Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Roca One Day Design Challenge 2021 zakończony – znamy zwycięzców III edycji konkursu!

mat. prasowe

Młodzi projektanci i architekci z całej Polski wzięli udział w III edycji międzynarodowego konkursu designu – Roca One Day Design Challenge. Tym razem, z uwagi na pandemię koronawirusa, został on zrealizowany w formule online. Uczestnicy stanęli przed wyzwaniem zaprojektowania innowacyjnej przestrzeni łazienkowej, a poziom przygotowanych przez nich prac był bardzo wysoki. Jakie projekty okazały się najlepsze?

Roca One Day Design Challenge 2021 zakończony – znamy zwycięzców III edycji konkursu!
Roca One Day Design Challenge 2021 zakończony – znamy zwycięzców III edycji konkursu!
mat. prasowe

W dniu 8 października 2021 roku odbyła się III edycja konkursu Roca One Day Design Challenge, organizowanego przez firmę Roca. Przed uczestnikami stanęło, ogłoszone w briefie na początku dnia konkursowego, zadanie, polegające na przeprojektowaniu produktu łazienkowego, tak aby jego nowy kształt pozwolił na łatwiejsze pakowanie, układanie oraz transport w możliwie najmniejszej objętości, co uwzględnia cały cykl życia danego wyrobu w kontekście zrównoważonego rozwoju. Ścigając się z czasem, młodzi projektanci musieli przygotować propozycje spełniające te wymagania w zaledwie 6,5 godziny, zanim umieścili swoje prace na stronie internetowej konkursu. Zwycięzcy zostali ogłoszeni za pośrednictwem oficjalnego konta na Instagramie @rocachallenge, zaś uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się 22 października br. w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Projekty oceniało Jury złożone z uznanych profesjonalistów ze świata designu i architektury, w składzie:

 • Dorota Koziara – projektantka, artystka, architektka wnętrz, dyrektorka artystyczna i kuratorka wystaw, 
 • Marta Sękulska-Wrońska – Prezeska Oddziału Warszawskiego SARP, członkini Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów,
 • prof. Michał Stefanowski – projektant biura INNO+NPD i kierownik Katedry Projektowania na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,
 • Agnieszka Wasilewska – Prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Absolwentka Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego,
 • Joanna Dec-Galuk – Dyrektorka marketingu Roca Polska.

Projekty konkursowe oceniane były pod kątem dobrego połączenia funkcji z formą produktu, możliwości jego wyprodukowania, oryginalności zastosowanych rozwiązań, a także poprawy komfortu użytkowania.

Pierwsza nagroda: „BATHROOM STARTER KIT” – Natalia Hołoś i Anna Czapla z Politechniki Śląskiej

Po zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszeniami Jury postanowiło wybrać jako zwycięski projekt: „BATHROOM STARTER KIT”, przyznając nagrodę w wysokości 1000 EURO dla jego autorek: Natalii Hołoś i Anny Czapli – studentek Politechniki Śląskiej. Jury doceniło projekt za, jak podkreśliła jego członkini, Dorota Koziara: „Innowacyjny pomysł połączenia wszystkich elementów łazienki w spójny kompakt, jedno opakowanie, co pozwala na najbardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni transportu. Całość świetnie nadająca się do sprzedaży online. Dodatkowym atutem jest samo piękno projektu i zaproponowanie wariantów kolorystycznych”.

Pierwsza nagroda: „BATHROOM STARTER KIT” – Natalia Hołoś i Anna Czapla z Politechniki Śląskiej
Pierwsza nagroda: „BATHROOM STARTER KIT” – Natalia Hołoś i Anna Czapla z Politechniki Śląskiej
mat. prasowe

Druga nagroda: „RE:DESIGN DUPLO ONE” – Celina Glazik i Piotr Krzyżań z „W Punkt – design studio”

Drugą nagrodę, o wartości 700 EURO, przyznano projektowi: „RE:DESIGN DUPLO ONE”, przygotowanemu przez Celinę Glazik i Piotra Krzyżania z „W Punkt-design studio”. Jak uzasadnił prof. Michał Stefanowski, jest to: „Projekt teoretycznie mało atrakcyjny, właściwie niezauważalny, nie uwodzi formą i stylem. Dotyczy elementu niewidocznego dla użytkowników – zbiornika na wodę w toaletach wiszących. Tradycyjny zbiornik na wodę z tworzywa został w nim zastąpiony elastycznym workiem, który w transporcie jest płaski i nie zajmuje miejsca. Mądry i innowacyjny pomysł”.

Druga nagroda: „RE:DESIGN DUPLO ONE” – Celina Glazik i Piotr Krzyżań z „W Punkt – design studio”
Druga nagroda: „RE:DESIGN DUPLO ONE” – Celina Glazik i Piotr Krzyżań z „W Punkt – design studio”
mat. prasowe

Trzecia nagroda: „BOX-BATH” – Karolina Świstak

Trzecią nagrodę o wartości 400 EURO zdobył projekt „BOX-BATH”, stworzony przez Karolinę Świstak. Jak podkreśliła członkini Jury, Marta Sękulska-Wrońska: „Nagrodę przyznano za pomysł redukcji kubatury największego elementu wyposażenia łazienki, jakim jest wanna, w celu zwiększenia efektywności transportu, z jednakową atencją traktując walory estetyczne produktu, pozwalając na uzyskanie poetyckich aranżacji wnętrza z jego użyciem”.

Trzecia nagroda: „BOX-BATH” – Karolina Świstak
Trzecia nagroda: „BOX-BATH” – Karolina Świstak
mat. prasowe

Poza nagrodami głównymi Jury przyznało również 7 wyróżnień – otrzymali je:

 • Gabriela Kawińska z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (za projekt modułowej wanny wolno stojącej Lily),
 • Aleksandra Chmiel i Martyna Zawieja z „Martyna Zawieja Studio” (za projekt umywalki łazienkowej Omnis),
 • Agata Drożdż i Kalina Szyszka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (za projekt umywalki łazienkowej La Volée),
 • Marta Bukowska i Agata Wierzbowska z Politechniki Gdańskiej (za projekt baterii bezdotykowej Aslant),
 • Anna Gardziejewska i Marcin Winnicki (za projekt baterii Industria),
 • Zuzanna Telka i Jan Wilczak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (za projekt umywalki Misa),
 • Mateusz Dzieciuch (za projekt baterii prysznicowej DUVA).

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace będzie można obejrzeć na wirtualnej wystawie, dostępnej na stronie internetowej Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

                                                                                  ***

Organizowany przez Roca, wiodącą firmę zajmującą się produkcją, projektowaniem i dystrybucją produktów do łazienek, konkurs Roca One Day Design Challenge zachęca studentów oraz profesjonalnych projektantów i architektów poniżej 30. roku życia do zaprojektowania w ciągu jednego dnia nowych rozwiązań dla łazienek, które mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonej i świadomej przyszłości. Konkurs jest zgodny z Celami Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, kluczowymi dla każdego projektu realizowanego w dzisiejszych czasach.

Roca One Day Design Challenge odzwierciedla zaangażowanie firmy Roca we wspieranie talentów, innowacyjność i zrównoważony rozwój, mające na celu promowanie roli wzornictwa w wysiłkach zmierzających do stawienia czoła wyzwaniom naszego świata, takim jak kryzys klimatyczny i nowe realia społeczne. W związku z ograniczeniami pandemicznymi, III edycja Roca One Day Design Challenge odbyła się online, co umożliwiło realizację celów konkursu, jakimi są: zwrócenie uwagi na młode talenty oraz umożliwienie im rozwoju zawodowego pod okiem renomowanych ekspertów – członków Jury konkursowego.

Konkurs Roca One Day Design Challenge narodził się w Hiszpanii w 2012 roku i od tego czasu szybko rozprzestrzenił się na całym świecie. Pandemia koronawirusa dotknęła edycję wydarzenia zaplanowaną na 2020 rok, w związku z czym większość krajowych konkursów musiała został odwołana (wyjątek stanowi Portugalia, gdzie odbył się on z uwagi na wcześniejszy termin). W 2021 roku wydarzenie zrealizowane zostało już jednak w 10 krajach: Portugalii, Polsce, Rosji, Argentynie, Bułgarii, Malezji, Chinach, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Hiszpanii. W krajach, gdzie nie było możliwości zorganizowania wydarzenia na żywo, konkurs odbył się w formule online.

Więcej informacji o tegorocznych edycjach i zwycięzcach można znaleźć na stronie internetowej www.onedaydesignchallenge.net.

Polska edycja Roca One Day Design Challenge 2021 realizowana była pod patronatem instytucjonalnym Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej, odział Warszawa.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały redakcje: Architekturadzisiaj.pl, „Architektura&Biznes”, Architektura.info, „Budujemy Dom”, „Czas na Wnętrze”, „Cztery Kąty”, Decoartel.pl, „Decoration&Design”, „Design/Biznes”, Designalive.pl, Dobrzemieszkaj.pl, Domosfera.pl, Hometime.pl, InfoArchitekta.pl, „Living Room”, Propertydesign.pl, „Świat Rezydencji Wnętrz&Ogrodów”, „Weranda”.

  Więcej o:

Skomentuj:

Roca One Day Design Challenge 2021 zakończony – znamy zwycięzców III edycji konkursu!