jeżeli decydujemy się na prostą wymianę zlewozmywaka, koszt nie będzie wielki. Zapłacimy za demontaż starego zlewu (40 zł), obsadzenie i podłączenie nowego oraz zamocowanie baterii – 100-150 zł. Do kosztu usługi powinniśmy doliczyć materiały, tzn. syfon (25-250 zł) i zawory odcinające wodę (ok. 10 zł/szt. plus 30 zł montaż). Za obsadzenie zlewozmywaka podwieszanego zapłacimy około 400 zł. Jeśli montujemy baterię sztorcowową, obsadzaną w blacie, za wycięcie otworu zapłacimy ok. 50 zł, za zamocowanie mieszalnika podtynkowego baterii – nawet 300 zł.

remont kuchnia remont kuchni inspiracje remont kuchni koszty
Remont kuchni
Baterię kuchenną zwykle montuje się na zlewozmywaku. Jeśli chcemy to zrobić samodzielnie, trzeba wiedzieć, że musi on mieć wycięty otwór. Jeśli nie zrobiono tego fabrycznie, można wyciąć go otwornicą, ale tylko w zlewach stalowych. Fot. Shutterstock.com
remont kuchnia remont kuchni inspiracje remont kuchni koszty
Remont kuchni
Baterie kuchenne powinny być łatwe w obsłudze i wykonane z wysokiej jakości materiałów, gdyż korzystamy z nich wiele razy każdego dnia. Fot. Ferro

Remont kuchni: montaż mebli kuchennych

Wymianę mebli, nawet jeśli jest to tylko lifting frontów, warto uzupełnić o wzbogacenie wnętrza mebli o nowoczesne zawiasy i systemy szuflad. Starego typu szafki wyposażone są najczęściej w zwykłe półki. W porównaniu z nimi szuflady i carga są zdecydowanie bardziej ergonomiczne w użytkowaniu. Warto też zastosować zawiasy z funkcją cichego domykania oraz otwierania dotykowego.

Zasady planowania zabudowy

Nowoczesne rozwiązania meblowe umożliwiają wykorzystanie nawet bardzo trudnej do zagospodarowania przestrzeni (np. ciasnego narożnika). Kosze cargo montuje się w szafkach stojących, które mogą mieć różne wymiary. Najwęższe mają 15 cm szerokości, typowe – 60 lub 90 cm. Szuflady warto wyposażać w okucia przystosowane do przenoszenia znacznych ciężarów (do 120 kg) oraz prowadnice pełnego wysuwu z dociągiem, które umożliwiają ich całkowite wyciągnięcie poza korpus szafki. Funkcjonalność szafek narożnych poprawiają obrotowe kosze. Nowocześniejsze „wyjeżdżają” (pojedynczo lub wszystkie razem) z wnętrza szafki po jej otwarciu.

Koszt montażu mebli

Przy wymianie mebli pierwszym kosztem jest demontaż starej zabudowy, co może kosztować do 500 zł. Ceny montażu mogą być określane bardzo różnie, np. liczone od metra zabudowy (szafki dolne – ok. 80 zł/m i górne – ok. 50 zł) lub procentowo od wartości zakupionego zestawu. Cena zawiera zwykle kompleksową usługę, z docinaniem blatów, montażem listew. Doliczony może być jednak koszt dojazdu montażysty. Ponadto za zamocowanie pojedynczej lampy zapłacimy do 50 zł, a za halogen – od 10 zł.

remont kuchnia remont kuchni inspiracje remont kuchni koszty
Remont kuchni
Dobrego oświetlenia wymaga przestrzeń robocza na blatach kuchennych – zazwyczaj montuje się oprawy podszafkowe lub wmontowane w sufit. Fot Shutterstock.com
remont kuchnia remont kuchni inspiracje remont kuchni koszty
Remont kuchni
Jeśli meble kupujemy w sklepie, do cen, które znajdziemy w opisie ekspozycji, trzeba doliczyć koszt projektu, transportu i montażu kuchni. Fot. Franke

Remont kuchni: montaż sprzętów AGD

W otwartej kuchni czasem zależy nam, by nie eksponować za bardzo sprzętów AGD. Niektóre z nich zawsze będą widoczne (na przykład płyta czy piekarnik), inne (na przykład zmywarka, lodówka, okap) – bez problemu można ukryć w szafkach kuchennych.

Zasady montażu AGD

  • Montaż niektórych powinno się powierzyć fachowcom – należą do nich np. piekarniki i płyty zasilane tzw. siłą oraz kuchenki gazowe.
  • Montaż chłodziarki do zabudowy lepiej powierzyć fachowcowi, który ustawi ją i dopasuje do niej zabudowę.
  • Montaż zmywarki polega na podłączeniu jej do instalacji zimnej wody (wąż zwykle jest w komplecie z urządzeniem) oraz do odpływu kanalizacyjnego. Oba podejścia powinny znajdować się blisko urządzenia. Do sieci elektrycznej przyłącza się ją przez gniazdko z uziemieniem.
  • Montaż urządzeń gazowych (płyta, kuchnia gazowa) trzeba powierzyć fachowcowi z odpowiednimi uprawnieniami. To warunek konieczny, by zachować gwarancję i zapewnić bezpieczeństwo podłączenia. Podobny wymóg jest przy instalacji sprzętów elektrycznych zasilanych tzw. siłą.

Koszt montażu AGD

Niektóre sklepy oferują pełną usługę, wraz z podłączeniem zakupionego sprzętu. Wykonują ją technicy z odpowiednimi uprawnieniami (gazowymi lub elektrycznymi). Zapłacimy jednak za nią dodatkowo – około 200 zł. Przy mniejszych sprzętach, jak okap czy mikrofalówka do zabudowy, możemy spróbować samodzielnie je zamocować, choć podłączenie wyciągu lepiej zlecić fachowcowi (za około 100 zł). Czasem mamy możliwość zakupu mebli wraz z montażem, koszt podłączenia sprzętów AGD jest wówczas często wliczony w cenę.

remont kuchnia remont kuchni inspiracje remont kuchni koszty
Remont kuchni
Większość sprzętów kuchennych wymaga odpowiedniej zabudowy i podłączenia przez fachowca z uprawnieniami. Fot. Shutterstock.com
remont kuchnia remont kuchni inspiracje remont kuchni koszty
Remont kuchni
Piekarnik i płytę powinien podłączyć instalator z odpowiednimi uprawnieniami. Fot. Shuttersotck.com
    Więcej o:

Skomentuj:

Remont kuchni: krok po kroku