Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styrodur –skuteczna izolacja

MK

Styrodur to polistyren ekstrudowany, w skrócie XPS. Służy głównie do ocieplania budynków. To alternatywa dla styropianu, wełny mineralnej czy innych materiałów o podobnych właściwościach.

Styrodur
Styrodur
SHUTTERSTOCK.COM

Styrodur – co to jest?

Styrodur składa się ze spienionego polistyrenu. Wykorzystuje się go głównie do izolacji termicznej przegród budowlanych. Dzięki ścisłej strukturze, składającej się z niewielkich, zamkniętych komórek, odznacza się on doskonałymi właściwościami termicznymi – współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi około 0,030 W/(mK). Jest też wytrzymały i niemal nienasiąkliwy.

Styrodur XPS to uniwersalny materiał budowlany, który wykorzystywany jest nie tylko do ocieplania, ale też do ich ochrony przed wilgocią. Styrodur najczęściej używany jest do zabezpieczenia ścian fundamentowych oraz piwnicznych, a także do izolacji podłogi na gruncie. Bywa też szalunkiem traconym podczas wykonywania płyt fundamentowych. Czasem znajduje zastosowanie na skośnych połaciach dachu, na przykład jako izolacja nakrokwiowa.

Styrodur - ocieplenie fundamentów
Styrodur - ocieplenie fundamentów
SHUTTERSTOCK.COM

Styrodur – grubości

Polistyren ekstrudowany, przeznaczony do ocieplania przegród budowlanych, dostępny jest w płytach różnej grubości: 20, 30, 40, 50, 60, 80, 100, 120, 150 mm. Płyty najczęściej mają wymiary 600 x 1250 mm. Współczynnik przewodzenia ciepła lambda w przypadku płyt o grubości 20 mm wynosi 0,032 W/(mK), grubości 150 mm – ≤ 0,036 W/(mK).

XPS przeznaczony do budownictwa może też mieć inną formę, na przykład styrodur pod drzwi balkonowe oraz styrodur pod drzwi wejściowe są to specjalne gotowe profile, które wykorzystuje się w tzw. ciepłym montażu stolarki otworowej.

Płyty XPS
Płyty XPS
SHUTTERSTOCK.COM
Płyty XPS
Płyty XPS
SHUTTERSTOCK.COM

Styrodur czy styropian? Co cieplejsze?

Styrodur to materiał powstający ze spienionego polistyrenu, składający się z bardzo małych, przylegających do siebie komórek. Struktura styroduru jest prawie jednorodna, powierzchnia gładka, a zamkniętokomórkowy charakter nadaje temu materiałowi cechy bardzo niskiej nasiąkliwości oraz dużej gęstości i twardości.

Na ogół płyty XPS są kolorowe, dostępne o wykończeniu: szorstkim, waflowym, gładkim, a także szorstkim lub gładkim z rowkami. Styropian jest biały lub grafitowy.

Styrodur jest twardszy niż styropian. Styrodur jest bardzo odporny na ściskanie i odkształcenia. Ma też lepsze właściwości ciepłochronne - odznacza się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ, który wynosi od 0,027 do 0,040 W/(mK). Pod względem izolacyjności cieplnej styrodurowi dorównuje styropian grafitowy.

Styrodur jest niemal nienasiąkliwy – nasiąkliwość wynosi 0,5-1,5%, przy długotrwałym zanurzeniu w wodzie. Nasiąkliwość styropianu wynosi do 5%, pod warunkiem że nie jest narażony na długotrwale zawilgocenie.

 

Jak ciąć styrodur?

Styrodur można ciąć brzeszczotem z bardzo małymi ząbkami, choć i wtedy na krawędzi płyt po obróbce pojawią się małe kulki. Przy szybkich ruchach piły brzeszczot może się też rozgrzać, doprowadzając do pofalowania ciętej krawędzi.

Do cięcia styroduru na skalę przemysłową wykorzystuje się ploter termiczny, który pozwala precyzyjnie obrabiać nawet duże elementy o skomplikowanych kształtach. Do cięcia na budowie odpowiedni będzie nóż termiczny z regulacją temperatury roboczej od 100 do 450 (styrodur, w zależności od rodzaju, może topić się w różnych temperaturach). Nóż do cięcia styroduru i nóż do cięcia styropianu to zwykle dwa różne narzędzia, choć modele bardziej uniwersalne, z szerszym zakresem regulacji, dadzą sobie radę z obydwoma materiałami.

Pojedyncze elementy można wycinać drutem oporowym oprawionym w lutownicę.

 

Styrodur modelarski

Styrodur modelarski to niezastąpiony materiał w profesjonalnym modelarstwie, w którym wykonuje się na przykład makiety architektoniczne. Jest bardziej lekki i miękki niż standardowy styrodur XPS, dlatego sprawdza się w modelarstwie.

Cienkie arkusze o grubości od 1 do 20 mm nadają się do tworzenia budynków – ze styroduru modelarskiego można wykonać ściany, mury, podłogi czy domki dla lalek. Jest łatwy w obróbce i plastyczny, a przy tym wytrzymały. Można go malować na dowolny kolor i bez problemu łączyć z innymi materiałami.

Makieta osiedla
Makieta osiedla
SHUTTERSTOCK.COM
    Więcej o:

Skomentuj:

Styrodur –skuteczna izolacja