Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skuteczne i szybkie czyszczenie pralki. Jak wyczyścić pralkę?

Redakcja

Czyszczenie pralki nie jest czynnością, którą wykonujemy często, niemniej jednak warto wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Nie wiesz, jak przeprowadzić czyszczenie pralki domowymi metodami? Przeczytaj.

Jak wyczyścić pralkę?
Jak wyczyścić pralkę?
photopixel/Shutterstock

Czyszczenie pralki domowymi sposobami

Poznaj domowe sposoby na czyszczenie pralki:

  • czyszczenie pralki octem,
  • czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki,
  • czyszczenie pralki sodą oczyszczoną,
  • czyszczenie pralki płynem do mycia naczyń,
  • czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym.

Oprócz dbania o czystość pralki w obrębie bębna, musimy jeszcze regularnie czyścić filtr pralki, znajdujący się na dole pralki. Warto też, najlepiej po każdym praniu, odchylić warstwę fartucha (kołnierza) pralki i sprawdzić, czy nie utknęła tam zagubiona skarpetka lub specjalna chusteczka do prania, jeśli takiej użyliśmy. W tym miejscu może się też gromadzić w pralce szlam, który częściowo odpowiada za nieprzyjemny zapach z wnętrza pralki. Do usunięcia tego zabrudzenia wystarczy wilgotna chusteczka lub zmoczona ściereczka.

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarek

Ubrania wrzucane do pralki są często przepocone lub zabrudzone ziemią, resztkami jedzenia, a także innymi substancjami pochodzenia organicznego. Pierzemy he zwykle w temperaturze 30 lub 40 stopni, co nie zapewnia usunięcia bakterii. Jeśli do tego zdarza nam się przechowywać w pralce odzież zamiast w koszu na pranie, nie powinniśmy się dziwić, że po pewnym czasie pojawia się nieprzyjemny zapach. Aby wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki, należy wrzucić dwie sztuki do pustego bębna, następnie ustawić temperaturę prania na 60 stopni i włączyć pralkę. Wnętrze pralki będzie czyste, a wysoka temperatura poradzi sobie z bakteriami, które się w niej zagnieździły.

Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona sprawdza się jako środek czyszczący w wielu różnych przypadkach. Najczęściej używamy jej w kuchni i łazience do usuwania kamienia i różnych silniejszych zabrudzeń z różnych powierzchni. Z pomocą sody oczyszczonej możemy też wyczyścić pralkę. Tym razem nie wrzucamy niczego do bębna pralki - sodę wsypujemy do przegródki na proszek i uruchamiamy cykl prania z temperaturą 90 stopni. W ten prosty sposób uda się odświeżyć pralkę, a przy okazji usuniemy kamień osadzający się na elementach, które są ciągle narażone na kontakt z wodą. Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną przeprowadzamy wsypując połowę zawartości miarki na proszek na jeden cykl.

Jak wyczyścić pralkę?
Jak wyczyścić pralkę?
ThamKC/Shutterstock

Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym?

Czyszczenie bębna pralki wykonamy też z użyciem kwasku cytrynowego. Wsypujemy kwasek cytrynowy do bębna pralki (w ilości 150 gramów) i uruchamiamy program prania na najdłuższy cykl z temperaturą 90 stopni. Tutaj również pozbędziemy się wszelkich mikrobów dzięki wysokiej temperaturze.

Jak wyczyścić pralkę octem?

Również ocet pozwoli wyczyścić pralkę szybko i w prosty sposób. Wystarczy do pojemnika na proszek wlać szklankę octu (jeśli to okaże się mało skuteczne, należy spróbować jeszcze raz, ale tym razem wlać dwie szklanki octu). Włączamy puste pranie przy temperaturze 90 stopni - ocet przy okazji pomoże odkamienić pralkę.

Regularne czyszczenie wnętrza pralki

Bez względu na to, czy planujemy wyczyścić pralkę domowymi sposobami czy wyczyścić pralkę gotową tabletką, przestrzegajmy regularnego czyszczenia. Urządzenia poddane ciągłemu działaniu wody są narażone na osadzanie kamienia. Odkamienianie pralki sprawi, że urządzenie będzie nam służyło dłużej, a jego praca będzie bardziej wydajna. Ponadto pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu, który potrafi "zatruć" atmosferę w całym mieszkaniu.

Również dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie pralki. Pamiętajmy, aby po każdym cyklu czyszczenia zostawić otwartą pralkę, aby jej wnętrze dokładnie wyschło. Warto też zostawiać drzwi pralki otwarte każdorazowo po zakończeniu cyklu prania - to pomoże w uniknięciu nieprzyjemnego zapachu.

Sprzątanie - co warto wiedzieć na temat czyszczenia pralki - i nie tylko? Zobacz także:

Jak wyczyścić pralkę?
Jak wyczyścić pralkę?
ReaLiia/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Skuteczne i szybkie czyszczenie pralki. Jak wyczyścić pralkę?