Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl francuski we wnętrzach

Tekst: Edyta Jabłońska

Niewymuszona elegancja, poszanowanie tradycji, szczypta nowoczesności, zamiłowanie do sztuki oraz zabytkowe wnętrza – to składniki, które użyte w odpowiedni sposób tworzą dzisiejszy styl francuski, a właściwie jego paryską odmianę.

Styl francuski we wnętrzach
Styl francuski we wnętrzach
Moodworks

Miłość do pięknych, przestronnych i jasnych wnętrz Francuzi pielęgnują w sobie od wieków. Wystarczy wspomnieć Ludwika XIV, który budując Wersal, a w nim m.in. ogromną, słoneczną Salę Lustrzaną, pokazał, jak wiele można poświęcić, by żyć w wyjątkowych wnętrzach. Tym tropem poszedł inny znany Francuz – Napoleon III, który marzył o przebudowie Paryża. Tego zadania podjął się w drugiej połowie XIX w. baron Georges-Eugène Haussmann. W rezultacie powstały nie tylko szerokie arterie, ogromne pałace czy piękne parki, ale też kamienice z przestronnymi, wysokimi wnętrzami, wyposażonymi w równie duże okna, które zapewniały dostęp światła do mieszkań. Wizja Haussmanna pod tym względem była ściśle określona – chciał zapewnić Paryżanom wyjątkowe wnętrza, nie tylko pełne światła, ale też dekoracyjnej stolarki, pięknych sztukateryjnych zdobień i równie ozdobnych kominków czy pieców. To właśnie te wnętrza są punktem wyjścia do powstania stylu francuskiego, a ściślej mówiąc paryskiego.

Styl francuski w aranżacji wnętrz
1. Krzesło 24/K, drewno bukowe i tkanina, 50 x 58 cm, wys. 98 cm, od 1332 zł, rad-pol.com.pl 2. Lustro Grand Porto, szkło i płyta MDF, 50 x 80 cm, 1469 zł, gieradesign.pl 3. Fotel Fulu, tkanina, 80 x 73 cm, wys. 67 cm, od 3299 zł, nobonobo.pl 4. Rzeźba Memorabilia Mvsevm Head, proj. Marcantonio, porcelana, 37 x 27 cm, 1124 zł, fabrykaform.pl
Fot. producenci

Od antyku do współczesności

W początkowej fazie wnętrza te urządzano z ogromnym poszanowaniem dorobku przodków. W swoich inspiracjach sięgano daleko, zarówno wstecz, jak i pod względem geograficznym, tak więc inspirowano się antykiem i orientem. Jednak największą popularnością cieszyła się dużo późniejsza era, a mianowicie barok i jego europejski dorobek. To właśnie bogate wzornictwo znalazło odzwierciedlenie w paryskich mieszkaniach. Z biegiem lat ich właściciele dodawali współczesne elementy, nowoczesne meble i sztukę, nie rezygnując jednak z tradycyjnego wyposażenia czy oryginalnych elementów architektonicznych – sztukaterii, stolarki i drewnianych podłóg. W ten sposób współczesne paryskie wnętrza połączyły historię z teraźniejszością. Wiele lat tradycji wykształciło w tym narodzie wyjątkową łatwość w tworzeniu idealnych zestawień, więc ich swoisty eklektyzm pozbawiony jest kiczu, a zachwyca elegancją i dobrym smakiem.

Styl francuski we wnętrzach
Urządzając wnętrze w stylu francuskim w mieszkaniu pozbawionym odpowiednich przewodów, można postawić dekoracyjny portal kominowy. Po wypełnieniu jego wnętrza świecami, efekt będzie jeszcze lepszy.
westwing.pl

Główne elementy stylu francuskiego

W tym stylu najważniejsze jest wnętrze – przestronne i wysokie, ozdobione klasyczną stolarką drzwiową i okienną, sztukaterią, marmurowym kominkiem lub kaflowym piecem, koniecznie z drewnianą podłogą ułożoną we wzór chevron, kratkę lub mozaikę. Najłatwiej więc wprowadzić francuski szyk do zabytkowej kamienicy, gdzie te elementy zostały zachowane lub można je odtworzyć. Kolejnymi niezbędnymi składnikami są meble i dodatki nawiązujące do stylistyki minionych wieków, zwłaszcza barokowej. W ich doborze należy jednak zachować umiar – to nie jest wnętrze rodem z muzeum, wręcz przeciwnie nowoczesne meble są nieodzowne. I tak obok stolika z ludwikowskimi nóżkami może stanąć współczesna, minimalistyczna sofa lub dizajnerski fotel. Oczywiście wszystkie te elementy powinny być wykonane z dbałością o szczegół i z materiałów najlepszej jakości, bo to właśnie one są wizytówką francuskich wnętrz. Podobnie jak sztuka, której również nie może zabraknąć, wszak Paryż od wieków przyciągał wszelakiej maści artystów i szczycił się tym, że właśnie tu chcą tworzyć.

Styl francuski we wnętrzach
Żeliwne schody wg projektu z XIX wieku, pomimo industrialnego charakteru, idealnie wpisują się we wnętrze z tego samego okresu. Charakteru stylizacji dodają też współczesne meble.
Galeria Wnętrz Domar/Remos Exclusive Doors

Barwy paryskich kamienic

Mając w pamięci fakt, że paryskie wnętrza są pełne światła, łatwo się domyśleć, że ich kolorystyka oscyluje wokół jasnych barw. Zarówno ściany, jak i sufity powinny być pomalowane na kolory biały, szary lub beżowy. Wraz z drewnianą podłogą tworzą one punkt wyjścia do całej kolorystyki, która jedynie w niewielkich detalach odchodzi od tej palety barw. Dopuszczalne jest więc wprowadzenie ciemniejszych kolorów, ale tylko na tych elementach wnętrza, które chcemy podkreślić, np. wyszukanym meblu, pięknych lampach, obrazach czy rzeźbach. Odrobinę szyku natomiast można dodać, wprowadzając złote detale.

Styl francuski we wnętrzach
Współczesne wyposażenie będzie pasowało do zabytkowych wnętrz, pod warunkiem że wybierzemy przedmioty wykonane ze materiałów charakterystycznych dla stylu paryskiego, np. lampę z kloszem z miękkiej tkaniny bouclé.
duolla.pl

Naturalne materiały

Dobra jakość i poszanowanie tradycji mają wpływ na dobór materiałów, które w większości pochodzą z naturalnych źródeł. Nie stosujemy tu imitacji. Również tkaniny warto wybierać naturalne, np. jedwab, wełnę i bawełnę. Liczy się też ich wygląd, więc wybierajmy miękkie materiały – aksamit czy bouclé.

To duże, jasne, reprezentacyjne wnętrze. Tutaj mieszkańcy zapraszają gości, więc w centralnym jego punkcie warto urządzić wygodną strefę wypoczynkową. Mogą ją tworzyć współczesne meble z miękkimi siedziskami, utrzymane w jasnej kolorystyce. W tym wnętrzu nie powinno zabraknąć kominka, więc jeśli chcesz stworzyć salon w stylu francuskim, a nie masz podłączonej odpowiedniej instalacji, ustaw portal kominkowy, a do środka wstaw świece. W salonie istotną rolę pełni też oświetlenie, a najbardziej spektakularna powinna być dekoracyjna lampa wisząca w centralnym punkcie sufitu. Dodatkowe światło może padać z ustawionych tu i ówdzie lamp stołowych oraz kinkietów. Warto też wprowadzić do wnętrza stylizowany detal lub prawdziwy antyk. Może to być mebel lub np. postarzany dywan.

Styl francuski we wnętrzach
1. Kominek Maurice, drewno, 130 x 25 cm, wys. 130 cm, 2080 zł, dekoria.pl 2. Lampa Crown, metal i szkło, śr. 70 cm, 2895 zł, markslojd.pl 3. Sofa Melva, tkanina, 319 x 196 cm, wys. 75 cm, 10279 zł, westwing.pl
Fot. producenci
Styl francuski we wnętrzach
Plakat Paryskie Okno, papier, 50 x 70 cm, 109 zł, posterstore.pl
posterstore.pl

Sen o Paryżu

Oprócz elegancji wnętrze to powinna charakteryzować przytulność, więc niezbędne są tkaniny. W oknach należy powiesić firany i zasłony, koniecznie od samego sufitu, aż do podłogi (mogą nawet na niej leżeć). Łóżko z tapicerowanym zagłówkiem warto zaścielić atłasową pościelą, a na podłodze położyć dywan. Podobnie jak w salonie i tu nie może zabraknąć na ścianach sztukaterii, obok której można powiesić stylizowane kinkiety. Obowiązkowym wręcz elementem jest toaletka, która może być klasycznym lub bardzo współczesnym meblem.

Styl francuski we wnętrzach
Idealnie urządzona sypialnia w stylu paryskim powinna zawierać wszystkie podstawowe jego założenia, m.in. sztukaterię na ścianach, drewnianą podłogę ułożoną w jodełkę, ozdobny żyrandol i koniecznie łóżko z miękkim zagłówkiem, np. model Rio.
Home Conect/Senpo
Styl francuski we wnętrzach
1. Łóżko Verdi, szer. pow. spania 160 cm, od 10213 zł, rad-pol.com.pl 2. Kinkiet Grimsby, metal, 26 x 31,5 cm, 359 zł, markslojd.pl 3. Szafka Beyla, drewno, 53 x 62 cm, 1299 zł, westwing.pl
Fot. producenci
Styl francuski we wnętrzach
Dbanie o swój wygląd to domena francuskich kobiet, więc w sypialni nie może zabraknąć toaletki. Warto do niej dobrać lustro w ozdobnej ramie oraz wygodne krzesło.
Geberit/Musiał Studio

Kuchnia z nutą retro

Stylistyka tego wnętrza musi korespondować z resztą mieszkania. Tu również dominuje niewymuszona elegancja. Klasyczne meble mogą być wyposażone we fronty przypominające zdobienia sztukateryjne. Warto też wprowadzić elementy retro, czerpiąc przy tym ze wszystkich minionych epok, nawet tych bliższych nam czasowo, jak wiek XX. We francuskiej kuchni nie może zabraknąć elementów dekoracyjnych, dlatego zarówno armatura, jak i oświetlenie, a nawet uchwyty meblowe powinny być dobrze do siebie dobrane i tworzyć spójną całość.

Styl francuski we wnętrzach
Proste, minimalistyczne meble i oświetlenie warto połączyć z ozdobnymi uchwytami, armaturą oraz obrazami.
M.A. Kolektyw
Styl francuski we wnętrzach
1. Lampa Carlo, metal, śr. 80 cm, 849 zł, Salony Agata 2. Bateria Essence, kąt obrotu 360 st., wys. 34,8 cm, na zamówienie, grohe.pl 3. Czajnik elektryczny K17CLIN, poj. 1,7 l, 279 zł, gorenje.com
Fot. producenci
Styl francuski we wnętrzach
Fronty szafek kuchennych z płycinami przypominającymi sztukaterię zdobiącą ściany salonu oraz złote dodatki (oświetlenie, uchwyty, armatura oraz dekoracyjna rzeźba) tworzą elegancją, wysmakowaną całość.
Kamińska Stańczak Design

Luksusowa łazienka

Idealną sytuacją jest taka, gdy na to wnętrze możemy przeznaczyć duże pomieszczenie z oknem i z charakterystycznymi elementami architektonicznymi. Wówczas stworzenie luksusowego salonu kąpielowego z centralnie ustawioną wanną nie będzie trudne do zrealizowania. Gdy nie ma się do dyspozycji takiego wnętrza, warto styl francuski wprowadzić za pomocą standardowego wyposażenia, np. stylizowanej armatury, klasycznego oświetlenia, dekoracyjnej mozaiki. W takim wnętrzu można też powiesić jedno duże lustro lub dwa mniejsze, które nie tylko udekorują łazienkę, ale też optycznie ją powiększą.

Styl francuski we wnętrzach
Francuzi wykorzystują zastane elementy architektoniczne, podkreślając je i wygodnie zagospodarowując. Tutaj w ozdobnym wykuszu postawiono wannę wolno stojącą, do której dobrano stylizowaną armaturę (z tej samej kolekcji są baterie umywalkowe).
f-design.pl
Styl francuski we wnętrzach
Urządzając łazienkę, warto sięgnąć do stylistyki ubiegłych wieków, również XX. Nie można też zapomnieć o kolorystyce, w której ważną rolę gra kolor złoty. Musiał Studio, Geberit
Geberit
Styl francuski we wnętrzach
1. Bateria umywalkowa 1926, dwuuchwytowa, 4512,60 zł, kludi.com 2. Dozownik na mydło Antica, metal i szkło, 247,23 zł, ferro.pl 3. Bateria wannowa Lacrima, wolno stojąca, 2865 zł, f-design.pl
Fot. producenci
Styl francuski we wnętrzach
Dbałość o detal powinna przejawiać się również w doborze wyposażenia toalety, tu np. wybrano przycisk od spłuczki z elementami złocenia.
M.A. Kolektyw, Geberit
Styl francuski we wnętrzach
Lustro Songe, szkło i plastik, 130 x 91 cm, 349 zł, ikea.pl
ikea.pl
    Więcej o:

Skomentuj:

Styl francuski we wnętrzach