Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl Hampton: przedpokój

Redakcja/C

Jeśli nie masz szczęścia mieszkać blisko morza, ale nie możesz bez niego żyć, sugerujemy wprowadzenie wystroju wnętrz odzwierciedlającego klimat plaży. Możesz to łatwo zrobić aranżując przedpokój w stylu Hampton - z tego artykułu dowiesz się, jak tego dokonać.

Styl hampton: przedpokój
Ściany, w przeciwieństwie do typowych domów plażowych, są elegancko wykończone sztukaterią, tapetami albo boazerią.
Fot. Michał Mutor

W stylu Hamptons - skąd fascynacja tą estetyką?

Styl Hampton, podobnie jak jego nazwa, wywodzi się z domów zbudowanych w Hamptons, przez grupę zamożnych społeczności z Long Island w stanie Nowy Jork. Opierając się na znaczeniu otaczającego nadmorskiego środowiska, projekt w stylu Hampton stał się uosobieniem życia nad morzem, relaksującego, ale eleganckiego.

W stylu Hamptons - skąd fascynacja tą estetyką?

Styl Hampton, podobnie jak jego nazwa, wywodzi się z domów zbudowanych w Hamptons, przez grupę zamożnych społeczności z Long Island w stanie Nowy Jork. Opierając się na znaczeniu otaczającego nadmorskiego środowiska, projekt w stylu Hampton stał się uosobieniem życia nad morzem, relaksującego, ale eleganckiego.

East Hampton: połączenie luksusu i domku na plaży

Styl Hampton jest natychmiast rozpoznawalny dzięki wspaniałemu wyglądowi i spokojnemu, ale wyrafinowanemu wystrojowi wnętrz. Wewnątrz nacisk kładziony jest na: wypełniony światłem otwarty plan, neutralną paletę kolorów, naturalne materiały i tekstury, wysokie sufity, drzwi w stylu Shaker, granatowe odcienie, warstwowe miękkie meble i wysokiej jakości meble. W przypadku przedpokoju drewniane deski podłogowe są czasami używane do tworzenia wykończeń, przy czym najpopularniejszym wyborem jest naturalne drewno dębowe.

Możesz również użyć odsłoniętych belek drewnianych, kontrastując ściany z bielą i jasnymi kolorami. Należy zadbać o używanie wielu lnianych zasłon, wełnianych zasłon, poduszek, tkanych dywanów itp.

Przedpokój Hampton: jakie kolory pasują do takiego wnętrza?

Hampton stawia na neutralne palety, takie jak biel, krem, żółć i zieleń. Ta neutralna paleta tworzy wrażenie lekkości i świeżości, ponieważ pozwala oświetlić dom naturalnym i odbijającym światło światłem. Jednak zgodnie z marynistycznym nastrojem, w przedpokojach w stylu Hampton mogą występować odcienie niebieskiego, a także okazjonalnie jasne odcienie brązu.

Wnętrze w stylu Hampton. Jakie materiały powinny się w nim pojawić?

Biorąc pod uwagę fakt, że wystrój Hampton opiera się na naturze, nie jest niespodzianką, że styl bazuje na wykorzystaniu trwałych materiałów (m. in. w dodatkach). Przedpokoje są często wyposażone w takie materiały, jak drewno (takie jak odsłonięte belki stropowe, drewniane deski podłogowe), kamień, skóra (lub ekoskóra, jeśli wolisz), len, wełna, bawełna, rattan/wiklina, lina, drewno i szkło. Jeśli szukasz oświetlenia, to rozważ lampy wiszące z wikliny i rattanu, które dodają charakteru pomieszczeniu. Dobrym pomysłem będzie wybór opraw zewnętrznych wykonanych z trwałych i mocnych materiałów, takich jak stal nierdzewna. Chociaż stal nierdzewna nie ulega biodegradacji, jak niektóre inne materiały, takie jak len i bawełna, jest wystarczająco mocna, aby wytrzymać próbę czasu i może być poddawana recyklingowi.

Światło we wnętrzu: przedpokój w stylu Hampton

Biorąc pod uwagę nacisk kładziony na naturalne światło, zalecamy zainwestowanie w wysokiej jakości szklane oprawy. Szklane elementy wyposażenia, takie jak szklany żyrandol, nie tylko tworzą wyrazisty efekt, ale także przepuszczają światło z otoczenia. Lampy wiszące lub kinkiety z metalową klatką (wykończenia z antycznego mosiądzu, matowa czerń itp.) dodają marynistycznego charakteru i mogą stanowić interesujący wizualny kontrast w stosunku do zwykłych neutralnych palet i materiałów. Polecamy również szukać do przedpokoju mebli i artykułów gospodarstwa domowego wykonanych z surowców wtórnych, takich jak drewno, które długo leżało w wodzie, muszle itp.

Jeśli chcesz wykorzystać przedpokój jako element przestrzeni społecznej, zalecamy zastosowanie oświetlenia warstwowego. W przestrzeniach takich jak salon, jadalnia czy kuchnia warto zainwestować w oprawy oświetlenia ogólnego, które wypełnią pomieszczenie światłem. Do przedpokoju pasuje też oświetlenie akcentujące, takie jak pleciona zawieszka z wieloma kloszami, szklane lampy jako element artystyczny lub nietypowa drewniana lampa wisząca na klatce schodowej, lub w przedpokoju. Te przedmioty przyciągną uwagę twoich gości i same w sobie staną się tematem rozmów. Jeśli naprawdę chcesz, aby twoja przestrzeń była wyjątkowa, wybierz żarówki z możliwością przyciemniania lub nawet inteligentne żarówki LED, które pozwolą dostosować przestrzeń do twojego nastroju i atmosfery.

Jeśli wolisz bardziej marynistyczny styl, wybierz lampy wykonane z metalu i z użyciem plecionych lin, imitujących liny żeglarskie, w połączeniu z gołymi żarówkami, który zwraca uwagę odważnym i oversizowym lookiem. Na zewnątrz domu polecamy mocne i trwałe lampy wykonane ze szkła i metalu w czarnym wykończeniu dla uzyskania industrialnego wyglądu.

Dlaczego aranżacje w stylu Hamptons są tak popularne?

Neutralny, relaksujący, a jednocześnie luksusowy charakter stylu Hampton jest tym, co czyni go tak popularnym. Wykorzystując materiały, takie jak rattan, drewno i szkło, oraz skupiając się na płynnym przejściu od natury do domu, styl ten jest wskazany dla wszystkich miłośników nadmorskiego klimatu. Styl Hampton jest wyrafinowany, ale nie przesadnie śmiały ani ostentacyjny i jako taki jest bardziej ponadczasowym niż modnym projektem.

Ponadto dzięki neutralnemu wyglądowi i palecie jest dostępny we wszystkich przedziałach cenowych i możesz łatwo uzyskać ten styl w swoim wnętrzu bez przekraczania budżetu. Jeśli szukasz artykułów żeglarskich z ograniczonym budżetem, poszukaj na lokalnych lub zabytkowych targowiskach. Skorzystaj też z używanych mebli rattanowych lub wiklinowych, neutralnych draperii lub mebli tapicerowanych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Styl Hampton: przedpokój