Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Architekci radzą - wydzielenie sypialni w mieszkaniu

Justyna Burdow-Gołoś, Krzysztof Radzanowski

Jesteśmy czteroosobową rodziną, mamy mieszkanie o powierzchni 45,9 metrów kwadratowych. Chcemy wydzielić dla nas trzecią, oddzielną sypialnię, obecnie tę funkcję pełni pokój dzienny – przechodni. Jest to mało komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza że mamy dwoje dorastających dzieci (córkę i syna). Iwona z Warszawy

Projekt naszego czytelnika
Projekt naszego czytelnika
archiwum redakcji

Rozwiązanie Justyny Burdow-Gołoś

Podstawowa modyfikacja w przypadku tego mieszkania polega na przeniesieniu części kuchennej do dużego pokoju i urządzeniu w dawnej kuchni sypialni dla rodziców. Aby była możliwość podłączenia zlewu w nowej kuchni, został on umieszczony tuż obok ściany łazienkowej, w małej odległości od pionów kanalizacyjnych. Kuchnia stała się pomieszczeniem przechodnim więc – aby ukryć widoczne na co dzień szafki kuchenne – część blatów roboczych można zamykać wysokimi, składanymi drzwiami. Należy pamiętać, aby do pokoju dziennego, który jest połączony z kuchnią, przeprowadzić z dawnej kuchni kratkę do wentylacji grawitacyjnej. Część dzienna dużego pokoju oddzielona jest od aneksu kuchennego ścianką, przy której stoi stół, a nad nim umieszczony jest TV. Do sypialni prowadzą rozsuwane drzwi, oszczędzające miejsce. W sypialni jest miejsce na łóżko – 120 x 200 cm i szafę ubraniową o szerokości 60 cm.

W łazience w celu zwiększenia przestrzeni ustawiona jest asymetryczna wanna 75 x 150 cm, nad którą do kompletu umocowana jest również asymetryczna umywalka o wymiarach 85 x 45 cm. Takie rozwiązanie umożliwia bezproblemowe korzystanie z tych przyborów sanitarnych. Na wprost  wejścia mamy sedes podwieszany. Pralka – 40 x 60 cm – umieszczona została przy ścianie łazienkowej, a dostęp do niej mamy od strony przedpokoju. Nad pralką jest miejsce na szafkę. Pokoje dzieci pozostały w pierwotnych miejscach, ale mają nieco zmniejszoną powierzchnię na rzecz nowego korytarza. Aby zyskać więcej miejsca w pokoju dziennym, wejście do pokoju z balkonem zostało zamknięte. Zaplanowałam je w innym miejscu.

Wersja Justyny Burdow-Gołoś
Wersja Justyny Burdow-Gołoś
Rys. Justyna Burdow-Gołoś

Rozwiązanie Krzysztofa Radzanowskiego

Zasadnicze zmiany, które proponuję to: przeniesienie kuchni do pokoju dziennego, umieszczenie sypialni rodziców w dawnej kuchni, powiększenie łazienki oraz zamknięcie dotychczasowych otworów drzwiowych do pokoi dzieci. Ten zabieg zwiększy powierzchnię użytkową pokoju dziennego, w którym znajdzie się teraz miejsce i na kanapę, i na stół 80 x 80 cm, z możliwością rozłożenia. Nad nim zawieszony jest na wysięgniku TV.

Do pokoi dzieci prowadzić będzie nowy korytarz, połączony z przedpokojem. Łącznikiem obu pomieszczeń jest otwór drzwiowy, przesunięty bliżej szaf wnękowych. Otwór zaplanowany jest w ścianie konstrukcyjnej, zatem niezbędna jest wcześniejsza konsultacja z inspektorem nadzoru budowlanego i wykonanie odpowiedniego nadproża.

Aneks kuchenny połączony jest z częścią wypoczynkową, a od przedpokoju oddziela go ścianka. Z części wypoczynkowej – tuż przy ścianie okiennej – mamy wejście do sypialni z oszczędzającymi miejsce drzwiami rozsuwanymi. Zmieści się tam łóżko małżeńskie o wymiarach 140 x 200 cm, a nad nim zabudowa meblowa. Wzdłuż ściany wejściowej do mieszkania zaplanowałem dużą wnękę z pojemnymi szafami.

Kosztem przedpokoju powiększona została łazienka. Na przedpokój wysunięta jest kabina prysznicowa o wymiarach 70 x 100 cm. Odpływ z brodzika umieszczony jest pod uniesionym na ok. 10 cm podestem, na którym stoi również pralka o wymiarach 55 x 60 cm. Obok jest umywalka 60 x 40 cm i sedes podwieszany.

Wersja Krzysztofa Radzanowskiego
Wersja Krzysztofa Radzanowskiego
Rys. Justyna Burdow-Gołoś
    Więcej o:

Skomentuj:

Architekci radzą - wydzielenie sypialni w mieszkaniu