Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szafy na wymiar - cennik

Redakcja

Dlaczego warto postawić na szafę wykonaną na wymiar? Dzięki niej możemy lepiej wykorzystać przestrzeń w domu lub mieszkaniu oraz dopasować wyposażenie szafy do swoich potrzeb - i aranżacji całego wnętrza. Od czego zależy cena szafy na wymiar? Jak można na niej zaoszczędzić?

Szafy na wymiar - cennik
Szafy na wymiar
Ground Picture/Shutterstock

Szafy na wymiar to coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób, które chcą mieć idealnie dopasowane meble do swojego domu. Dzięki nim można zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie stworzyć praktyczną przestrzeń do przechowywania rzeczy. Jednym z ważnych elementów przy zamówieniu szafy na wymiar jest jej cena. Przyjrzyjmy się cennikom, jakie możemy spotkać na rynku oraz czynnikom, które wpływają na ostateczny koszt takiego mebla.

Od czego zacząć? Projektowanie szafy

Aby wycenić mebel wykonany na wymiar, najpierw należy określić przeznaczenie szafy oraz jej rozmiar. Funkcjonalność szafy będzie warunkowała jej wyposażenie, które wpływa na cenę - podobnie, jak jej wielkość. Najtańszą opcją będą tradycyjne półki lub drążki na dwóch poziomach, jeśli planujemy umieścić w szafie ubrania na wieszakach. Koszt wzrośnie, kiedy dodamy pantograf (drążek na wieszaki z możliwością opuszczania), specjalne uchwyty na spodnie, wewnętrzne oświetlenie, wysuwane półki i szuflady z cichym domykiem (i samozamykające się) oraz wszelkiego rodzaju organizery na akcesoria.

Szafy na wymiar - cennik
Szafy na wymiar
Africa Studio/Shutterstock
Szafy na wymiar
Wnętrze szafy na wymiar
Paul Vinten/Shutterstock

Szafy wnękowe - co jeszcze wpływa na jej koszt?

Wyposażenie wnętrza szafy i jej wielkość to nie koniec - ważny jest też sposób otwierania szafy. Drzwi przesuwne będą droższe niż klasyczne drzwi uchylne, ponieważ dochodzi koszt prowadnic (takie rozwiązanie zajmuje ponadto więcej miejsca - o około 8-10 cm, jeśli chodzi o głębokość mebla). Przesuwne drzwi często wyposaża się w lustro, co również podnosi cenę końcową.

Szafa wnękowa będzie też miała różną cenę w zależności od materiału, z jakiego zostanie wykonana. Mogą to być: płyty MDF, wiórowe, OSB, sklejka, naturalne drewno, klasyczne szkło i lustro (głównie na frontach), lacobel, tworzywo sztuczne, metal (również w postaci siatki w metalowej ramie). Kolejny aspekt wpływający na koszt mebla to sposób wykończenia - a tutaj mamy do dyspozycji: okleiny, folie, forniry (drewniane i kamienne), laminaty, lakier i akryl (tak wykończona powierzchnia może być matowa, mieć satynowy lub wysoki połysk).

Nie zapominajmy też o dodatkowym koszcie, jakim jest montaż szafy. Jest on uzależniony od odległości, jaką monterzy muszą pokonać, aby do nas dojechać, a także stopnia skomplikowania samego montażu szafy.

Szafy na wymiar - cennik
Szafy na wymiar
Ventura/Shutterstock
Szafy na wymiar - cennik
Szafy na wymiar
Iglenas/Shutterstock

Ile kosztuje szafa na wymiar?

Szafa wnękowa na zamówienie może kosztować od ok. 1600 zł do ponad 3200 zł za metr. Skąd te różnice w kwocie? Wszystko zależy oczywiście od jakości wykonania i mechanizmów znajdujących się we wnętrzu mebla. Przykładowo cennik szaf wnękowych o konstrukcji szkieletowej będzie niższy od cennika szaf pełnych. Z kolei jeśli zdecydujemy się na szafę wykonaną (fronty) ze szkła lakierowanego czy lacobelu, i dodamy do tego wysokiej jakości prowadnice i inne elementy wyposażenia szafy, musimy się liczyć z kosztem około 3000 zł za metr. Pamiętajmy jednak, że cena będzie się wahała w zależności od regionu i miasta, w którym dokonujemy zakupu, szczególnie, jeśli chodzi o montaż szafy.

Szafy na wymiar - cennik
Szafy na wymiar
PHOTOCREO Michal Bednarek/Shutterstock

Jak można zaoszczędzić na zakupie szafy na wymiar?

Aby obniżyć koszt drzwi szafy, można z nich... zrezygnować - i zastąpić je zasłonami w wybranym kolorze, zamocowanymi na szynie sufitowej. To nie tylko sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale również miejsca, szczególnie w niewielkiej przestrzeni - przesuwanie zasłony jest wtedy wygodniejsze niż otwieranie drzwi uchylnych.

Drugi pomysł na tańszą szafę wykonaną na wymiar to rezygnacja ze ścianek bocznych. Jeśli projekt szafy zakłada wypełnienie wnęki ograniczonej z dwóch stron ścianami, nie trzeba wstawiać tam korpusu szafy - wystarczy zamontować drążki i półki właśnie na tych ścianach. W przypadku szuflad powinniśmy już pamiętać o płycie meblowej, do której zostaną przymocowane prowadnice.

Możemy też samodzielnie zaprojektować mebel na wymiar - szafa wnękowa może być wyzwaniem, ale i przynieść wiele satysfakcji, jeśli dobrze przemyślimy zadanie. Poszczególne elementy, jak ścianki boczne, półki, fronty, a nawet szuflady itp. możemy zamówić na przykład w hurtowni materiałów meblowych, która świadczy taką usługę (zaopatrują się w niej stolarze) - i samodzielnie wykonać montaż szafy.

Szafy na wymiar - cennik
Płyta laminowana Dąb Grand Naturalny R20369
Pfleiderer
    Więcej o:

Skomentuj:

Szafy na wymiar - cennik