Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sucha zabudowa w łazience - najczęściej popełniane błędy?

Materiały prasowe

Budowa i renowacja łazienki to prace remontowe w domu, które są zarówno kosztowne, jak i wymagające. Łazienka jest pomieszczeniem, które wymaga szczególnej uwagi ze względu na jej ograniczony rozmiar i podatność na wilgoć. Jak zatem uniknąć błędów podczas wykonywania suchej zabudowy w łazience?

Sucha zabudowa w łazience
Sucha zabudowa w łazience
Fot. Ultrament

Sucha zabudowa polega na wykorzystaniu materiałów, takich jak płyta budowlana, do szybkiego, prostego i pewnego stworzenia konstrukcji w łazience. Prace te nie są skomplikowane, ale warto poznać podstawy budownictwa, aby uniknąć potencjalnych problemów podczas remontu lub podczas użytkowania łazienki w przyszłości.

Wybór niskiej jakości materiałów budowlanych

Podczas budowy lub remontu łazienki kluczowym krokiem jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Materiały te mają wpływ nie tylko na ostateczny wygląd wizualny, ale przede wszystkim na trwałość konstrukcji.

Konieczne jest, aby użyte materiały były w pełni odporne na działanie wody, zapobiegały rozwojowi pleśni i grzybów oraz, w przypadku podłóg z ogrzewaniem podłogowym, zapewniały izolację termiczną.
WAŻNE!

Komfort wykonywania prac budowlanych ma także duże znaczenie, szczególnie podczas remontu. Dlatego warto wybrać nowoczesne materiały, które cechują się wysoką trwałością, niską wagą i łatwością obróbki.

Nieprawidłowo przygotowane podłoże

Niezależnie od tego, czy w łazience zostaną zastosowane tradycyjne płytki ceramiczne czy bardziej nietypowe rozwiązania, takie jak naturalne drewno, cegła przemysłowa, tynk dekoracyjny czy tapeta, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Żadna powierzchnia nie zapewnia całkowitej ochrony przed wodą – dotyczy to zarówno ścian, jak i podłóg. Dlatego istotne jest, aby użyć materiału, który zabezpieczy zarówno podłoże, jak i okładzinę przed potencjalnym uszkodzeniem, zwłaszcza w obszarach narażonych na wilgoć, takich jak ściany prysznica czy podłoga w okolicy wanny.

Najczęściej stosowanymi materiałami pod okładziny ceramiczne, tynki dekoracyjne czy farby są płyta gips-kartonowa, płyta cementowa i płyta budowlana. W przypadku dwóch pierwszych materiałów, konieczne jest odpowiednie zagruntowanie powierzchni i, w przypadku obszarów wilgotnych, zastosowanie hydroizolacji.

Płyta budowlana stanowi gotowe podłoże do bezpośredniego nakładania płytek, eliminując potrzebę gruntowania powierzchni i gwarantując wodoodporność. 

Brak odpowiednich linii pionowych i poziomych

Przed nałożeniem okładziny na dowolną powierzchnię konieczne jest jej odpowiednie wyrównanie. Prace te można przyspieszyć, stosując masę wyrównującą, jednak jest to czasochłonne. Płyta budowlana może stanowić wygodne rozwiązanie, ponieważ po jej zamocowaniu do różnych powierzchni za pomocą kleju lub mechanizmów montażowych (takich jak wkręty i podkładki) zapewnia płaską i wytrzymałą podstawę. Nie wymaga to specjalistycznego sprzętu ani wiedzy budowlanej, a narzędzia, takie jak nóż do cięcia lub piła do cięcia płyt, są łatwo dostępne.

Wyrównywanie podłóg płytą budowlaną
Wyrównywanie podłóg płytą budowlaną
Fot. Ultrament

Zabudowa wanny

Podczas remontu łazienki często konieczna jest obudowa wanny. Można to zrobić za pomocą płyty budowlanej lub bloków betonowych. Bloki te są ciężkie i wymagają dodatkowych prac, takich jak formowanie w przypadku wanien o nietypowych kształtach, gruntowanie i nakładanie hydroizolacji. Wymaga to znacznie więcej czasu na przygotowanie powierzchni pod okładziny. Przy użyciu płyty budowlanej można zaoszczędzić czas i minimalizować sprzątanie, ponieważ płyty te nie generują kurzu podczas cięcia i nie wymagają dodatkowych prac, takich jak szlifowanie, gruntowanie czy zabezpieczenie hydroizolacją.

Warto jednak pamiętać, że niezależnie od wyboru materiału pod wannę, konieczne jest użycie hydroizolacji pod nią. Folie hydroizolacyjne w płynie są najczęściej stosowane do zabezpieczenia przed ewentualnymi awariami instalacji i zalaniem.

Źle zagospodarowana przestrzeń

Czasami estetykę łazienki mogą zakłócać widoczne elementy wodno-kanalizacyjne. Rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych profili narożnikowych, które można zamontować mechanicznie za pomocą wkrętów i podkładek lub kleju i uszczelniacza. Profili narożnikowych używa się do wykończenia dowolnych okładzin.

Innym sposobem na efektywne wykorzystanie przestrzeni w łazience jest budowa prostych ścianek działowych za pomocą płyty budowlanej, eliminując konieczność stosowania zaawansowanych konstrukcji nośnych. Warto jednak pamiętać o wzmocnieniach w miejscach połączeń oraz stosować siatkę wzmacniającą.

Zrozumienie podstaw budownictwa i posiadanie odpowiednich materiałów umożliwia każdemu przeprowadzenie remontu lub budowy trwałej i nowoczesnej łazienki. Nie jest to proces wymagający specjalistycznego sprzętu ani ogromnego doświadczenia – kluczowe jest użycie jakościowych materiałów oraz zaangażowanie i chęć do nauki.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sucha zabudowa w łazience - najczęściej popełniane błędy?