Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewniana kuchnia w różnych stylach

Redakcja

Drewniana kuchnia nigdy nie wyjdzie z mody - podobnie, jak sam materiał, który w aranżacjach pojawia się pod postacią mebli, dodatków oraz okładzin na podłodze i ścianach. Prezentujemy drewniane kuchnie w różnych stylach.

Wszelkie nawiązania do natury w aranżacjach wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Drewno ma dodatkowo tę zaletę, że jest bardzo trwałe, a starzejąc się zyskuje na urodzie zamiast ją tracić, dlatego meblami i dodatkami wykonanymi z tego materiału możemy się cieszyć długimi latami. Drewno wybieramy chętnie również przy okazji urządzania kuchni - są to gatunki twarde, które podołają warunkom panującym w tym pomieszczeniu. Najlepszym wyborem będą meble z litego drewna, nie mniej ładne, ale tańsze, są meble pokryte fornirem. Trzecia opcja, mniej kosztowna niż dwie pozostałe, to laminat imitujący drewno. Ale zabudowa kuchenna nie musi być w całości wykonana z drewna, aby była piękna - czasem wystarczy wymiana samych frontów na drewniane lub drewniany blat roboczy. Pamiętajmy też o dodatkach - deskach do krojenia, misach, pojemnikach na przyprawy, zegarze, lampie - takie detale wykonane z drewna również sprawią, że kuchnia stanie się ciepłym, przyjemnym miejscem.

Drewniana kuchnia w modnej kolorystyce

Drewno zawsze będzie się dobrze komponowało z białym kolorem - każdy jego gatunek. W prezentowanej poniżej aranżacji pierwsze skrzypce gra wyspa kuchenna wykończona drewnem - imponujące rozmiary tej zabudowy to nie jedyny czynnik, który pozwolił na osiągnięcie takiego efektu. Celowo umieszczono ją na białym tle (ceglana ściana i szafki do sufitu obok), aby uzyskany kontrast kolorystyczny dodatkowo "wypchnął" ją do przodu. Szuflady, mimo masywnego wyglądu, są bardzo wygodne w użytkowaniu - a to za sprawą systemu cichego domykania Blumotion marki Blum.

 

drewniana kuchnia, aranżacja kuchni, drewniane meble, szafki kuchenne
Drewniane szafki kuchenne
Fot. BRW

Kuchnia czarno-drewniana

Drewno jest tak uniwersalne, ze harmonijnie łączy się z innymi materiałami - oraz kolorami. Jasne drewniane fronty szafek kuchennych pomogą stworzyć ciekawą, wyrazistą aranżację, jeśli połączymy je z dodatkami w kolorze czarnym. Kontrast kolorystyczny sprawi, że całość nabierze odrobiny wyrafinowania i elegancji oraz nowoczesności. Przy gładkich, jednobarwnych frontach meblowych, jak na zdjęciu poniżej, można sobie pozwolić na zabawę dodatkami w postaci wzorzystego dywanu czy rzymskiej rolety okiennej. A kiedy kolor takiej drewnianej kuchni nam się znudzi, możemy meble pomalować lub okleić za pomocą okleiny meblowej lub laminowanej fototapety - dzięki ramkom zastosowanym na frontach szafek nie musimy się martwić o to, czy naklejki nie odkleją się przy krawędziach.

 

drewniana kuchnia, aranżacja kuchni, drewniane meble, szafki kuchenne
Drewno w kuchni
Fot. IKEA

Drewniana kuchnia IKEA

Prostota, wygoda i drewno - to kwintesencja stylu skandynawskiego. Drewniana kuchnia IKEA idealnie wpisuje się w ten nurt (na zdjęciu widoczny jest fragment pomieszczenia). Fronty Hittarp kuchni IKEA Metod zestawiono z terakotową podłogą oraz płytkami ściennymi przypominającymi cegiełki. W aranżacji wykorzystano też rośliny doniczkowe oraz lampy w metalowych oprawach, znalazły się tu zatem wszystkie charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego. Jest swojsko, pogodnie i ciepło.

 

drewniana kuchnia, aranżacja kuchni, drewniane meble, szafki kuchenne
Drewno w kuchni
Fot. IKEA

Nowoczesna drewniana kuchnia

Drewniana kuchnia występuje w wielu odmianach - tutaj możemy się przyjrzeć jej najbardziej w ostatnich latach popularnej formie - minimalistycznej, opartej na dwóch kolorach i dwóch fakturach. Część szafek ma drewniane fronty, a część, wykonana z płyty MDF, została polakierowana na wysoki połysk w białym kolorze. Pomimo dużej liczby szafek zabudowa kuchenna nie wydaje się masywna - to zasługa wykończenia. Dwa kolory na meblach wydają się nawiązywać do dwóch kolorów na podłodze - dzięki ograniczeniu palety barw do minimum wnętrze wydaje się bardziej przestronne.

 

drewniana kuchnia, aranżacja kuchni, drewniane meble, szafki kuchenne
Drewno w kuchni
fot. Maria Miklaszewska, Martyna Rudnicka

Drewniana kuchnia jak warsztat

Ciąg szafek kuchennych z blatem roboczym to tylko jedna z opcji, na jakie możemy sobie pozwolić przy aranżowaniu tego pomieszczenia. Drewniana kuchnia może również przypominać warsztat - z miejscem do pracy zlokalizowanym centralnie (które wygląda jak warsztatowy stół) oraz szafami zamiast tradycyjnych szafek, które wyglądem i sposobem organizacji przechowywania nawiązują do szaf narzędziowych. Kompaktowa kuchnia B2 jest przykładem takiego rozwiązania. Czteroskrzydłowa szafa mieści nie tylko naczynia, ale również piekarnik, zmywarkę i lodówkę. Kiedy ją zamkniemy, kuchenne zaplecze znika z naszego pola widzenia, a drewniana kuchnia staje się częścią całej strefy dziennej, nie ustępując jej w elegancji.

 

drewniana kuchnia, aranżacja kuchni, drewniane meble, szafki kuchenne
Kuchnia Bulthaup/Idea MM
fot. serwis prasowy

Druga wersja drewnianej kuchni przypominającej warsztat to model Dolmio zaprojektowany przez Enzo Bertiego. Kozły z litego drewna, które w pracowniach wykorzystuje się jako podstawę pod blat roboczy, tutaj dźwigają masywny blok carraryjskiego marmuru. Kamień nie służy jednak tylko za blat do pracy - znalazła się tutaj również płyta gazowa (nad nią okap wyspowy) oraz zlewozmywak. Pozostałe sprzęty kuchenne zostały ukryte w kredensach wykonanych z drewna orzechowego.

 

drewniana kuchnia, aranżacja kuchni, drewniane meble, szafki kuchenne
Drewno w kuchni
www.madeinlando.it/ThePrime

Drewniana kuchnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny nie istnieje bez drewnianych mebli i dodatków. Nawiązania do natury i życia na wsi najlepiej oddają naturalne materiały - z drewnem na czele. Kuchnia drewniana utrzymana w takiej stylistyce to przede wszystkim szafki wykonane z litego drewna z metalowymi uchwytami, najczęściej w postaci gałek. Fronty szafek wiszących mogą mieć wypełnienie ze szkła - może to być szkło przezroczyste, dzięki czemu będzie widać zawartość szafki - to dobre rozwiązanie, jeśli w środku znajduje się ładna zastawa stołowa. Pięknie zdobione, kolorowe talerze i dzbanki możemy wyeksponować również w inny sposób - stawiając je na półkach (talerze możemy oprzeć o ścianę). Metalowy blat roboczy na zdjęciu poniżej to nowoczesny dodatek - możemy go zastąpić blatem kamiennym lub wykończonym płytkami ceramicznymi.

 

drewniana kuchnia, aranżacja kuchni, drewniane meble, szafki kuchenne
Drewniane szafki kuchenne
Fot. rachel whiting / National Magazine Company

Kuchnia na wsi to również drewniany stół, który wykorzystujemy nie tylko do spożywania posiłków, ale również jako dodatkowy blat roboczy. Jeśli mamy do dyspozycji jadalnię w formie oddzielnego pomieszczenia lub możemy na nią wygospodarować miejsce w salonie, w kuchni zamiast stołu warto postawić drewniany barek (mniejszy lub większy w zależności od ilości wolnego miejsca w kuchni) z miejscem do przechowywania pod blatem.

 

drewniana kuchnia, aranżacja kuchni, drewniane meble, szafki kuchenne
Drewniana kuchnia
Fot. 123rf.com

Kuchnia klasyczna drewniana

Klasyczne drewniane meble kuchenne kojarzą się z ciemną kolorystyką i nieco przytłaczającą aranżacją. Nie musi tak być. Drewniana kuchnia zyska lekki i świeży charakter, jeśli pomalujemy ją na pastelowy odcień błękitu, zieleni lub żółci. W takim wnętrzu będzie dobrze wyglądał ceramiczny zlew dwukomorowy oraz uchwyty meblowe w formie ceramicznych gałek.

 

drewniana kuchnia, aranżacja kuchni, drewniane meble, szafki kuchenne
Drewniana kuchnia
Fot. Falcon

Drewniana kuchnia w stylu eklektycznym

Styl eklektyczny polega na połączeniu w jednej aranżacji cech charakterystycznych (mebli i dodatków) dla różnych stylów. Drewniana kuchnia prezentowana na zdjęciu poniżej jest przykładem takiego wnętrza. Na pierwszy rzut oka aranżacja wygląda na industrialną, ale tego typu drewniane szafki kuchenne równie dobrze prezentowałyby się w aranżacji rustykalnej. Piekarnik, okap kuchenny oraz dekoracyjne tabliczki na ścianach to z kolei styl retro.

 

drewniana kuchnia, aranżacja kuchni, drewniane meble, szafki kuchenne
Drewniana kuchnia
Fot. KAM
    Więcej o:

Skomentuj:

Drewniana kuchnia w różnych stylach