Sterowanie bezprzewodowe - radiowa instalacja zdalnego sterowania
Komfortowy dom, w którym żyje się wygodnie, bezpiecznie i oszczędnie jest marzeniem nas wszystkich. Inteligentne budynki wyręczają lub znacząco ułatwiają domownikom sterowanie różnymi urządzeniami i funkcjami. Jeśli jednak na etapie budowy domu lub dużego remontu nie została podjęta decyzja o instalacji „systemu domu inteligentnego” to nic straconego. Postaw na rozwiązania dostępne dla każdego wnętrza
Bezprzewodowe sterowanie
Bezprzewodowe systemy automatyki domowej to nowoczesne i wygodne narzędzia, za pomocą których można tworzyć „inteligentne” pomieszczenia o dowolnej wielkości.
Dzięki technologiom bezprzewodowym, możemy zwykły budynek zmienić w „inteligentny”. Nie trzeba tu dokonywać skomplikowanych napraw ani budować dodatkowej infrastruktury sieciowej. Sam proces jest nieco bardziej skomplikowany niż wymiana konwencjonalnego gniazdka elektrycznego lub przełącznika. Generalnie system automatyki domowej, czyli dom inteligentny, składa się z trzech głównych elementów: czujników, elementów wykonawczych oraz centralnego sterownika. Czujniki mają za zadanie zbierać informacje o stanie środowiska. To „nos”, „oczy” i „uszy” systemu inteligentnego domu. W tej chwili istnieje ogromna liczba różnych czujników - wilgotności, temperatury, dymu i zalania, poziomów CO2, czujników ruchu i objętości, czujników naruszenia obwodu, liczników energii elektrycznej.
Wiele firm na rynku oferuje elementy sterowania bezprzewodowego oparte na transmisji radiowej.
Tak prosta modernizacja istniejącej instalacji pozwala na rozbudowanie funkcji sterowania:
- ogrzewaniem
- ogrzewaniem podłogowym
- oświetleniem
- roletami
- bramami
Bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem
Mikroprocesorowe narzędzia automatyki pozwalają na skonfigurowanie wydajnego systemu ogrzewania budynku mieszkalnego, biura czy warsztatu. Zazwyczaj bezprzewodowy system sterowania ogrzewaniem obejmuje bezprzewodowe termostaty grzejnikowe ( regulatory temperatury ), a także sterowniki grzejnikowe. Te pierwsze umożliwiają regulację reżimu temperaturowego poszczególnych stref.
Nowoczesny bezprzewodowy system sterowania ogrzewaniem grzejnikowym pozwala na powiązanie ze sobą termostatów, głowic termicznych na grzejnikach, regulatora głównego, siłowników elektrycznych, pomp obiegu grzewczego oraz samego kotła.
Bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym
Zanim wybierzemy system sterowania, musimy zdecydować, na ile pomieszczeń-stref warunkowo podzielimy nasz system. Liczba stref jest równa liczbie termostatów pokojowych. W każdej strefie ogrzewanej termostat może sterować od jednego do 6 obiegów ogrzewania podłogowego, co oznacza, że do każdego zaworu termicznego na powrocie grzebienia podłączamy napęd termiczny. Wszystkie te siłowniki termiczne są połączone w jedną centralę (blok zacisków). Termostat pokojowy wysyła polecenie do jednostki przełączającej, aby włączyć / wyłączyć siłowniki termiczne w określonej strefie regulacji.
Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem
Oświetlenie dopasowane do potrzeb chwili, nie dość, że wygodniej to jeszcze bezpieczniej i oszczędniej. Podstawową i najczęściej wybieraną funkcją systemu bezprzewodowego jest zwiększenie ilości punktów sterowania oświetleniem. Zainstalowanie dodatkowych łączników przy łóżku w sypialni lub na dogodnej wysokości w pokoju dziecka, poprawi funkcjonalność i ułatwi nam życie. Wykorzystując w pełni możliwości systemu, możemy zaprogramować go tak, aby pracował w trybie łącznika czasowego. Dzięki temu w holach, korytarzach czy na schodach będzie bezpieczniej i wygodniej. Rozwiązanie doskonale sprawdzi się również do oświetlenia zewnętrznego.
Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem zewnętrznym
Oświetlenie bezprzewodowe to zestaw urządzeń służących do sterowania i sterowania poziomem oświetlenia w pomieszczeniach za pomocą pilota. Takie systemy były pierwotnie używane w dość drogich „inteligentnych domach”, ale dziś można je zainstalować nawet w zwykłym mieszkaniu. Takie systemy sterowania oświetleniem są łatwe do samodzielnego zainstalowania i skonfigurowania i cechuje je niezawodność i trwałość. Można je stosować w obiektach dowolnego typu (mieszkalnych, biurowych, przemysłowych, handlowych i innych).
Bezprzewodowe sterowanie roletami
Łącznik roletowy przy drzwiach – a może przy oknie?
Czasami dopiero w trakcie użytkowania pomieszczeń jesteśmy w stanie ustalić, gdzie jest optymalne miejsce dla punktu sterowania. Chcemy z łatwością dostosować ilość wpadających promieni słonecznych w ciągu dnia, a wychodząc z domu szybko zabezpieczyć wszystkie okna opuszczając rolety jednym przyciskiem. Dzięki wykorzystaniu technologii komunikacji radiowej do sterowania roletami, nadajniki możemy przenosić w dowolnym czasie eksploatacji budynku. Jego moduł wykonawczy przeznaczony jest do sterowania zarówno roletami jak i innymi urządzeniami napędzanymi silnikiem elektrycznym.
Bezprzewodowe sterowanie bramami
Goście zawsze mile widziani.
Moduły wykonawcze idealnie nadają się do urządzeń pracy takich jak bramy wjazdowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy otworzyć bramę z dowolnego pomieszczenia mającego okno z widokiem na wjazd do posesji.
Łączniki (nadajniki) bezprzewodowe do serii Sonata współpracują również z systemami Exta Free firmy Zamel oraz F&Wave firmy F&F, firmami które od dłuższego czasu postrzegane są jako niekwestionowani liderzy dostarczający na rynek radiowe systemy inteligentnego domu.
Sterowanie bezprzewodowe przy użyciu radiowego systemu sterawania - zalety
Instalacja radiowego systemu sterowania jest szybka, prosta i całkowicie bezinwazyjna. Nie ma konieczności kucia ścian, układania kabli, nie ma nawet potrzeby wykuwania puszki instalacyjnej. Proponowane przez firmy zestawy łączników bezprzewodowych składają się z dwóch elementów:
• nadajnika (w formie łącznika natynkowego)
• modułu wykonawczego (montowanego w puszce podtynkowej lub przy odbiorniku)
System zasilany jest baterią wmontowaną w łącznik, a jej przewidywana żywotność to wiele lat bezawaryjnej i stabilnej pracy. System jest modułowy i może być uzupełniany o kolejne funkcje. Sterowanie nawadnianiem, wentylacją czy cyrkulacją ciepłej wody użytkowej to tylko kilka przykładów z olbrzymiej gamy zastosowań, których ilość ogranicza jedynie pomysłowość użytkownika
- Więcej o:
Rozwiązania smart w domu – co wybrać i od czego zacząć?
Smart Home i technologia w budownictwie – mieszkaj ekologicznie i wygodnie
Wnętrze domu dopasowane do Twoich potrzeb z Somfy
Efektywność energetyczna: Nowe priorytety społeczne
Czy rozwinięta technologia inteligentnych domów odmieni życie seniorów?
Sterowanie bezprzewodowe - radiowa instalacja zdalnego sterowania
Dom z kontrolą dostępu
Rolety zewnętrzne - co warto o nich wiedzieć?